Legionowo: Kolejna edycja przesiewowych badań zaburzeń integracji sensorycznej

Fot. freeimages.com

Płaczliwość, problemy ze snem, nietolerowanie obcinania paznokci oraz czynności pielęgnacyjnych w okolicach głowy, nadruchliwość, brak koncentracji uwagi, ciągłe potykanie się, problemy z emocjami – to tylko nieliczne zachowania dziecka mogące wskazywać na zaburzenia integracji sensorycznej. Oczywiście jeden rzadko występujący symptom nie jest powodem do obaw, ale jeśli jest ich więcej bądź są nasilone i mają dużą częstotliwość, należy skonsultować się ze specjalistą.

Kolejne problemy, których przyczyną mogą być zaburzenia integracji sensorycznej to trudności z nabywaniem nowych umiejętności ruchowych np. z rzucaniem i łapaniem piłki, jazdą na rowerze, rolkach czy hulajnodze, nauką pływania. Inne objawy to zbyt mocne okazywanie uczuć (ściskanie, bicie), opóźniony rozwój mowy, zatykanie uszów na głośne dźwięki lub wręcz przeciwnie – wsłuchiwanie się w uliczny hałas i ostukiwanie przedmiotów.

Ponadto wskaźnikiem podwyższonego ryzyka posiadania problemów z integracją sensoryczną są sytuacje, gdy:

– podczas ciąży mama dużo czasu spędziła leżąc,
– przyjmowała leki,
– rodziła przez cesarskie ciecie lub Vacum,
– dziecko przyjmowało dużo antybiotyków.

Drogi Rodzicu – jeśli w twoim wypadku zaistniała któraś z wymienionych wyżej sytuacji lub jeśli zauważasz niepojące zachowania u Twojego dziecka i zastanawiasz się czym są spowodowane, przyjdź i przekonaj się, czy przyczyna nie leży w nieprawidłowym funkcjonowaniu zmysłów np. wzrokowego, czuciowego lub słuchowego.

Już po raz drugi 18 kwietnia 2015 r. Niepubliczna Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna AD DICTUM pod Patronatem Portalu Legio24.pl oraz Starostwa Powiatowego w Legionowie organizuje bezpłatne przesiewowe badania w zakresie integracji sensorycznej. Zapisy pod nr 609-007-249. Liczba miejsc ograniczona.

Monika Osińska

pedagog specjalny
terapeuta integracji sensorycznej
terapeuta ręki

/red/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Legionowo: Kolejna edycja przesiewowych badań zaburzeń integracji sensorycznej"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *