Zamknij

Kupujesz ubezpieczenie? Nie zapomnij o tych "szczegółach"!

12:50, 02.01.2019 Aktualizacja: 16:19, 02.01.2019
Skomentuj

Ubezpieczenie na życie, turystyczne, sportowe czy komunikacyjne - niezależnie od tego, w jakim celu wykupujesz polisę, zawsze zwracaj uwagę na wszystkie szczegóły. To właśnie od nich często zależy, czy możliwa będzie wypłata odszkodowania i na jakich warunkach się to odbędzie. Zobacz, czego nie wolno przeoczyć w umowie ubezpieczeniowej!


Zakres ubezpieczenia jest ważniejszy niż cena


Podczas wyboru ubezpieczenia jednym z najczęściej popełnianych błędów jest kierowanie się jedynie ceną polisy. To oczywiste, że każdemu zależy na atrakcyjnej cenowo ofercie. Porównywanie cen ma jednak sens tylko w kontekście zakresów poszczególnych ubezpieczeń. Co z tego, że zapłacisz niską składkę, skoro zakres ubezpieczenia okaże się tak wąski, że w razie wypadku czy choroby szansa na otrzymanie odszkodowania będzie niemal zerowa?

Kluczowym elementem powinien być zawsze zakres ubezpieczenia. Możesz jedynie porównywać stosunek wysokości składki do zakresu - takie działanie rzeczywiście ma sens. Wyjątkiem jest tutaj ubezpieczenie komunikacyjne OC. Ponieważ jest ono obowiązkowe, jego zakres jest regulowany prawnie i zawsze taki sam. Dlatego w tym przypadku faktycznie warto wybrać po prostu najtańszą ofertę.


Nie zapomnij o karencji!


Karencja - to element bardzo często niezauważany podczas przeglądania ofert i podpisywania umów ubezpieczeniowych (dowiedz się, dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe stosują karencję). Tymczasem to poważny błąd, który może Cię sporo kosztować.

Jeśli kupujesz ubezpieczenie turystyczne dzień przed wyjazdem i nie zwrócisz uwagi np. na siedmiodniową karencje, to przy wypadku mającym miejsce w pierwszych dniach podróży nie będziesz mógł liczyć na otrzymanie odszkodowania. Dlatego zawsze warto zwrócić uwagę na to, po jakim okresie umowa zaczyna obowiązywać - zwłaszcza jeśli kupujesz polisę na ostatnią chwilę.

Sprawdź dokładnie wyłączenia odpowiedzialności


Tak zwane wyłączenia odpowiedzialności to po prostu akapit, w którym ubezpieczyciel wymienia wszystkie sytuacje, w których wypłacenie odszkodowania nie będzie możliwe, nawet jeśli dojdzie do zdarzenia objętego zakresem ubezpieczenia.

Bardzo często dotyczy to sytuacji, kiedy zdarzenia są ewidentnie spowodowane przez ubezpieczonego np. kradzież auta, które miało pozostawione w stacyjce kluczyki, samobójstwo w przypadku ubezpieczenia na życie, wypadek mający miejsce, gdy ubezpieczony jest pijany itp. Jeśli zamierzasz podczas wyjazdu spożywać alkohol (nawet w niewielkiej ilości), warto zdecydować się na tzw. klauzulę alkoholową.

Wyłączenia mogą też być związane z terytorium np. ubezpieczenie komunikacyjne może obowiązywać jedynie na terenie kraju. Kolejny rodzaj wyłączeń to te związane z rodzajem aktywności. Ubezpieczyciel może zażądać wykupienia dodatkowego rozszerzenia, jeśli ubezpieczyć chce się osoba planująca na wakacjach intensywne uprawianie sportu, wyjeżdżająca za granicę w celu podjęcia pracy zawodowej itp.


Czym są zwyżki i zniżki?


Warto wiedzieć, że większość ubezpieczycieli stosuje tzw. zwyżki oraz zniżki, które mogą mieć niekiedy istotny wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej.

W przypadku zwyżek zapłacisz więcej. Dotyczyć to może np. wyjazdu w egzotyczne i trudno dostępne miejsce, zaawansowanego wieku ubezpieczonego, osób przewlekle chorych, uprawiania sportów ekstremalnych itp.

Na zniżki mogą liczyć np. osoby młode, a przy kupowaniu ubezpieczenia komunikacyjnego osoby mogące pochwalić się bezszkodową jazdą.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%