Reklama

LegionowskiNajważniejszeWiadomości

Legionowo: 8 mandatów za spalanie śmieci. Normy powietrza znów przekroczone

Reklama

Legionowska Straż Miejska kontynuuje kontrole przydomowych ciepłowni. Od początku akcji, czyli od 1 listopada ujawniono już 9 przypadków zatruwania powietrza, wystawiono także 8 mandatów karnych. To nie zmienia faktu, że normy jakości powietrza w mieście w ostatnich dniach znów zostały mocno przekroczone. Działania ratusza wydają się więc mocno spóźnione.

Reklama

Zanieczyszczone powietrze to ostatnio jeden z głównych tematów mieszkańców Legionowa. Wszyscy mamy już dość wdychania pyłów emitowanych przez osoby, które w swoich piecach palą czym popadnie. W internecie powstały specjalne mapy trucicieli, a strażnicy miejscy wyruszyli na kontrole.

Jak informuje naszą redakcję Tamara Mytkowska, rzecznik prasowa UM Legionowo, do końca 2015 roku legionowska Straż Miejska ujawniła 9 ewidentnych przypadków palenia w piecu śmieci, które zatruwały powietrze. Strażnicy nałożyli 8 mandatów karnych w wysokości od 50 do 200 złotych. W jednym przypadku właściciela domu tylko pouczono.

Przy okazji kontroli straż miejska informuje mieszkańców o możliwości skorzystania z dofinansowania na wymianę pieca. Jak informuje Mytkowska, program cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Do końca 2015 roku podpisano już 17 umów na dofinansowanie. Opiewają one na łączną kwotę 130 tys. złotych. Kolejne zostaną podpisane już niebawem.

Czym kierują się strażnicy wybierając domy do kontroli?

Strażnicy mają ustaloną listę ulic, które mają skontrolować. Korzystają także z informacji otrzymanych od mieszkańców zaniepokojonych barwą i zapachem dymu wydostającego się z komina należącego do sąsiada. Wiele kontroli inicjują również sami strażnicy, którzy obserwują dym z kominów przy okazji patrolowania miasta.

Normy znów przekroczone

Mroźna, wyżowa pogoda w ostatnich dniach spowodowała, że normy jakości powietrza w Legionowie znów były przekroczone. Stężenie bardzo groźnego dla naszego zdrowia pyłu zawieszonego PM 2,5 często wahało się między 150 a 200 µg/m3 (mikrogramów na metr sześcienny), a szczytowo sięgnęło nawet 300 µg/m3. Norma dla PM 2,5 wynosi obecnie 25 µg/m3.

Poziom pyłu PM 2,5 w legionowskim powietrzu w ciągu ostatnich dni. Źródło: WIOŚ Warszawa
Poziom pyłu PM 2,5 w legionowskim powietrzu w ciągu ostatnich dni. Źródło: WIOŚ Warszawa

Spóźnione działania

Działania legionowskiego ratusza w kwestii ochrony powietrza są zdecydowanie spóźnione. Dotacje do wymiany pieców, plan gospodarki niskoemisyjnej czy intensywne kontrole straży miejskiej – to działania, które są podejmowane właśnie teraz. Problem z jakością powietrza znany jest jednak w Legionowie od lat i z każdym rokiem narasta.

Za brak wcześniejszej inicjatywy ze strony władz miasta mającej na celu ograniczenie zapylenia powietrza płacimy już teraz własnym zdrowiem.

/red/

Przeczytaj także:

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

14 razy komentowano

 1. Dofinansowania???? Może warto sprawdzić szczegóły, owszem miasto dopłaca nawet 8 tyś do wymiany pieca i około 2,5 tyś do przyłącza gazowego
  Wymiana pieca to jedno, można nawet kupić używany piec gazowy. Ale modernizacja kotłowni, wymiana instalacji pod gaz, wymiana grzejników i robocizna do których nie ma już żadnych dopłat będzie kosztować kilka razy tyle
  Podłączenie gazu te 2,5 tysiąca starczy może na całą papierkologię a gdzie reszta ???
  Wszystkie dopłaty zwracane są PO dokonaniu prac. Najpierw trzeba wyłożyć swoje pieniądze, najczęściej wiąże się to zaciągnięciem kredytu komercyjnego
  Informacja o dopłatach była na stronie głównej Legionowa, chętnych nie ma z powodów opisanych powyżej

 2. lITOSCI? jesli sie zabiera głos w jakimkolwiek temacie to trzeba ,powtarzam TRZEBA go znac !!!! przekroczenie dopuszczalnego stężenia pyłów PM10,i przekroczenie dopuszczalnego stężenia benzo-a-pirenu to tzw.cząstki stałe, będące mieszaniną substancji stałych i ciekłych, generalnie powstają w procesach zarówno naturalnych (wybuchy wulkanów, pożary lasów, aerozole morskie, roślinne czy zwierzęce), jak i wywołanych działalnością człowieka. Te drugie to przede wszystkim spalanie materii organicznej, jak np. paliw w silnikach pojazdów (w szczególności w silnikach Diesla), węgla, drewna i innej biomasy, olejów, itp., ale procesy ścierania, np. tarcie opon samochodowych o nawierzchnię, jak również zużywanie się okładzin ciernych czy tarcz sprzęgłowych w samochodach.

  Efektem tych procesów jest powstawanie zanieczyszczeń pyłowych, tworzonych przez cząstki sadzy, na których dodatkowo osadzają się inne zanieczyszczenia, w tym w szczególności te, które są groźne dla zdrowia człowieka, jak np. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne czy metale ciężkie. za zanieczysczenie powietrza cząstkami stalymi w najwiekszej mierze odpowiedzialny jest transport kolowy okolo 63-65 % potem zaklady produkcyjne a na samiutkim końcu dopiero sektor komunalny. Tylko kto będzie walczył z wielkimi firmami transportowymi w większości z obcym kapitałem? najlepiej dowalić prostym ludziom .ogrzewanie starego domu gazem rzec bezcenna , nie ma żadnej pracy ,palenia popiolu…brudu TYLKO ILE OSÓB MAJĄCY WLASNE stare nie ocieplone i ze stara instalacją grzewczą na taki luksus stac ?

 3. @Bob – litości! Artykuł o spalaniu śmieci w piecach, bardzo słabej jakości powietrza z powodu spalania paliw stałych a Ty… o CO2.

 4. I jeszcze jedno dla Ciebie..moze pomyślisz zanim Doniesiesz na następnego sąsiada ..bo np. jego pies za głośno będzie szczekał i przekroczy normy hałasu …
  . Emisje CO2 były są i będą. Problemem staje się zatem znalezienie czegoś co ów CO2 będzie absorbowało. I tutaj natura nas wyręczyła poprzez powstanie pare miliardów lat temu takiego związku chemicznego, który nazwalismy chlorofilem. Związek ten w reakcji fotosyntezy pochłania CO2 i wodę wytwarzając cukry i tlen O2 czyli gaz niezbedny do życia.
  Zatem my jako ludzie używający szarych komórek powinniśmy przedstawic róznym ekooszołomom, nie mówię o ekoidiotach lub zwykłych zawistnikach( bo ci nic nie zrozumieją) propozycje absorbcji CO2 poprzez zwiększenie obszarów terenów leśnych….

 5. poczytaj sobie mądralo ..”zanieczyszczenie atmosfery tlenkiem i dwutlenkiem węgla nie pochodzi tylko od spalania węgla, a wyłącznie o tym zewsząd słyszymy; nawet od tych, którzy występują o renegocjację pakietu. O wiele więcej tych gazów trafia do atmosfery w wyniku spalania benzyn i gazu ziemnego. Jeżeli przyjmiemy, że podstawowym składnikiem benzyny jest benzen, a gazu ziemnego metan – możemy wyliczyć na podstawie równań chemicznych:

  C + O2 = CO2

  2C6H6 (benzen) + 15O2 = 12CO2 + 6H2O

  CH4 (metan) + 2O2 = CO2 + 2H2O

  Zatem:

  przy spaleniu 100 kg. węgla powstaje 233 kg. CO2

  przy spalaniu 100 kg. benzyny powstaje 215 kg. CO2

  przy spalaniu 100 kg. gazu ziemn. powstaje 175 kg. CO2″….
  a jutro do pracy rowerem kolego bo też trujesz sąsiadów i przechodniów na ulicach

 6. @Aleksandra – każdy kto pali w piecu węglem jest trucicielem. Nie ważne czy węgiel jest najlepszej jakości czy nie. To m.in. ze spalania węgla powstają pyły PM2.5 i PM10. Nie wspominam o innych trujących związkach, które uwalniają się podczas spalania węgla. Jeżeli w okolicy jest jeden palacz to można jakoś z tym żyć. Ale jeżeli jest ich setki to zaczynają się problemy.
  @to ja – nie pisz takich bzdur, że osoby które piszą negatywne komentarze o paleniu w piecu węglem to matoły siedzące przy kaloryferku, który jest opalany węglem. Nie uważam się za matoła a mój dom ogrzewany jest gazem.

 7. @Bob
  Tak zapraszałem, żeby przyjechali i zobaczyli czym palą moi sąsiedzi. Mam do tego prawo.
  To, że nie stać ich na zakup węgla nie oznacza, że mają palić czym popadnie. Trują mnie, moje dzieci, moich sąsiadów. Nie da się wyjść na podwórko ponieważ sąsiad ma mnie w nosie. Liczy się tylko ON.
  Nie mają pieniędzy na zakup węgla? A na podjeździe kilka samochodów. Niech sprzedzą jeden a za kasę niech kupią kocioł gazowy.
  Domy ocieplone, okna wymienione – dużo więcej nie zapłacą za ogrzewanie gazem. A komfort bezcenny. No ale w kotle gazowym nie da się spalić starej wersalki, regałów, plastikowych butelek i torebek…

 8. Zapraszałeś ich do swoich sąsiadów ??? a zastanowiłeś się ,że może Ci ludzie nie maja pieniędzy na kupno węgla (tona od 800 do 1200 zł)średnia emerytura 1000 zł !! że ciemny dym z komina nie oznacza spalania śmieci ,węgiel czy mokre drewno iglaste tez daje ciemny dym podczas uruchamiania pieca ! Donosicieli JAK WIDAĆ nie brakuje ,a ty jesteś tak do końca w porządku z przepisami ziomku z 3 parceli ? Na każego przyjdzie jego kolej zastanawiam się tylko jak Ty rano w lustrze się możesz oglądać !!!!

 9. @andrzej widać że jesteś słojem bo akurat władza mieszka w Legionowie. Brawo @aleksandra, te matoły piszący komentarze siedzą widocznie przy kaloryferku z c.o. i udają wielce zbulwersowanych, że ktoś coś pali w piecu a sami mają ciepło z pecu który pali m.in. węglem i też kopci z komina.

 10. I jeszcze jedno, publikacja nazwisk trucicieli, aby można było ich pozwać w przypadku utraty zdrowia

 11. Mandatów powinno już być kilkaset, każdy minimum 500, inaczej jaką to prewencja? Nic się nie zmieni…

 12. Moze by państwo wpierw sprawdziło czy obywatel aby napewno pali śmieciami i wtedy dodać do mapy trucicieli. Osoby dodające takie obiekty zapewne nigdy nie miały własnego domu i nie paliły węgle. Zapraszam zobaczyć jak pali sie węgiel i ile daje dymu (w zależności od pogody) a dopiero oceniać ludzi.

 13. Tylko 8 mandatów? I to pewnie po 100 PLN…
  Jeżeli Straż Miejska chce na siebie zarobić to zapraszam ich na III Parcelę. Wyszyńskiego, Targowa, Narutowicza, Kolejowa, itd.
  Chociaż telefonicznie zapraszałem ich do moich sąsiadów ale nie przyjechali. Widocznie było/jest za zimno…
  Co do stronki http://www.smogorzewski.org to fajny pomysł ale przydałoby się aby lista trucicieli była na bieżąco aktualizowana. Kilku kopciuchów zglosiłem a pojawił się tylko jeden. I to jeszcze nie w tym miejscu co potrzeba.
  Odnoszę wrażenie, że Urząd Miasta ma ten problem w nosie. Tzn. kasę przeznaczył ale nie jest chętny na informowanie ludzi o takiej akcji (nie ma chętnych=kasa zostaje w budżecie). Informacja na stronie internetowej UM jest moim zdaniem niewystarczająca. To samo w prasie lokalnej. Mogę się założyć, że częśc ludzi w ogóle nie wie o takim dofinanoswaniu. UM musiałoby zrobić jakąś lokalną kampanię reklamową: ulotki, komunikaty w Kościele, itp.

 14. to kolejny obszar, który władza zaniedbała, a może zaniedbała bo nie miała interesu nic robić ponieważ nie mieszka w Legionowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close