Legionowo: W jakich godzinach jest otwarty dworzec? Czy będą kasy biletowe?

Dworzec w Legionowie. Fot. Skanska

W związku z licznymi pytaniami naszych Czytelników postanowiliśmy w jednym artykule zebrać praktyczne informacje na temat otwartego w niedzielę (11.09) nowego, legionowskiego dworca kolejowego. – W jakich godzinach jest czynny, czy znajdą się w nim kasy biletowe, kto obecnie zarządza budynkiem? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w tym artykule.

Od niedzieli mieszkańcy Legionowa bombardują naszą redakcję pytaniami dotyczącymi nowego dworca kolejowego. Są one różne, większość jednak dotyczy godzin otwarcia obiektu oraz kas biletowych. Przyznajemy, że zebranie odpowiednich informacji okazało się trudniejsze, niż pierwotnie myśleliśmy. Głównie z powodu oporu urzędników, ale po kolei.

W jakich godzinach jest czynny nowy dworzec?

Z informacji przekazanych nam osobiście przez Prezydenta Miasta Legionowo, Romana Smogorzewskiego wynika, że godziny otwarcia są dostosowane do rozkładu jazdy pociągów. – Wydałem polecenie, aby dworzec był czynny od pierwszego do ostatniego pociągu – mówi naszemu reporterowi prezydent Smogorzewski. Z rozkładu jazdy wynika, że budynek powinien być czynny dla pasażerów od około godziny 4:00 rano do 1:00 w nocy. Są to bowiem godziny graniczne kursowania pociągów Kolei Mazowieckich. Pociągi SKM wyruszają w trasy od około 5:00 do 23:00.

Czy na nowym dworcu będą kasy biletowe?

W tym przypadku informacje nie są pocieszające. Zarówno Koleje Mazowieckie, jak i Zarząd Transportu Miejskiego nie planują otwarcia kas biletowych na legionowskim dworcu. Podróżnym pozostanie więc korzystanie z biletomatów ustawionych za budynkiem. Bilety można także zakupić u konduktora lub kierownika pociągu. Raczej wątpliwe jest również to, że swoje kasy uruchomi w Legionowie spółka PKP Intercity. W chwili obecnej czekamy na odpowiedź rzecznika prasowego przewoźnika na nasze pytanie w tej sprawie.

Aktualizacja, godz. 13:45

– PKP Intercity na ten moment nie planuje otwarcia kasy na dworcu w Legionowie – informuje biuro prasowe przewoźnika.

Kto obecnie zarządza budynkiem dworca?

Z informacji przekazanych nam przez prezydenta Romana Smogorzewskiego wynika, że obecnie budynkiem dworca zarządza Miejska Biblioteka Publiczna, która posiada w nowym gmachu nowoczesną mediatekę. Jest to jednak sytuacja tymczasowa. Urząd Miasta Legionowo oczekuje teraz na zgodę strony szwajcarskiej w sprawie rozpisania przetargu na dzierżawę Centrum Komunikacyjnego. Docelowo całym kompleksem zarządzać będzie prywatna firma.

Kłopoty z urzędnikami

Jak pisaliśmy na wstępie, uzyskanie dość banalnych informacji przyszło nam z ogromnym kłopotem. Rzecznik UM Legionowo, Tamara Mytkowska po naszej poniedziałkowej publikacji w sprawie nieprzyjemnego incydentu podczas ceremonii otwarcia dworca nie odbierała od nas telefonów. Tylko raz udało nam się dodzwonić na jej służbową komórkę. Niestety zamiast głosu pani rzecznik usłyszeliśmy w słuchawce jej podwładnego, który nie był w stanie udzielić nam odpowiedzi na kilka prostych pytań. Obiecał jednak, że oddzwoni. Czekaliśmy, ale bez skutku. W środę, kiedy pytań od Czytelników uzbierało się już bardzo dużo postanowiliśmy działać. Od rana dwukrotnie próbowaliśmy się kontaktować z Mytkowską. Ponieważ połączenia kończyły się przekierowaniem na pocztę głosową, zaczęliśmy obdzwaniać poszczególne referaty UM Legionowo. Na pierwszy ogień poszedł Wydział Inwestycji, który przecież – jak nam się zdawało – powinien wiedzieć, pod czyją kuratelę dopiero co wybudowany budynek trafił. Okazało się jednak, że wydział takiej informacji nie posiada. Podobnie było w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami. Zdumieni niewiedzą szeregowych pracowników oraz naczelników wydziałów postanowiliśmy się skontaktować z zastępcą prezydenta, Markiem Pawlakiem. – Szefa nie ma, jest poza urzędem – usłyszeliśmy od sekretarki. W akcie desperacji wybraliśmy więc numer komórkowy prezydenta Smogorzewskiego, który ostatecznie osobiście udzielił nam wszystkich niezbędnych informacji, za które – przy okazji – dziękujemy.

Z przykrością stwierdzamy, że nie jest to pierwszy raz, kiedy kierowany przez Mytkowską Referat Komunikacji Społecznej zachowuje się emocjonalnie i przy okazji – co najważniejsze – nieprofesjonalnie. Rozumiemy, że Pani rzecznik może miała zły dzień, nie chciała rozmawiać z naszym dziennikarzem lub przebywała poza urzędem. Powinna jednak pamiętać o takim zorganizowaniu pracy swojego referatu, aby wyznaczyć godne zastępstwo i przy okazji nie utrudniać pracy innym. Mieszkańcy potrzebowali tych informacji i to w interesie ratusza powinno leżeć, aby je upublicznić.

Co dla władzy jest najważniejsze?

Do chwili publikacji tego artykułu (14.09.2016r., godz. 11:15) UM Legionowo nie podał na swojej stronie internetowej najważniejszej – jak by nie było – informacji dla mieszkańców, czyli godzin otwarcia dworca. Znajdziemy tam jednak “laurkę” okraszoną pięknymi fotografiami lokalnych polityków z uroczystości otwarcia.

/red/

36 razy komentowano artykuł "Legionowo: W jakich godzinach jest otwarty dworzec? Czy będą kasy biletowe?"

 1. MysioPysio1981 | 30/09/2016, godz. 11:04 |

  Tak czytam to i mam wrażenie, że nie każdy rozumie co tu się dzieje…
  Inwestycja nie była dla ludzi i mieszkańców tylko na pokaz ale w skrócie:
  W samych planach budowy dworca zapewne NIKT nie przedyskutował postawienie kas biletowych z spółkami PKP? Niestety każda spółka ma swoje kasy więc nie ma jednej kasy dla wszystkich… oczywiście jestem pewny, że dało by się dogadać i postawić jedną kasę dla wszystkich ale tu potrzebna jest chęć współpracy Włodarzy Miasta z PKP ( w wielu miastach jest jedna kasa wszystkich spółek ) a od bardzo dawno słabo im to idzie nawet rzekł bym, że współpraca włodarzy z PKP nie istnieje – widząc po przepychankach odnośnie przejścia podziemnego. Logiczne by było przed samym projektowaniem “Centrum Komunikacyjnego” i “Dworca” podpisanie konkretnych umów z przewoźnikami na otwarcie kas biletowych lub chociażby postawienie KILKU automatów do biletów.
  @Pola zapewne biletomaty nie zostały postawione wewnątrz budynku bo zapewne Koleje Mazowieckie mają podpisaną umowę z PKP ( długotrwałą ) bo stoją w tej chwili na terenie PKP lub ktoś chciał tak dużo kasy za postawienie wewnątrz “dworca”, że po prostu się nie opłaca i stoją na terenie PKP.

  Podsumowując:
  Niestety władzę mamy jaką mamy – została wybrana w legalnych demokratycznych wyborach i nic z tym nie zrobimy. Prawda jest taka, że mamy piękny duży budynek dworca z dużym potencjałem ale niestety brak ludzi kompetentnych którzy by ten potencjał wykorzystali.

  Swoją drogą: Obecny Prezes PKP Intercity jeszcze pół roku temu wsiadał/wysiadał przez wiele lat na stacji PKP Legionowo i jeździł pociągiem do pracy sądzę, że automat z bilety PKP IC dało by się załatwić dla dobra klientów.

 2. ten dworzec jest jak puchar ma tylko ładnie wyglądać i niczemu nie służyć
  bilety kupuje się w biletomatach a na pociąg czeka się na peronach
  więc po co ten dworzec ?

