Reklama

LegionowskiNajważniejszeWiadomości

Legionowo: Klamka zapadła. Będzie nowe osiedle przy ul. Kościuszki

Reklama

Radni miejscy – mimo sprzeciwu części mieszkańców Legionowa – zdecydowali się wyrazić zgodę na wybudowanie nowego osiedla mieszkaniowego przy ul. Kościuszki. Za przyjęciem kontrowersyjnej uchwały, w poniedziałek (02.03), głosowało 11 radnych. 10 radnych było przeciwnych, 1 wstrzymał się od głosu.

Reklama

Nowe osiedle powstanie na działce o powierzchni blisko 22 tys. metrów kwadratowych, znajdującej się przy ul. Kościuszki – tam, gdzie obecnie znajduje się skład węgla. Deweloper wybuduje 7 bloków, w których znajdzie się nawet 230 mieszkań. Będą także parkingi – podziemne oraz naziemne. Więcej na temat charakterystyki nowego osiedla przeczytasz w tej wiadomości.

Prezydent za przyjęciem uchwały

Podczas poniedziałkowej sesji prezydent miasta Legionowo, Roman Smogorzewski starał się przekonać radnych do głosowania „za uchwałą”. Przytaczał przy tym wiele doskonale znanych argumentów, które zawsze wygłasza przy okazji inwestycji tego typu. Smogorzewski przekonywał, że Legionowo to miasto otwarte, przyjazne nowym mieszkańcom, których – jego zdaniem – nigdy nie jest za wiele. Przy okazji zwrócił także uwagę, że przez ostatnie 30 lat w stolicy powiatu legionowskiego przybyło ok. 4 tys. mieszkańców, a tymczasem w pobliskiej Jabłonnie, czy Wieliszewie dużo więcej – nawet kilkanaście tysięcy. Prezydent mówił także o zwiększeniu oferty mieszkaniowej miasta.

Na obawy opozycyjnych radnych o dostępność miejsc parkingowych prezydent także miał gotową odpowiedź. -Lokalizacja nowego osiedla prawie w centrum miasta sprawi, że mieszkający tam zaspokoją swoje potrzeby „na piechotę”. Nie będą musieli jechać do centrum samochodem. W przypadku, gdyby te osoby kupiły mieszkania w Jabłonnie lub Wieliszewie, musiałyby przyjechać do Legionowa samochodem – powiedział prezydent Smogorzewski.

Opozycja przeciwko budowie osiedla

Radni sprzymierzeni z prezydentem Smogorzewskim stali murem za przyjęciem uchwały, podobny mur można było zaobserwować po stronie opozycyjnej. Żaden z opozycyjnych radnych nie miał wątpliwości, że coś trzeba z terenem po składzie węgla zrobić, jednak żaden z nich nie uważa, że nowe osiedle to akurat najlepszy pomysł. Radna Skierkowska – Pacocha zwróciła także uwagę na jeszcze jedną kwestię. Według planów tereny rekreacyjne na nowym osiedlu mają być otwarte dla okolicznych mieszkańców. Te jednak będzie można szybko zmienić. Kiedy powstanie tam wspólnota mieszkaniowa, to może ona zawsze – zgodnie z prawem – podjąć uchwałę o ogrodzeniu terenu osiedla i wtedy okoliczni mieszkańcy podziwiać będą tereny rekreacyjne, w tym place zabaw jedynie przez płot – o ile coś przez niego będzie widać.

Dyskusja pełna emocji

Dyskusja nad uchwałą zezwalającą na wybudowanie nowego osiedla przy ul. Kościuszki była bardzo gorąca i emocjonalna. Nie sposób wymienić wszystkich argumentów za, czy przeciw. Każdy jednak miał swoje racje, którymi chciał się podzielić.

Ta pełna emocji dyskusja w pewnym momencie zaczęła wyraźnie irytować prezydenta Smogorzewskiego, jak i przewodniczącego Rady Miasta, Ryszarda Brańskiego. W wyniku tego pod głosowanie Rady poddano propozycję, aby dyskusję zakończyć. Została ona jednak odrzucona i debata toczyła się dalej.

Pół na pół

Choć ostateczne głosowanie nad przyjęciem kontrowersyjnej uchwały odbyło się po myśli prezydenta Smogorzewskiego, to jednak przeszła ona zaledwie jednym głosem. 11 radnych, powiązanych ze Smogorzewskim, głosowało za. 10 radnych było przeciwko, 1 radny wstrzymał się od głosu.

Głosowanie mogłoby się potoczyć jednak zupełnie inaczej. Na sesji nie była obecna radna Agata Zaklika, która – jak mówi się w kuluarach – nie popiera pomysłu budowy nowego osiedla. Jej głos mógłby pozostawić sprawę otwartą i nieprzesądzoną.

Kto jak głosował?

Za przyjęciem kontrowersyjnej uchwały, wbrew woli dużej części mieszkańców Legionowa, głosowało 11 radnych. Podajemy ich nazwiska: P. Głażewski, R. Brański, M. Pachulski, A. Piętka, M. Suwiński, J. Żebrowska, A Łaniewska, T. Szulc, M. Budzyńska, M. Smogorzewski i M. Luzak

Przeciwko uchwale dogęszczającej miasto zagłosowało 10 radnych: A. Kalinowski, D. Petryka, K. Skierkowska – Pacocha, Z. Koryś, S. Traczyk, G. Kowalski, A. Pawłowski, M. Grabowski, B. Kiełbasiński, M. Durka

Jeden radny wstrzymał się od głosu – J. Klejment.

Fragmenty dyskusji na sesji (wideo)

Fragment 1

Fragment 2 (wraz z głosowaniem)

/red./

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close