Legio24 na weekend: Kupujesz samochód? Sprawdź jego historię! Sprzedający Cię już nie oszuka

Historię samochodu możesz już sprawdzić w internecie, Fot. pixabay.com/CC0 Public Domain

Planujesz zakup używanego samochodu? Wybór powinna ułatwić Ci nowa, bezpłatna aplikacja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, dzięki której z łatwością sprawdzisz historię interesującego Cię pojazdu. Znajdziesz tam dane takie jak: rok produkcji auta, ostatni zarejestrowany stan licznika, czy informacje o fakcie posiadania polisy OC i aktualnych badaniach technicznych.

Ileż to razy podczas transakcji kupna lub sprzedaży auta dotychczasowy właściciel zapewniał nas o jego nieskazitelnej historii i małym przebiegu. Bolesna prawda, zgoła inna od tych zapewnień, wychodziła na jaw dopiero po zakupie. Teraz takich przykrych niespodzianek, a przynajmniej ich większości można uniknąć. Wszystko dzięki aplikacji udostępnionej mieszkańcom przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. HistoriaPojazdu.gov.pl to aplikacja absolutnie bezpieczna i co najważniejsze prawdomówna. Posiada ona dostęp do państwowego rejestru pojazdów zarejestrowanych w Polsce, a dane do niej wpisywane są nie przez właściciela, a przez urzędników starostwa i mechaników w Stacji Kontroli Pojazdów podczas każdej kontroli technicznej. Dzięki danym w niej zawartym żaden dotychczasowy właściciel samochodu nie będzie miał nawet szans na drobne oszustwa podczas jego sprzedaży.

Jakie dane znajdziemy w aplikacji?

Już po otwarciu karty zawierającej dane pojazdu wyświetlą się tak zwane dane podstawowe, czyli rok produkcji, ostatni zarejestrowany stan licznika oraz informacje o przeglądzie technicznym, posiadaniu polisy OC i fakcie zarejestrowania. Gdyby auto było zgłoszone jako kradzione, taka informacja również pojawi się w danych podstawowych i będzie wyświetlona na czerwono.

Dzięki aplikacji uzyskamy także dostęp do:

  • danych technicznych pojazdu (wszystkie najważniejsze dane techniczne),
  • informacji o dokumentach wydanych przez urzędy (dowód rejestracyjny, karta pojazdu),
  • dostęp do osi czasu (chronologiczny zapis wszystkich zdarzeń związanych z autem począwszy od pierwszej rejestracji w Polsce oraz informacja o ewentualnej dacie rejestracji za granicą, Począwszy od 2014 roku, podczas przeglądu technicznego zapisywana jest także informacja o stanie licznika).

Jak uzyskać dostęp do aplikacji?

Wystarczy odwiedzić stronę internetową historiapojazdu.gov.pl oraz wpisać trzy informacje dotyczące auta, które chcemy sprawdzić:

  • numer rejestracyjny
  • numer VIN
  • data pierwszej rejestracji

(Dwie ostatnie informacje znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym. Poprośmy o nie dotychczasowego właściciela pojazdu)

Obejrzyj film MSW


/red/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Legio24 na weekend: Kupujesz samochód? Sprawdź jego historię! Sprzedający Cię już nie oszuka"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *