Legionowo: Iran – błękitny odcień orientu w Klubie Podróżnika PIK

zdjęcie poglądowe, fot. pixabay.com

We wtorek (11.12) w Muzeum Historycznym w Legionowie, przy ul. Mickiewicza odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Klubu Podróżnika Powiatowej Instytucji Kultury „W 80 dni dookoła…”. Tym razem organizatorzy zapraszają na wirtualną podróż do Iranu. Głównym punktem programu będzie pokaz zdjęć Katarzyny i Andrzeja Mazurkiewiczów “Iran. Błękitny odcień orientu”.

Iran to nie tylko meczety, modlący się wyznawcy islamu i groźny wzrok ajatollacha Chomeiniego na jego licznych portretach. To również wyrafinowana sztuka dworska: pałace, zmysłowe miniatury, poezja, muzyka i starannie zaprojektowane ogrody.

Podróż po Iranie to podróż w głąb historii dawnej Persji. Podbijali ją słynni zdobywcy, szlakami handlowymi przybywali kupcy. Tradycje rządzących dynastii mieszały się tu z wpływami arabskimi i tureckimi. Odwiedzimy działające na wyobraźnię ruiny Persepolis, misterne meczety w Isfahanie, Szirazie. W labiryncie glinianych uliczek pustynnego Jazdu zobaczymy wieże wiatrowe i świątynie wyznawców zoroastryzmu, w których nieustannie płonie święty ogień. Podczas szyickiego święta Aszura spotkamy procesje biczowników. Zajrzymy do mauzoleów migocących tysiącami lusterek. Zachwycimy się smugami słońca wpadającymi przez ażurowe okna meczetu.

Od natłoku zabytków i ciężaru historii odpoczniemy na bazarze. W niektórych miastach bazarowe uliczki ciągną się kilometrami. Ich atmosfera sprzyja kontaktom z ludźmi. Życzliwych i gościnnych Irańczyków spotkamy niemal wszędzie: w dużych miastach, górskich wioskach czy w namiotach koczowników, od Morza Kaspijskiego aż po Zatokę Perską.

Początek wirtualnej podróży do Iranu zaplanowano na godz. 19:00. Wstęp jest wolny.

/red./

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Legionowo: Iran – błękitny odcień orientu w Klubie Podróżnika PIK"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *