Legionowo: Bezpłatne testy na raka

W Polsce na raka jelita grubego umiera co godzinę jeden zbyt późno zdiagnozowany pacjent*. Jednym z nielicznych wczesnych objawów choroby są mikro krwawienia, do których dochodzi w jelicie grubym. Aby wykryć te niewielkie ilości krwi, należy wykonać prosty i wiarygodny test FOB na krew utajoną. Gmina Legionowo, w ramach działań prozdrowotnych propagujących profilaktykę nowotworów jelita grubego, zakupiła 2800 testów dla mieszkańców.

Niezwykle prosty do wykonania test, przypominający dobrze znane paniom testy ciążowe, dostępny jest bezpłatnie w Punkcie Informacyjnym w Ratuszu. Każdy mieszkaniec powyżej 40 roku życia, po podpisaniu oświadczenia, otrzymuje test wraz z ulotką informacyjną i instrukcją, jak go wykonać. Do testu dołączona jest karta pacjenta, na której należy zapisać swój wynik i jeżeli jest on pozytywny – należy ją niezwłocznie pokazać lekarzowi rodzinnemu.

Należy pamiętać, że badanie jest jedynie pomocnicze i zarówno krew w materiale nie musi oznaczać, że ma się nowotwór, jak i jej brak nie oznacza, że nowotworu nie ma. Obecność krwi powinna być sygnałem do przeprowadzenia kolejnych badań, natomiast jej brak przy innych niepokojących objawach także nie powinien powstrzymywać przed wizytą u specjalisty.

W krajach wysokorozwiniętych wykonanie raz na rok tekstu FOB uznawane jest jako jedno z działań profilaktycznych. W Polsce jest to nadal nowość – mówi pomysłodawca akcji, Prezydent Roman Smogorzewski. – statystyki pokazują jednak, że badania przesiewowe zmniejszają umieralność na raka jelita grubego o 33%, dlatego postanowiłem przeznaczyć środki z budżetu na ten cel.

Rak jelita grubego należy do najczęściej występujących nowotworów. Zajmuje drugie miejsce pod względem zapadalności i umieralności, zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Obecnie obserwujemy stały wzrost liczby zachorowań. Wczesne wykrycie pozwala na podjęcie skutecznego leczenia i zapobiega powstawaniu przerzutów.

Badanie skierowane jest do osób z grupy ryzyka – powyżej 40 roku życia, którzy są mieszkańcami Legionowa. Testy dostępne są w Punkcie Informacyjnym, w godzinach pracy Urzędu aż do wyczerpania zapasów. Akcję koordynuje Wydział Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych UM Legionowo.

* Źródło Krajowy Rejestr Nowotworów dane z 2008 r.

/UM Legionowo/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Legionowo: Bezpłatne testy na raka"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *