ReklamaNajważniejszeWiadomości

Legionowo jest coraz biedniejsze? „Wspólnota” opublikowała nowy ranking bogactwa samorządów

Reklama

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” opublikowało nowy ranking bogactwa polskich samorządów. Według niego Legionowo, wśród miast powiatowych, zajmuje – pod względem zamożności – dopiero 41. miejsce. Dopiero, bo jeszcze niedawno sytuacja przedstawiała się bardziej optymistycznie.

Reklama

Poziom zamożności Legionowa ma już od 3 lat tendencję wyraźnie spadkową. Obecnie (za rok 2019) stolica powiatu legionowskiego zajmuje 41. lokatę. Rok wcześniej było jeszcze gorzej. Czasopismo „Wspólnota” ulokowało Legionowo na pozycji 46., a w 2017 roku na 42. miejscu. Przeglądając historyczne rankingi zamożności miast powiatowych w Polsce można odnieść wrażenie, że dobra passa Legionowa zakończyła się w 2016 roku. Wtedy „Wspólnota” ulokowała nasze miasto na pozycji 18 – najlepszej w ciągu ostatnich 10 lat. W latach 2010 – 2015 tez nie było najgorzej. Zamożność Legionowa pozwoliła na zajęcie, w zależności od roku, miejsc od 20 do 35.

Zamożność powiatu legionowskiego

W rankingu zamożności polskich samorządów opracowanym przez „Wspólnotę” znajdziemy także dane dotyczące innych niż Legionowo samorządów powiatu legionowskiego.

Sam powiat, według cytowanego rankingu, do najzamożniejszych nie należy. Za 2019 rok znalazł się dopiero na 257 pozycji. Jego sytuacja na przestrzeni ostatnich 10 lat nie zmieniła się znacząco.

Inne gminy powiatu legionowskiego

Wśród innych gmin powiatu legionowskiego najlepiej z „poziomem zamożności” radzi sobie Nieporęt. Za 2019 rok, wśród gmin wiejskich, zajął 30 pozycję, to awans o 7 miejsc w stosunku do roku 2018. Na przestrzeni ostatnich 10 lat poziom zamożności Nieporętu stale rośnie.

Podobnie „dobrze” sytuacja wygląda w Wieliszewie. Za 2019 rok gmina uzyskała 55 lokatę. Rok wcześniej było to 53 miejsce.

W rankingu „zamożności” awansuje także Jabłonna. Za ubiegły rok uzyskała 73 miejsce wśród polskich gmin wiejskich. Za 2018 rok było to miejsce 88, więc awans jest tu dość znaczny. W przypadku Jabłonny od 10 lat notujemy systematyczny wzrost zamożności. Warto przypomnieć, że w 2010 roku gmina zajmowała dopiero 175 lokatę.

Na koniec Serock, który w rankingu „Wspólnoty” znajduje się w grupie tak zwanych „miast innych”. Za ubiegły rok „Wspólnota” sklasyfikowała poziom zamożności Serocka na 59 miejscu. Rok wcześniej było to miejsce 64. Niestety, w swojej grupie samorządów Serock ciągle „ubożeje”. 10 lat temu zajmował 35. lokatę.

/red./

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close