 3. Będziemy się cieszyć jak idioci bo wydano mnóstwo pieniędzy na totalnie nietrafioną inwestycję, będziemy się cieszyć że na kolejowym dworcu nie będzie kasy kolejowej i że utrzymanie pustego dworca, mega niefunkcjonalnego będzie kosztować nas podatników mnóstwo kasy
  Faktycznie nie za powodów do narzekania

 4. Ale marudy. Płacą wam za narzekanie?

 5. roman i Tamara – kwintesencja legionowskiego “prywatnego samorządu”. Z niecierpliwością czekamy na decyzje Prokuratury Krajowej, która po obejrzeniu akt wyłączyła prokuraturę z Legionowa.

 6. jednym słowem cyrk

 7. Nie ma się co przejmować brakiem kas, talarski dorzuci bibliotekarzom w obowiązki sprzedaż biletów i mieszkańcy bedą zadowoleni. Pozostaje kwestia utrzymania tego molocha, chyba pora zacząć rozliczać pit gdzie indziej, żeby nie dokładać się do tego cyrku i do tych małp…

 8. Po co kasy skoro 90% pasażerów korzysta z biletów ZTM… Dla pozostałych są automaty Kolei Mazowieckich.

  Najbardziej zasadne byłyby kasy Intercity, bo nawet automatu IC nie ma na dworcu.
  Dworzec powinien być otwarty całą dobę, ponieważ pociagi dalekobieżne kursują całą dobę również między 1 a 4 w nocy. I to pasażerowie pociągów dalekobieżnych najczęściej czekają na połączenie dłużej (pasażerowie KM i SKM przychodzą zazwyczaj na stację 2-3 minuty przed pociągiem – po co im poczekalnia?).

 9. Do TADEUSZA: po raz pierwszy odwiedziłem dworzec w minioną sobotę 18 września około godziny 11. Na drzwiach od toalety dla osób niepełnosprawnych wisiała na klamce w koszulce kartka z napisem AWARIA!!!

 10. JohnRambho | 19/09/2016, godz. 14:12 |

  Tak to wszystko czytam i jakbym słyszał głos znanego satyryka Bohdana S.: ALE JAJA!!!!!!!

 11. AGNIESZKA | 19/09/2016, godz. 12:41 |

  Pamiętacie był szampon. Potem był szampon 2w1. Następnie 3w1. W końcu wszyscy doszli do słusznego wniosku, że coś co jest do wszystkiego jest do niczego. I taką przyszłość wróźę naszemu budynkowi dworca. Za 20 lat będziemy go burzyć, bo nikt nie będzie wstanie utrzymać tego molocha. Podróżnym bardziej przydałyby się konkretne wiaty na peronach i zadaszone biletomaty zarówno od strony miasta, jak i osiedla Piaski.

 12. @Probcio
  Skoro na dworcu kolejowym nie jest potrzebna kasa biletowa bo jak sam twierdzisz można kupić bilet przez internet lub wystarczy biletomat to wyjaśnij nam wszystkim po co w takim razie budowano dworzec w Legionowie
  Mediatekę, bibliotekę czy jak się to nazywa można było wybudować w dużo lepszych lokalizacjach,w dodatku duuuużo taniej niż w połączeniu z dworcem
  Ale co tam jesteśmy bardzo bogatym miastem, stać nas

 13. Jak POCZYTALNIA ma służyc mieszkańcom skoro miejsc parkingowych dla jej użytkowników brak? Czy jadąc po ksiązkę będę musiał zapłacić za parking 1 zł? Czy ktoś o tym pomyślał? Za mało jest też stojaków na rowery, przecież młodzież ucząca się w szkołach w naszym mieście z uwagi w większości na odległość od ich domów do tej biblioteki będzie dojeżdżała do niej rowerami.

 14. Kto to słyszał,żeby na dworcu kolejowym były kasy biletowe,a nie lepiej watę cukrową sprzedawać?? Wielkie otwarcie,a ciekawe po co??
  Bareja miałby pole do popisu.Oj miałby.

 15. Kwiatkowski z Legionowa | 16/09/2016, godz. 07:40 |

  W normalnym kraju dworce są czynne cały czas. Posiadają kasy biletowe, WC, poczekalnie i restauracje. W widocznych miejscach wiszą tablice informujące o ruchu pociągów. Porządku pilnują ochroniarze i sprzątaczki. Jest czysto i bezpiecznie. W naszym państwie kolejarzom nie opłaca się wozić pasażerów, bo trzeba sprzedawać im bilety, SOKisci chowają się po kątach żeby nie podejmować interwencji. Dworce cuchną uryną, bo są zbyt rzadko sprzątane, a sprzątaczki podkradają środki czystości, by wykorzystać je gdzie indziej. Nawet dostęp do morza stanowi problem, bo nie wiadomo kto odpowiada za linię brzegową. Proponuję na dworzec wpuścić kilka razy TVN, zaprosić ministra transportu, to PKP dopiero wtedy dostanie przyspieszenia w myśleniu i działaniu!

 16. Dworzec PKP bez kasy normalnie parodia. Zamiast kupić w kasie doładowanie karty miejskiej na Kartę Legionowianina to specjalnie będzie trzeba jechać do łaskawców w Urzędzie Miasta.
  Ja rozumiem że to Intercity i PKP rozdaje karty, ale ludzie zamiast pierdziele w stołek to mieliście tyle czasu żeby to załatwić! To jest dla ludzi , a nie na pokaz i to Rządzący powinien nawet iść na kompromis robiąc 2-3 miejsca pracy. Dla urzędasów jakoś się znajdują pieniądze! Mamy dobę internetu? Uważam że powinny być 2 darmowe stanowiska w którym można kupić , wydrukować i zobaczyć wszelkie informacje na komputerze!
  Przypominam to jest dla NAS , a nie na pokaz !

  A propo po co są przystanki autobusowe przy parkingu od strony Piasek? To znaczy że będzie jakaś dodatkowa komunikacja?

 17. Jedna jeszcze rzecz do zapytania. Kiedy tablice informacyjne będą funkcjonować? Nawieszali wyświetlaczy a żaden nie działa, kto za to odpowiada?

 18. @Probcio – nie tacy znowu podróżnicy, niemniej niektórzy, mniej obeznani w internecie, kupowaliby chętnie w okienku bilet do Trójmiasta, i przy okazji doinformowali się, czy pociąg aby nie opóźniony. Z tego co kojarzę PKP od dawna informowało, że swoich kas nie ma zamiaru u nas otwierać i utrzymywać.
  Osobiście nie jestem zwolennikiem tego wielkiego “Centrum komunikacyjnego”. Zamiast tego wolałbym klimatyczny Dworzec PKP/PKS zaprojektowany tak, by nawiązywał do tradycji Legionowa, i starego Dworca, w miejscu którego stoi. No ale rozumiem też nowoczesność i postęp pcha nas do przodu, więc dziś buduje się z rozmachem.

 19. Hahaha bo wy tacy podróżnicy co kas biletowych na dalekobieżne potrzebujecie. Tu akurat nie Smogorzewski wini za brak kas a INTERCITY czy inny przewoźnik. Po co ma zatrudniać kolejnych pracowników i wywalać kupe kasy skoro i tak bilety można kupić przez internet lub u konduktora? A ZTM i KM? przecież są biletomaty.. ale nie, wymyślacie, że do dupy bo wam słońce w nie świeci? Jeszcze Macierewicza brakuje który wywęszy tu jakiś spisek, komentarze na jego poziomie..

 20. Czyli pod względem biletów jest gorzej niż było. Na starym “dworcu” można było chociaż kupić bilet na pociąg dalekobieżny, co z tego że w baraku..

 21. Władza miasto powiedziała, że musi po sobie coś zostawić. Ja rozumiem ,że pewnie miała na myśli ogromne długi, zamkniętą kładkę, zamknięty przejazd, nie przystosowany tunel do potrzeb, duże korki w mieście oraz ogromne koszty związane z utrzymaniem dworca oraz błoto i piach na ulicach III parceli.

 22. Jak są toalety(ubikacje),to w końcu będzie można się gdzieś załatwić.Długo na ten fakt czekałem.Takie sukcesy Prezydent Smogorzewski ma a szaletu miejskiego do tej pory nie ma.Ciekawe jak długo toalety będą funkcjonować. Kasy:łatwy dojazd na Wschodni,Gdański.Coraz więcej biletów internetowych i z odczytu na telefonach.Sądzę jednak ,że na takie duże miasto i powiat kasy inter city powinny być.Z drugiej strony proszę popatrzeć na pociągi przejeżdzające,które są mało zapełnione–oprócz okresów świąt i wekendów.

 23. Patrząc na dworzec o ile to można nazwać dworcem mam wrażenie że żyję w jakimś matriksie
  Dworzec kolejowy ale bez kolejowych, do tego wybudowany z takim rozmachem i kubaturze jakby miał przejąć wszystkich pasażerów z Centralnego.
  Jedno jest pewne, koszt utrzymania tego obiektu będzie gigantyczny
  Ale cóż mieszkamy w bardzo bogatym mieście

 24. brakiem kas na dworcu trzeba zainteresować tvn, polsat, niby jest dowrzec, a okazujesię, że pod pozorem dworca kręcone są lody, a tak przy okazji to mógłby ktoś pomyśleć o osłonięciu biletomatów od słońca bo nić nie widać

 25. A po co komu na dworcu kasy ? A po co do tego jeszcze pociągi? Skasować KM i SKM, zrobić tylko odpłatną galerię widokową na pędzące Pendolino. I wystarczy. W kiblach proponuję zdemontować sedesy, poco one? Jak te kasy, są zbędne

 26. Dworzec bez kas super to po co nam ten budynek za tyle pieniędzy!! Do twgo parking wybudowany za pieniądze publiczne ale płatny po miesiącu na rzecz prywatnej firmy ? czego ja nie rozumiem? Może chociaż więcej automatów biletowych pkp i ztm niż po jednym,byłaby szansa, że któryś będzie działał

 27. Dworzec dopiero co otwarty więc może poczekajmy z komentarzami, a za jakieś czas będą kasy i kawiarnie aby umilić oczekiwanie.Uważam że to nie leży w kompetencji prezydenta tylko przewoźników tj.KM , Ztm , PkP inter city. ???? A dworzec to raczej dobrze że jest a nie ten barak co był. To raczej dobrze wpływa na wizerunek miasta. Najlepiej jest marudzić i nic nie robić.

 28. A ja to się w sumie zastanawiam po co ekreny wyświetlające odjezdy i przyjazdy pociągów są zamontowane przy wejściu koło kasy jak ławki i wyjście na perony znajdują się w innym jakby pomieszczeniu ? Chyba w takim razie te monitory przydały by się tam gdzie można usiąść i poczekam na ten pociag… Głupota i zero pomysłu. Jakk dla mnie dworzec ani nie zachwyca a i wieje tylko ogromem niedociągnięć i braku sensownego planu naa zagospodarowanie… Podsumowując mogłoby go nie być i też byśmy nie odczuli roznicy…

 29. Jak to “po co wywalać tyle kasy”? Przecież na tym zarobi sobie troche osób, kosztem mieszkańców “ORMO-wców”. Jestesmy parobkami.

 30. Jasnie Pan Prezydent Wielki mowi: po co kasy skoro jest internet i biletomaty. A po co urzędnicy i pan, skoro coraz więcej spraw załatwianych jest przez internet? Pycha pycha i buta…ale to się zemści

 31. aGNIESZKA | 14/09/2016, godz. 13:42 |

  jakiś dziwnę rzeczy si ę dzieją w Legionowie za prezydentury Smogorzewskiego.
  Dworzec bez kas??
  żeby dojechać do Chotomowa z Legionowa trzeba jechać w innym kierunku
  to samo z Wyjazdem z Wysockiego nie można skręcić w lewo, prosto tylko trzeba jechać 400 m do ronda i zawracać???
  Rondo na Piłsudskiego robione kilka razy…
  liczne markety…
  jakaś masakra

 32. Dom Kultury czy Dworzec ? Ani kas biletowych ani dogodnego dostępu do dworca ,windy ciągle szwankują ,podrózni muszą ciagać bagaż po schodach,biletomaty ustawione tak ,że nic nie widać,to po co było wywalać tyle kasy ?

 33. Te biletomaty to się do dupy nadają, bo w takim miejscu są ustawione. Anka ma rację, jak świeci słońce to jest jakaś porażka. Powinni te biletomaty przenieść do środka a jeśli ma nie być kas biletowych to sorry… Dworzec bez kas? To już wolałam ten “tymczasowy” blaszak. Tam przynajmniej były kasy biletowe, było można normalnie kupić bilet i jako tako uzyskać w miarę informacje dotyczące pociągów.

 34. Dworzec piękny ale będzie w sumie głównie służył jako miejska toaleta . Masakra. Jak może być dworzec bez kas biletowych? brak możliwość kupna biletu np do Gdańska ? To jest nie logiczne!

 35. Ku…rcze mamy taki piękny dworzec bez kas to po ku….ta.Te biletomaty gdy świeci słońce to jakaś lipa i kto je tak ustawił,chyba ten kto z nich nie kożysta.

 36. Legionowscy Janusze rządzenia, oby szybko odeszli, nie wracali a potem zostali uczciwie rozliczeni

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *