Zamknij

Legionowo: Czy Szkoła Podstawowa nr 8 zmieni patrona? Chce tego IPN

11:34, 15.02.2022 Aktualizacja: 22:18, 27.02.2022
Skomentuj

Do Urzędu Miasta Legionowo wpłynął wniosek Wojewody Mazowieckiego, który chce by samorząd zmienił patrona Szkoły Podstawowej nr 8. Wojewoda w swoim piśmie do ratusza powołuje się na stanowisko Instytutu Pamięci Narodowej, któremu patron "ósemki" się nie podoba. Od chwili swojego powstania placówka nosi imię Warszawskiej Dywizji Piechoty, a wybór nie był przypadkowy. To właśnie żołnierze tej formacji czynnie uczestniczyli w budowie szkoły.

Jak czytamy w piśmie, które ratusz otrzymał z Urzędu Wojewódzkiego, Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, działająca przy Instytucie Pamięci Narodowej dopatrzyła się w nazwie szkoły możliwości propagowania komunizmu, bowiem "upamiętnia organizację symbolizującą represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce, istniejący w latach 1944 - 1989".

Urząd Miasta Legionowo, zgodnie z obowiązującą od kwietnia 2016 roku ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, nie może pisma wojewody zlekceważyć. W tej sprawie wypowiedzieć ma się także odpowiednia komisja Rady Miasta.

Zmiany nazwy chce tylko PiS?


Okazuje się, że nie każdemu spodobała się treść pisma wojewody. Warszawska Dywizja Piechoty nie kojarzy się bowiem mieszkańcom Legionowa, a w szczególności mieszkańcom Osiedla Piaski źle - między innymi właśnie w związku ze Szkołą Podstawową nr 8.

Przed powstaniem "ósemki" dzieci mieszkające na os. Piaski niejako skazane były na uczęszczanie do pobliskiej szkoły nr 4. Nie był to jednak wtedy tak okazały budynek jak teraz, a jedynie niewielka, piętrowa willa niejako "przerobiona" na potrzeby placówki oświatowej - bez podstawowych wygód. Warto choćby wspomnieć, że toalety szkoły nr 4 - przed jej rozbudową - mieściły się poza budynkiem, a lekcje, z powodu braków lokalowych - trwały często nawet do godz. 18:00. W drugiej połowie lat 80-tych XX wieku pojawił się więc pomysł wybudowania dużej, przestronnej szkoły po stronie os. Piaski. Ponieważ sytuacja gospodarcza Polski w tamtym okresie była niezwykle trudna, wiele prac budowlanych wykonywali właśnie żołnierze Warszawskiej Dywizji Piechoty. To dzięki ich pracy placówkę wybudowano dość szybko.

Radni z "Piasków" za utrzymaniem nazwy szkoły


Jedną z najostrzejszych opinii na temat pisma wojewody przekazał na swoim profilu w portalu społecznościowym Facebook radny Stowarzyszenia Nasze Miasto Nasze Sprawy Mirosław Grabowski - Komu przeszkadza patron Szkoły Podstawowej nr 8 w Legionowie? Czy historię musimy zmieniać w zależności od sytuacji i potrzeb? Ta szkoła na stałe wpisała się w historię Legionowa. To żołnierze 1 Dywizji Zmechanizowanej stacjonujący w Legionowie budowali tę szkołę. Szkoła, wojsko i mieszkańcy osiedla Piaski to więzi, których nikt i nic nie zerwie i nie wymaże z naszej pamięci i wspomnień. Mam nadzieję, iż wspólnie uda nam się wypracować stanowisko w sprawie pisma wojewody dotyczącego zmiany nazwy szkoły - czytamy we wpisie radnego Grabowskiego.

Radny Grabowski, w piśmie z 3 lutego 2022 roku zwrócił się także do Przewodniczącego Rady Miasta Legionowo Ryszarda Brańskiego z prośbą, aby w pracach komisji rozpatrującej treść pisma wojewody więzili udział przedstawiciele działającego w Legionowie Stowarzyszenia "Ogólnopolska Rodzina Kościuszkowców".

- Organizacja ta od wielu lat kultywuje tradycje i historię żołnierzy Kościuszkowców służących w 1 Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki. Członkowie Stowarzyszenia ściśle współpracują ze Szkołą Podstawową nr 8, biorąc czynny udział w uroczystościach organizowanych przez szkołę oraz uczestnicząc w licznych spotkaniach z młodzieżą - argumentuje radny Mirosław Grabowski.

/red./

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Kwiatkowski z LegionKwiatkowski z Legion

0 0

Szkoda, że wojewoda, do niedawna pożal się boże kiepski minister zdrowia zapomniał dodać, że setki żołnierzy, tej „niedobrej” dla niego Dywizji, poległo w walkach z hitlerowcami a tysiące zostało rannych. Jakby więcej czytał to dowiedziałby się, że Dywizja dziedziczyła i kultywowała tradycje następujących jednostek:
- Dywizja Najwyższego Naczelnika (1794)
- 1 Dywizja Księstwa Warszawskiego (1807 – 1812)
- 1 Dywizja Piechoty Liniowej Królestwa Polskiego (1815 – 1831)
- 1 Brygada Legionów (1914 – 1917)
- 1 Dywizja Piechoty Legionów (1919 – 1939)
- 1 Dywizja Grenadierów (1939 – 1940)
- 1 Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki (1943).
Warto też wiedzieć, że 1 Dywizja wyszkoliła tysiące żołnierzy-rezerwistów, gorących polskich patriotów, czym nie mogą pochwalić się obecne formacje obronne. Samo rozwiązanie 1 Dywizji było wielkim błędem bo pozbawiało ścianę wschodnia kraju dobrze wyszkolonej formacji, która w obecnym czasie stanowiłaby solidną zaporę obronną.
Wojewodzie i jego kolegom z IPN proponuję zostawić patrona szkoły w spokoju, w budowie której nie wnieśli żadnego udziału i zająć się kilkoma „honorowymi” obywatelami Wrocławia którymi są takie postacie jak Hitler, Goebbels czy Stalin.
https://gazetawroclawska.pl/hitler-goebbels-stalin-honorowi-obywatele-wroclawia-wyjasniamy/ar/c1-15296807 17:16, 16.02.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu legio24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%