Koleje Mazowieckie zawieszają kary za brak PESEL-u w legitymacji

Fot. arch. Legio24

Do 30 września br. Koleje Mazowieckie zawiesiły wystawianie wezwań do zapłaty z tytułu braku numeru PESEL w legitymacjach szkolnych – poinformowała spółka w specjalnym komunikacie. Wszystko z powodu tego, że wielu uczniów nadal korzysta z dokumentów, w których PESEL-u nie znajdziemy.

Wymóg wpisywania numeru PESEL w legitymacjach szkolnych pojawił się na początku tego roku w związku z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej. Od czasu nałożenia na uczniów obowiązku zamieszczania numeru PESEL w legitymacjach, do 31 maja 2015 r. kierownicy pociągów i kontrolerzy Kolei Mazowieckich nie karali za brak ważnego dokumentu uprawniającego do przejazdu ze zniżką. Pracownicy przewoźnika zamiast tego informowali uczniów o nowym obowiązku. Dodatkowo  spółka wystosowała do szkół podstawowych, gimnazjów i liceów na Mazowszu pisma przypominające o obowiązku uzupełnienia legitymacji uczniowskich o numer PESEL. – czytamy w komunikacie.

Sytuacja diametralnie zmieniła się po 1 czerwca tego roku, kiedy przewoźnik zaczął nakładać kary za brak ważnego dokumentu. – Okazało się, że mimo tak długiego okresu karencji, kiedy spółka odstępowała od wystawiania wezwań do zapłaty z tytułu braku numeru PESEL, a także tak szeroko zakrojonej akcji informacyjnej spółki KM, instytucje zobowiązane do dopełnienia obowiązku wynikającego z rozporządzenia MEN w dalszym ciągu nie dopełniły go. – mówi Donata Nowakowska, rzecznik prasowy KM. Ostatecznie całe zamieszanie z legitymacjami kończyło się przykrymi konsekwencjami dla uczniów.

– Wobec skali problemu, a także oporu instytucji zobowiązanych do podjęcia odpowiednich działań wynikających z ww. rozporządzenia, spółka „Koleje Mazowieckie – KM” podjęła decyzję  o tym, by do 30 września 2015 r. przedłużyć akcję informacyjną, jednocześnie odstępując  od wystawiania wezwań do zapłaty z tytułu braku numeru PESEL w legitymacjach. – poinformowała przedstawicielka przewoźnika.

To dobra informacja dla uczniów, bo w okresie wakacyjnym wymiana legitymacji szkolnej na nową może okazać się niemożliwa.

/red/

1 raz komentowano artykuł "Koleje Mazowieckie zawieszają kary za brak PESEL-u w legitymacji"

  1. Biurokratyczne kretyństwo w pełni. Niech ktoś spróbuje mi racjonalnie wytłumaczyć po co potrzebny jest numer PESEL na legitymacji szkolnej skoro poświadczeniem do ulgowych przejazdów jest coroczne prolongowanie legitymacji

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *