Lato w Nohant

Włączając się w światowe obchody Roku Chopinowskiego, Gminna Biblioteka Publiczna im. Ks. Jana Twardowskiego w Jabłonnie, zaprosiła teatr “Z powrotem” z Legionowa. W piątek 22 października na scenie sali widowiskowej GCKiS zaprezentował sztukę Jarosława Iwaszkiewicza „Lato w Nohant”.

Teatr “Z powrotem” przyjął nie lada wyzwanie. Bo jest to sztuka trudna. Została napisana przez J. Iwaszkiewicza w roku 1936. W tym samym roku, 4 grudnia, miała swą premierę w Teatrze Małym, w Warszawie. Często sięgano do niej w latach 60-tych i 70-tych poprzedniego stulecia, potem rzadziej. Właściwie to tekst zapomniany. Doczekał się czterech adaptacji filmowych, m.in. w reżyserii Olgi Lipińskiej.
Sztuka opowiada o pobycie polskiego pianisty i kompozytora Fryderyka Chopina w okresie letnim, w latach 40-tych XIX wieku, w posiadłości francuskiej pisarki George Sand.

fotografia ze spektaklu/foto: UG Jabłonna

Teatr “Z powrotem” tworzą absolwenci (studenci; licealiści) i uczniowie Gimnazjum nr 4 im. Aleksandra Kamińskiego w Legionowie. Grupa działa już od 10 lat. Występowali na festiwalach teatralnych, przeglądach, brali udział w konkursach, realizowali projekt teatralny „Warsztat Europa”. W przeszłości zmierzyli się z takimi sztukami jak: „Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry, „Pułapka na myszy” Agathy Christie, „Matka” Jerzego Szaniawskiego. Ze sztuką tą gościli również w sali GCKiS na zaproszenie biblioteki.

REKLAMA

(źródło: UG Jabłonna)

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Lato w Nohant"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *