Legionowo: Definitywny koniec Radia Hobby. KRRiT zabrała koncesję, a UKE częstotliwość

Radio Hobby straciło koncesję. Fot. arch. Legio24.pl

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podtrzymała wydaną w styczniu tego roku decyzję odbierającą koncesję legionowskiemu Radiu Hobby. Oznacza to definitywny koniec lokalnej rozgłośni. W ciągu kilku dni, najwyżej tygodni jej właściciel będzie musiał wyłączyć nadajnik. Jeśli tego nie zrobi, stanie się “piratem”, a władzom stacji będzie groziła odpowiedzialność karna.

Prawdziwe kłopoty legionowskiego Radia Hobby zaczęły się pod koniec ubiegłego roku, kiedy to w listopadzie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła uchwałę cofającą koncesję rozgłośni. Formalna decyzja została natomiast wydana w styczniu tego roku. Według regulatora nadawca rażąco naruszył Ustawę o Radiofonii i Telewizji przekazując część uprawnień wynikających z koncesji na podmiot trzeci. KRRiT chodziło o nadawane w porze wieczornej audycje Głosu Rosji. Po otrzymaniu decyzji nadawca, zgodnie ze swoimi zapowiedziami się od niej odwołał, do czego miał prawo. Pisaliśmy o tym TUTAJ oraz TUTAJ.

W czerwcu 2016 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ponownie pochyliła się nad sprawą Radia Hobby. Niestety dla nadawcy podtrzymała swoje stanowisko. 5 lipca Przewodniczący KRRiT podpisał decyzję w tej sprawie.

Muszą wyłączyć nadajnik

Od decyzji nie ma już możliwości odwołania na drodze administracyjnej. Jest ona ostateczna i podlega wykonaniu natychmiast po jej doręczeniu. Co prawda Radio Hobby może się od niej odwołać do sądu, ale i tak będzie zmuszone do wyłączenia nadajnika. Od dnia otrzymania decyzji Przewodniczącego KRRiT radio kontynuując nadawanie programu na falach eteru będzie łamać prawo, a za to grozi odpowiedzialność karna. Według zapisów Ustawy o Radiofonii i Telewizji kto używa bez zezwolenia nadajnik radiowy lub telewizyjny podlega karze do 2 lat więzienia.

Nie można wykluczyć również takiego rozwoju wypadków, że nadajnik zostanie wyłączony przez pracowników Urzędu Komunikacji Elektronicznej w asyście policjantów i prokuratora. – Z dniem doręczenia spółce decyzji Przewodniczącego KRRiT z 5 lipca br., Radio Hobby utraci prawo do wykorzystywania częstotliwości i używania urządzenia radiowego – informuje redakcję Portalu Legio24.pl Anna Lewandowska z Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Nie płacili za częstotliwość

Okazuje się, że odebranie koncesji to nie jedyny problem zarządu legionowskiego Radia Hobby. Z informacji uzyskanej w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej wynika, że nadawca od dłuższego czasu zalegał z opłatami za użytkowanie częstotliwości. UKE już w maju odebrało legionowskiemu radiu prawo do korzystania z częstotliwości, ale spółka się od decyzji Prezesa UKE odwołała. – W dniu 20 czerwca 2016 r. Hobby sp. z o.o. złożyła do UKE wniosek o ponowne rozparzenie sprawy zakończonej wydaniem decyzji Prezesa UKE z dnia 19 maja 2016 r., cofającej rezerwację częstotliwości 89,4 MHz, dokonanej przez Prezesa UKE na rzecz spółki Hobby sp. z o.o. Obecnie prowadzone jest postępowanie w tej sprawie – informuje Anna Lewandowska z UKE. Jak jednak zaznacza rozwiązanie kwestii opłat ma wymiar wyłącznie finansowy. Decyzja KRRiT odbierająca koncesję definitywnie kończy sprawę nadawania na zajmowanej częstotliwości – radio musi ją opuścić.

/red/

7 razy komentowano artykuł "Legionowo: Definitywny koniec Radia Hobby. KRRiT zabrała koncesję, a UKE częstotliwość"

 1. Może?? za 3,5 roku będzie “definitywny” koniec z KRRiT. Oby.
  Panie Tomaszu Brzeżiński życzę zdrowia,a radiu Hobby dalszego nadawania.

 2. Pazerność nie popłaca! Co z tego, że ruskie płacili dużą kasę na udostępnienie eteru, jak teraz muszą zamknąć rozgłośnię. Z jednej strony cieszę się, że to będzie koniec nadawania propagandy Kremla, a z drugiej szkoda ludzi którzy tam pracują.

 3. pozne_rokokoko | 25/07/2016, godz. 11:52 |

  A przepraszam, co się dzieje z Panem Brzozą???

 4. JohnnRambho | 23/07/2016, godz. 20:07 |

  Uwielbiam sputnika radijo

 5. Skoro przewodniczacy podpisal decyzje 5 lipca to jeszcze Kubalski jej nie otrzymal? Cos tu dziwnego jest. Sadze ze znow wszystko sie rozejdzie po kosciach i radio bedzie nadal gralo. Tyle juz wczesniej bylo zapowiedzi konca. A jak tam prezes brzoza? To on jako zarzad bierze odpowiedzialnosc finansowa i prawna. Przeciez za nielegalne nadawanie nie zamkna do wiezienia spolki tylko zarzad czyli brzoze. Na fajna mine go Kubalski wsadzil.

 6. Radio lokalne jest potrzebne, ale czy w takiej formie? Pięknie byłoby jak w Przystanku Alaska :), ale nie będzie nawet samorządowe, ale bez szajsu muzycznego. Playlista od czapy – nie musi być mega ambitnie, ale niech chociaż nie schlebiają najniższym gustom.
  Dziękujemy KRRiT za uwolnienie nas od radia Hobby.

 7. Uff.. wreszcie poplecznicy Cichockiego i on sam zamilkną… skończy się propaganda sukcesu

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *