Zamknij

Łajski: Wernisaż haftowanych obrazów

13:00, 24.10.2013
Skomentuj

21 października o godz. 18.00, w galerii Gminnego Centrum Kultury w Łajskach miał miejsce wernisaż haftowanych obrazów autorstwa pani Wandy Jewpłow. W galerii wraz z artystką pojawiło się kilkadziesiąt osób: członków rodziny, przyjaciół, znajomych oraz osoby zainteresowane jej pracami.


fot. UG Wieliszew

Punktualnie o godz. 18.00 dyrektor Ośrodka Kultury w Wieliszewie Dariusz Skrzydlewski powitał autorkę prac i oficjalnie otworzył wystawę. Kilka słów pani Wanda Jewpłow poświęciła swojej pasji, bo haft wypełnia całe jej życie. Jak podkreśliła, haftem zajmuje się od wczesnej młodości. Pierwsze prace wykonała w rodzinnym Zdołbunowie na Wołyniu. Haftem nie przestała się zajmować nawet wtedy, gdy koleje losu kolejno rzucały ją do Brodów, Lublina, Chełma, Torunia, Sopotu i wreszcie Warszawy, gdzie mieszka od 1952 roku.

Goście wernisażu jako pierwsi mieli okazję zobaczyć 22 prace artystki, wykonane techniką haftu gobelinowego oraz poznać tajniki jej pracy. Haft gobelinowy polega na dokładnym wypełnieniu haftem kanwy, która stanowi osnowę pracy. W zależności od gęstości kanwy stosujemy różne grubości nici: od bardzo grubej włóczki po rozdzieloną mulinę. Techniką tą wykonujemy przede wszystkim gobeliny-obrazy, ale również dywaniki, małe obrazki, pocztówki, poduszki itp.

Pani Wanda stosuje kanwę utkaną z pojedynczych nitek, którą jednak - jak podkreśla - jest coraz trudniej dostać. Każdorazowo efekt jej pracy jest imponujący - kolorowe, haftowane prace wykorzystujące klasyczne dzieła gigantów malarstwa z pewnością byłyby ozdobą każdego domu. W ciągu tych kilkudziesięciu lat zajmowania się haftem pani Wanda doskonale opanowała technikę wyszywania, i jak sama przyznaje, często zdarza się jej stracić poczucie czasu i pracować do późnej nocy.

Do chwili obecnej Artystka wykonała tak wiele prac, że nie podejmuje się określić ich ilości (niektóre motywy powtarzała wielokrotnie). Na ścianie jej warszawskiego mieszkania wisi kilkanaście prac, do których jest najbardziej przywiązana. Część z nich powstała na działce letniskowej w Topolinie, gdzie przez wiele lat odpoczywała i tworzyła.

/UG Wieliszew/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%