Kominek z płaszczem wodnym – poznaj wady i zalety tego rozwiązania

Kominek z płaszczem wodnym. Za i przeciw

Kominek to wyjątkowy akcent w każdym domu. Idealny do budowania niepowtarzalnego nastroju, cudownej atmosfery. Dużą popularnością cieszą się kominki z płaszczem wodnym, które umożliwiają ogrzanie wody w budynku, a także sprawdzają się świetnie w swojej standardowej funkcji ogrzewania pomieszczeń. W poniższym artykule przedstawimy wady i zalety kominków z płaszczem wodnym. Mamy nadzieję, że nasze rozważania pomogą Państwu podjąć decyzję w zakresie zakupu kominka.

Kominki szyty na miarę Twoich oczekiwań i potrzeb

W sprzedaży możemy znaleźć wiele modeli kominków, na szczególną uwagę zasługują, jednak modele z płaszczem wodnym. Ich znaczna popularność wynika z wielofunkcyjności tego rozwiązania, gdyż z użyciem tego kominka możemy z powodzeniem ogrzewać pomieszczenia, jak i wodę w danym budynku. Oto główne zalety kominka z płaszczem wodnym:

 • sprawność – to główny atut tego rodzaju kominków, gdyż w porównaniu z modelami tradycyjnymi urządzenia tego tupu mają zdecydowanie większą sprawność oscylującą w granicach nawet 82%. A wszystko za sprawą płaszcza wodnego, który otacza większość komory spalania i jest wypełniony wodą. Ciepło powstałe w wyniku spalania przekazywane jest do centralnej instalacji grzewczej budynku, a także ogrzewania podłogowego.
 • oszczędność – używanie kominka w płaszczem wodnym zdecydowanie zmniejsza koszty ogrzewania. Jest to urządzenie, które może działać samodzielnie lub łączone z kotłem zasilanym gazem ziemnym, energią elektryczną lub olejem opałowym. Należy podkreślić, że wszelkie wymienione paliwa są zdecydowanie droższe od drewna, dlatego ogrzewanie kominkiem jest bardziej opłacalne.
 • ogrzewanie wody – osoby decydujące się na kominek z płaszczem wodnym chętnie korzystają też z możliwości ogrzewania wody użytkowej, która jest przekazywana za pomocą wężownicy do instalacji wodnej. Dodatkowo łącząc kominek z kolektorami słonecznymi możemy w okresie wiosenno-letnim z powodzeniem przygotowywać ciepłą wodę.

Kominki z płaszczem wodnym nie są, jednak rozwiązaniem bez wad, a oto najważniejsze ich mankamenty:

 • cena – kominki z płaszczem wodnym są zdecydowanie droższe od tradycyjnych modeli. Zazwyczaj cena jest nawet dwukrotnie wyższa ze względu na skomplikowanie konstrukcji kominków z płaszczem wodnym. Do ceny należy doliczyć też akcesoria kominkowe, które stanowią często dodatkowe elementy konieczne do zakupu np. pompa, sterowniki, wentylator nadmuchowy. Kominki z płaszczem nie stanowią też jednego źródła ciepła, zazwyczaj są łączone z innym kotłem opalanym paliwami. To wiąże się z koniecznością zakupu dwóch urządzeń, który przekłada się na koszt całej instalacji.
 • montaż – jak już wspomnieliśmy jest to skomplikowana konstrukcja, która wymaga montażu dwóch urządzeń. Każdy użytkownik powinien mieć też na uwadze koszty związane z późniejszym serwisowaniem instalacji.
 • obsługa – zagwarantowanie odpowiedniego ciepła w domu wymaga podkładania drewna do kominka co kilka godzin. To wiąże się z koniecznością systematycznego usuwania popiołu z paleniska, a także regularnego czyszczenia komory spalania. Dodatkowo planując taki kominek musimy stworzyć przestrzeń do przechowywania sporej ilości opału.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł ułatwi Państwu podjęcie decyzji w zakresie zakupu kominka z płaszczem wodnym. Jest to rozwiązanie godne uwagi i cieszące się wśród użytkowników niesłabnącą popularnością.

4 razy komentowano artykuł "Kominek z płaszczem wodnym – poznaj wady i zalety tego rozwiązania"

 1. Kwiatkowski z Legionowa | 06/04/2017, godz. 07:38 |

  Kominek to ciepło domowego ogniska. Aby spełniał oczekiwania użytkowników powinien być kupiony u dobrego producenta, a nie made in China. Muszą go zainstalować fachowcy a nie partacze. Wolno palić w nim wysuszonym drzewem liściastym (dąb, brzoza, itp.). Niestety duża część właścicieli kominków traktuje je jako spalarnie wszelkich śmieci (plastik, guma, stare meble, drzwi, okna, styropian a nawet stare podkłady kolejowe), co widać po czarnym dymie unoszącym się nad kominem. Trują tym samym siebie i sąsiadów. Za to powinny być wysokie kary !

 2. podstawowym problemem, kończącym dyskusję nad takimi rozwiązaniami, jest szkodliwość takiego rozwiązania dla właścicieli oraz sąsiadów. Zapylenie PM2.5 i PM10 nie jest warte żadnej oszczędności, bo płaci się za to chorobami swoich bliskich i siebie samego.

 3. Ten artkuł w nawiązaniu do nagonki o szkodliwości spalania paliw stałych, powstajacego z tego powodu smogu jest nieco….zaskakujący
  Oprócz zanieszczyśczeń emitowanych do atmosfery kominek emituje także olbrzymią ilośc pyłu w domu
  A samo oplanie drwwnem w kominku jest bardziej szkodliwe od spalania węgla w piecu

 4. Najpoważniejszym mankamentem kominka z płaszczem wodnym (bez płaszcza także) jest gigantyczna emisja zanieczyszczeń – pyłów i rakotwórczego benzo(a)pirenu.

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *