Reklama

Legio EduLegionowskiPo godzinach

Królewska Dwójka na międzynarodowym festiwalu

Reklama

Uczniowie ZSO nr 2 w dniach od 4 do 7 czerwca uczestniczyli w Święcie Kultury Tradycyjnej oraz w Międzynarodowym Festiwalu „Brasławskie Zorze” w miejscowości Brasław, na Białorusi. Królewską Dwójkę podczas festiwalu reprezentowały 4 uczennice: Oliwia Głownia i Nicole Korzeniecka z klasy 1C LO, Izabela Dąbrowska z klasy 1B LO i Karolina Raszke z klasy 1B gimnazjum. Uczennicom towarzyszyły nauczycielki języka rosyjskiego Katarzyna Derlacz i Małgorzata Karapyta-Kulikowska. Reprezentacja z ZSO nr 2 nie była jednak osamotniona. Towarzyszyli jej przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Legionowie, Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Serocku, członkowie Ludowego Zespołu Artystycznego „Serock” oraz członkowie Stowarzyszenia Brasławian w Warszawie. W sumie około 40 osób.

Reklama

Wizytę na ziemi brasławskiej mieszkańcy powiatu legionowskiego rozpoczęli od zwiedzania okolicy – Podczas pobytu zwiedziliśmy kościół katolicki i zabytkową cerkiew prawosławną w miejscowości Druja, cmentarz na Kopciówce, a także ruiny dawnej polskiej strażnicy granicznej – relacjonuje jedna z uczennic, Oliwia Głownia – najbardziej jednak podobały nam się rekonstrukcja starożytnej bitwy Wikingów oraz pokaz sztucznych ogni, zorganizowany na zamkowym wzgórzu w Brasławiu. Była także wizyta w miejscowym gimnazjum. – Spotkałyśmy się z niesamowicie serdecznym przyjęciem i otwartością na współpracę ze strony nauczycieli i uczniów miejscowej szkoły – przyznają nauczycielki Małgorzata Karapyta-Kulikowska i Katarzyna Derlacz. Dodatkowo w miejscowościach Druja i Pagoszcz odbyły się koncerty Ludowego Zespołu z Serocka, a talentami wokalnym i recytatorskim chwalili się młodzi ludzie uczący się języka polskiego w białoruskich szkołach. Na tym koncercie wystąpiła uczennica Królewskiej Dwójki: Izabela Dąbrowska, która zaśpiewała piosenki: „Kocham cię życie” Edyty Geppert i „Na obcy ląd” Eweliny Lisowskiej.

Jak podkreślają uczennice z ZSO nr 2 wizyta na ziemi brasławskiej była dla nich niezapomnianym przeżyciem. – Dzięki niej poznaliśmy nie tylko folklor i kulturę tamtejszych terenów, ale także ciekawą historię ziem kresowych dawnej Rzeczypospolitej. Na pewno chcemy wrócić tam za rok – deklarują uczennice Oliwia Głownia, Nicole Korzeniecka, Izabela Dąbrowska, Karolina Raszke oraz nauczyciele: Katarzyna Derlacz i Małgorzata Karapyta-Kulikowska

/red/

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close