Kolejne trzy utonięcia na Mazowszu. Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą?

Pamiętaj o tym by wypoczywać bezpiecznie, Fot. Legio24.pl

W miniony weekend (25-26.06) na Mazowszu utonęły trzy kolejne osoby – informuje Komenda Wojewódzka Policji. Od początku roku policjanci odnotowali już 17 takich tragicznych zdarzeń. By uniknąć tragedii, by maksymalnie ograniczyć ryzyko niebezpiecznych sytuacji podczas letniego wypoczynku mazowieccy policjanci przypominają o kilku zasadach, które każdy powinien stosować.


W ostatnim okresie pogoda sprzyja spędzaniu wolnego czasu nad wodą i w wodzie. Jednak wiele osób – mimo apeli policjantów- wciąż zapomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, a czasem wręcz z premedytacją je lekceważy. Efekty takich zachowań często bywają tragiczne. Kolejne trzy utonięcia policjanci odnotowali w miniony weekend. W piątek, w powiecie płockim 59-letni mężczyzna utonął w stawie. W niedzielę, w powiecie węgrowskim w miejscu gdzie obowiązuje zakaz kąpieli utonął 20-latek. Tego samego dnia, w powiecie makowskim zginął 37-letni mężczyzna, który próbował ratować z topieli inne osoby.

Łącznie, od początku tego roku na Mazowszu woda pochłonęła już 17 ofiar, a od początku wakacji, które dopiero się rozpoczęły – trzy. Ubiegłoroczny bilans ofiar wakacyjnego wypoczynku nad wodą to 25 osób.

Policjanci pełniący służbę podczas wakacji będą kontrolować miejsca letniego wypoczynku, zwłaszcza te usytuowane nad wodą, ale bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci zależy w dużej mierze od nas samych.

Przykazania bezpiecznego wypoczynku nad wodą

Aby wypoczynek i zabawa w wodzie były jedynie przyjemnością stosujmy się do kilku zasad. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko niebezpiecznych sytuacji:

· Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam gdzie jest ratownik WOPR.

· Przestrzegaj regulaminu kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika,

· Nie pływaj w czasie burzy, mgły lub gdy wieje porywisty wiatr,

· Nie skacz rozgrzany do wody, unikniesz wstrząsu termicznego,

· Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem.

· Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu,

· Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok . Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom inne osoby,

· Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich.

/red, KWP Radom/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Kolejne trzy utonięcia na Mazowszu. Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą?"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *