Legionowo: Połowa mieszkańców znajdzie się w zasięgu światłowodu Orange

Legionowo z lotu ptaka. Fot. Sky Ad, www.skyad.pl

W ciągu 3 najbliższych lat 11 tys. gospodarstw domowych w Legionowie zostanie podłączonych do sieci światłowodowej Orange Polska. Dzięki temu ponad połowa mieszkańców miasta otrzyma możliwość korzystania z bardzo szybkiego Internetu oraz szeregu innych usług świadczonych przez operatora. 

W wyniku podpisanej w piątek (22.07) umowy z Gminą Legionowo Orange Polska zobowiązuje się do podłączenia do sieci światłowodowej, w ciągu najbliższych 3 lat, 11 tys. gospodarstw domowych. W jej zasięgu znajdzie się więc  ponad połowa mieszkańców miasta. Orange chce także aktywnie włączyć się we wspieranie lokalnego „społeczeństwa informacyjnego”. Będzie się to odbywać między innymi poprzez wsparcie legionowskich szkół, gdzie wolontariusze Orange przeprowadzą cykl spotkań i pogadanek na temat bezpieczeństwa w sieci.

W zasięgu światłowodu  Orange jest już 1 000 000 gospodarstw domowych w Polsce.

– Legionowo ma ogromny potencjał społeczny i biznesowy. Chcemy wspólnie stworzyć warunki, aby miasto i jego mieszkańcy mogli w pełni korzystać z możliwości, jakie daje dostęp do szybkiego internetu. Chcemy budować cyfrowe drogi szybkiego ruchu, prowadzące wprost do domów – powiedział Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska, który pojawił się na podpisaniu umowy w Legionowie. – Dzięki naszej inwestycji znacząco powiększy się rzesza internautów, którzy bez problemu będą mogli korzystać z coraz bardziej zaawansowanych internetowych multimediów – aplikacji, gier sieciowych i filmów HD. Inwestycje światłowodowe to także bardzo ważny katalizator rozwoju gospodarczego, bo dostęp do sieci umożliwia firmom działanie na szerszym rynku, obniża koszty funkcjonowania, ułatwia kontakt z klientami. Światłowód to rozwiązanie przyszłościowe, jego możliwości są dużo większe niż te, z których obecnie korzystamy – podkreślił.

– To nie pierwsze takie porozumienie z samorządem (dokładnie rzecz ujmując – trzecie), z pewnością też nie ostanie. W każdym przypadku kluczowy jest dialog i odpowiedź na potrzeby lokalnej społeczności. W Legionowie możemy odpowiedzieć na potrzebę szerokiego dostępu do internetu oraz dostarczenia wiedzy, jak sprawnie i bezpiecznie z niego korzystać – pisze na blogu Orange Piotr Domański z Biura Prasowego operatora.

Miliardy na inwestycje

Kilka miesięcy temu Orange ogłosiło ogromny plan inwestycyjny. Operator – przy wykorzystaniu środków unijnych – chce w latach 2016-2018 zainwestować w infrastrukturę światłowodową w Polsce ponad 2 mld złotych. W efekcie 3,5 mln gospodarstw domowych będzie w zasięgu światłowodu.

Inwestycje to pokłosie porozumienia z Urzędem Komunikacji Elektronicznej – regulator w ostatnim czasie uwolnił dawnego monopolistę od części regulacji. W planach są także kolejne kroki mające odciążyć Orange, co jak się okazuje w praktyce zachęca operatora do inwestycji.

Wybór Legionowa przez Orange nie jest przypadkowy. Ścisła zabudowa i spory w niej udział budynków wielorodzinnych sprawia, że inwestycja jest bardziej opłacalna. O światłowodzie mogą jednak raczej zapomnieć mieszkańcy domków jednorodzinnych.

/red/

10 razy komentowano artykuł "Legionowo: Połowa mieszkańców znajdzie się w zasięgu światłowodu Orange"

 1. Chory pomysł by Gmina sponsorowała prywatna francuska firmę. Lepiej niech to zrobi Gmina ze swoich środków i wydzierżawi francuskiej firmę. Niech żabojady ,które bezczelnie eksploatują resztki TPSA płaca nam a nie my im. Przestańmy być dojna krowa dla cwaniaków z orange! Polacy obudźcie sie i nie bądźmy francuska kolonia!

 2. Kwiatkowski z Legionowa | 11/08/2017, godz. 11:20 |

  KABLA ZE SOBĄ NIE ZABERZESZ NA WAKACJE, LEPSZY JEST BEZPRZEWODOWY INTERNET. TO TYLKO KWESTIA USŁUGI A ORANGE NIE ZAWSZE JEST NAJLEPSZY…..

 3. Czytam te komentarze…kto je pisał oszołomy czy…? firma prywatna, inwestuje gdzie, w co i jak uważa.. zastanówcie się co piszecie i kogo o co oskarżacie.. co do tego ma samorząd? poprany jeden z drugim polityk, tej czy innej opcji? inwestycja może być taka lub nie być jej wcale… lepiej żeby nie było jej czy była? i znaczna cześć mieszkańców jednak miała dostęp (też będą płacić za to).Jeden z drugim masz domek na zadupiu i żal d… ściska bo nie doprowadzą kabla? Wystąp do operatora to doprowadzi, a że jednostkowa instalacja jest o wiele droższa i mniej efektywna od zbiorczej..cóż zapłacisz różnicę..jak się chce mieć dom… sprzedaj przeprowadź się do blokowiska… będzie światłowód.

 4. Anonimowy | 09/08/2017, godz. 01:47 |

  Świetnie, osoby nowe w mieście mieszkające w blokach będą cieszyli się nowym, szybciutkim internetem. Mieszkańcy domów jednorodzinnych mieszkających tu od lat, lub nawet dłużej stale płacąc podatki tak jak każdy dostają kopa w za przeproszeniem odbytnicę. Jedni będą w zasięgu 600mb/s, a niektórzy o 10mb będą mogli tylko pomarzyć. No ale liczą się interesy, z czegoś trzeba uzbierać na luksusowy samochód, a zainstalowanie światłowodu w jednym budynku, w którym mieści się nawet do 9 rodzin jest bardziej opłacalne niż do jednego domostwa. Jak to ujął jeden z moich przedmówców, czysta dyskryminacja. Jestem oburzony.

 5. Moim zdaniem to coś niesamowitego, że Orange oferuje aż tak szybki internet. Cieszy mnie to, że technologia się aż tak rozwija – to niesamowite. Sam czekam na kontakt, podałem już numer na http://swiatlowod.orange.pl/legionowo i wierzę, ze wkrótce będę mógł korzystać z najszybszego internetu w mieście!

 6. Większość wielorodzinnych bloków jest pod zarządem Wspólnot Mieszkaniowych lub SM. Często w zasobach są dostępne dwie sieci kablowe oferujące lepsze lub gorsze oferty usług internetowych, TV i telefonicznych. Szkoda że w tym wszystkim zapomniano o mieszkańcach domów jednorodzinnych, którzy z “udogodnień” jakie mają mieszkańcy bloków nie mogą skorzystać.
  Natomiast jeśli chodzi o samą dostępność to ostateczną decyzję podejmą WM i SM. Niedługo po klatce przejść nie będzie można, co chwilę napotykając się a to na skrzynki a to na korytka kablowe różnych operatorów. Zresztą ciągłe wiercenie w stropach dla potrzeb instalacji operatorów nie służy dobrze blokom.

 7. BlackDuck | 13/01/2017, godz. 20:58 |

  To dopiero jest dyskryminacja. Światłowod tylko do budynków wielorodzinnych. A podatki wszyscy płacą. Gówniany kontrakt podpisany przez prezydenta.

 8. Misieczek67 zapomniał że z ten trójki jednego tylko 2 można rozliczyć. Trzeci jest w opozycji

 9. To po prostu już bardzo nie długo już ustawiam się w kolejke nigdy więcej nic z orange.

 10. Misiaczek67 | 23/07/2016, godz. 11:29 |

  Panów Grabca, Dudę, Błaszczaka to rozliczymy za ich obietnice przy kolejnej kampanii wyborczej, nie przyjmiemy żadnych tłumaczeń, i nie damy się nabrać na obietnice kolejny raz.

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *