Reklama

Legio EduLegionowskiPo godzinachWiadomości

Legionowo: Co nas (po)rusza, czyli (prawie) wszystko o energii. Piknik naukowy w Poczytalni

Reklama

Skąd się bierze ciepło? Dlaczego na Mount Everest nie zaparzymy sobie herbaty? Po co baloniarzom rozgrzane powietrze? Dlaczego gwiazdy świecą? Skąd się bierze prąd elektryczny? Jak działają silniki? Na te i inne pytania będzie można znaleźć odpowiedź podczas kolejnego pikniku naukowego w Poczytalni, który odbędzie się w sobotę (12.10). Początek spotkania zaplanowano na godz. 11:00.

Reklama

Tematem przewodnim pikniku będzie szeroko pojęta energia i jej różnorodne formy. Podczas wydarzenia goście odwiedzą kilka stoisk, przy których dowiedzą się, m.in. czym jest ciepło, skąd się bierze i jak jest przekazywane; jak działają silniki cieplne; skąd się bierze światło i jakie są jego fascynujące właściwości; jak zbudowane są atomy; czym jest rozpad promieniotwórczy.

Przy stoisku poświęconym elektryczności i magnetyzmowi będzie można sprawdzić, czy oba te zjawiska są ze sobą jakoś związane i jak właściwie wytwarza się prąd elektryczny w elektrowniach. Uczestnicy będą także eksperymentować z próżnią, oglądać widma pierwiastków, uczyć się, jak wykonać domowy elektromagnes, sprawdzać, jak działają baterie słoneczne i samochód na wodór.

Podobnie, jak w przypadku poprzednich pikników, i tym razem Fundacja Wega mogła liczyć na znakomitych partnerów. Akademia Korkey z Jabłonny przygotuje atrakcje na stoisko matematyczne; uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Legionowie przyjadą ze swoim sprzętem i zademonstrują uczestnikom, jak działają panele słoneczne; uczniowie Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Jabłonnie oraz Zespołu Szkolnego Millenium z Legionowa na czas wydarzenia staną się niezastąpionymi animatorami. Wojskowa Akademia Techniczna z Warszawy na potrzeby pikniku użyczy modeli silników samochodowych, swoje stoisko wystawi także firma Klocki i Spółka z Legionowa.

Organizatorami pikniku są Fundacja Wega z Chotomowa oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie. Patronatu honorowego wydarzeniu udzielili Starosta Legionowski oraz Prezydent Miasta Legionowo.

Patronat medialny nad piknikiem sprawuje Portal Legio24.pl.

/red./

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close