Legionowo: W jakim zawodzie znajdziesz pracę?

Fot. pixabay.com, CC0 Public Domain

Pracownicy przygotowujący posiłki typu fast food oraz pracownicy obsługi technicznej biur, hoteli i innych obiektów to zdaniem Powiatowego Urzędu Pracy najbardziej deficytowe zawody w powiecie legionowskim w pierwszym półroczu 2015 roku. Czy osoby trudniące się tymi zawodami naprawdę nie mają problemów ze znalezieniem pracy? Czy dane z PUP mają przełożenie na aktualne oferty pracy?

Powiatowy Urząd Pracy w Legionowie publikuje na swojej stronie internetowej dane dotyczące rynku pracy za I półrocze 2015 roku. W publikacji tej znajdziemy między innymi informacje o zawodach deficytowych oraz nadwyżkowych. Osoby, które są specjalistami w zawodach zaliczanych do grupy deficytowej szybciej znajdą dobrze płatną pracę, osoby z grupy tak zwanych zawodów nadwyżkowych mogą mieć już z tym poważny problem.

Wśród zawodów maksymalnie deficytowych znaleźli się pracownicy przygotowujący posiłki typu fast food oraz pracownicy obsługi technicznej. Oni pracę powinni znaleźć niemal od ręki. Natomiast jeśli jesteś specjalistą do spraw obsługi klienta, serwisantem teleinformatycznym, sprzedawcą, listonoszem lub piekarzem albo cukiernikiem problem w znalezieniu pracy będziesz miał większy – przynajmniej według Powiatowego Urzędu Pracy. To właśnie te zawody znalazły się na liście nadwyżkowej oznaczającej, że osób trudniących się tymi zawodami na rynku pracy jest więcej niż mogą przyjąć pracodawcy. Jak jednak dane te odnoszą się do aktualnej rzeczywistości? Postanowiliśmy sprawdzić wykorzystując do tego jeden z najpopularniejszych portali pośredniczących w znalezieniu pracy – pracuj.pl.

Legionowski rynek pracy w praktyce

Wśród ogłoszeń znajdujących się w portalu pracuj.pl, po wybraniu ofert z Legionowa, najwięcej dotyczy tak zwanej franczyzy, co wiąże się z otwarciem własnego biznesu. Franczyzodawcy proponują nam pomoc w otwarciu własnego sklepu, czy firmy trudniącej się sprzedażą usług telekomunikacyjnych, lub bankowych. Zwykle na rozpoczęcie takiej działalności trzeba mieć wkład własny, ale nie jest to regułą.

Jeśli chodzi o typowe zatrudnienie, to najwięcej ogłoszeń dotyczy – wbrew statystykom Urzędu Pracy – zatrudnienia w sklepach oraz sprzedaży realizowanej w innych kanałach (internet, telefon, bezpośrednia). W portalu pracuj.pl znaleźliśmy aż 41 aktualnych ogłoszeń związanych z zatrudnieniem w handlu. Pracodawcy szukają także pracowników biur obsługi klienta – 13 ogłoszeń oraz pracowników bankowości – 9 ogłoszeń. Na oferty pracy mogą liczyć także kosmetyczki, fryzjerzy, nauczyciele, graficy komputerowi oraz agenci ubezpieczeniowi.

W portalu pracuj.pl znaleźć można także kilka ofert dla pracowników biurowych, znajdują się one jednak w poszczególnych kategoriach branżowych.

/red/

1 raz komentowano artykuł "Legionowo: W jakim zawodzie znajdziesz pracę?"

  1. Zostań agentem lichwiarskiej firmy to będziesz mieć pracę? Sprzątaj hotele na umowę zlecenie, zasuw taki, że pot po tyłku leci a stawka skrajnie śmieszna… PUP to taka przechowalnie osób, które odhaczają zasiłkowiczów… Jak jest godna płaca to i są pracownicy i wszystko w temacie.

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *