Reklama

KomunikacjaLegionowskiMazowsze - wiadomości z regionuWiadomości

Koleje Mazowieckie zawieszają kary za brak PESEL-u w legitymacji

Reklama

Do 30 września br. Koleje Mazowieckie zawiesiły wystawianie wezwań do zapłaty z tytułu braku numeru PESEL w legitymacjach szkolnych – poinformowała spółka w specjalnym komunikacie. Wszystko z powodu tego, że wielu uczniów nadal korzysta z dokumentów, w których PESEL-u nie znajdziemy.

Reklama

Wymóg wpisywania numeru PESEL w legitymacjach szkolnych pojawił się na początku tego roku w związku z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej. Od czasu nałożenia na uczniów obowiązku zamieszczania numeru PESEL w legitymacjach, do 31 maja 2015 r. kierownicy pociągów i kontrolerzy Kolei Mazowieckich nie karali za brak ważnego dokumentu uprawniającego do przejazdu ze zniżką. Pracownicy przewoźnika zamiast tego informowali uczniów o nowym obowiązku. Dodatkowo  spółka wystosowała do szkół podstawowych, gimnazjów i liceów na Mazowszu pisma przypominające o obowiązku uzupełnienia legitymacji uczniowskich o numer PESEL. – czytamy w komunikacie.

Sytuacja diametralnie zmieniła się po 1 czerwca tego roku, kiedy przewoźnik zaczął nakładać kary za brak ważnego dokumentu. – Okazało się, że mimo tak długiego okresu karencji, kiedy spółka odstępowała od wystawiania wezwań do zapłaty z tytułu braku numeru PESEL, a także tak szeroko zakrojonej akcji informacyjnej spółki KM, instytucje zobowiązane do dopełnienia obowiązku wynikającego z rozporządzenia MEN w dalszym ciągu nie dopełniły go. – mówi Donata Nowakowska, rzecznik prasowy KM. Ostatecznie całe zamieszanie z legitymacjami kończyło się przykrymi konsekwencjami dla uczniów.

– Wobec skali problemu, a także oporu instytucji zobowiązanych do podjęcia odpowiednich działań wynikających z ww. rozporządzenia, spółka „Koleje Mazowieckie – KM” podjęła decyzję  o tym, by do 30 września 2015 r. przedłużyć akcję informacyjną, jednocześnie odstępując  od wystawiania wezwań do zapłaty z tytułu braku numeru PESEL w legitymacjach. – poinformowała przedstawicielka przewoźnika.

To dobra informacja dla uczniów, bo w okresie wakacyjnym wymiana legitymacji szkolnej na nową może okazać się niemożliwa.

/red/

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Jeden komentarz

  1. Biurokratyczne kretyństwo w pełni. Niech ktoś spróbuje mi racjonalnie wytłumaczyć po co potrzebny jest numer PESEL na legitymacji szkolnej skoro poświadczeniem do ulgowych przejazdów jest coroczne prolongowanie legitymacji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close