Kiedy i dlaczego należy zmieniać opony na letnie?

Wiosna to pora porządków w domu i ogrodzie. W tym czasie warto także przygotować swoje auto na cieplejsze dni. Najlepiej zacząć od wyczyszczenia karoserii, podwozia i wnętrza. Uzupełniamy także płyny, sprawdzamy hamulce. Jedną z koniecznych czynności jest także wymiana opon na letnie.

Kiedy należy wymienić opony?

Nie ma sztywno określonej daty wymiany opon. Przede wszystkim należy kierować się obserwacją prognozy pogody. Jeżeli średnia dobowa temperatura osiąga powyżej 7 stopni Celsjusza i utrzymuje się dłuższy czas, jest to znak, że pora na wymianę ogumienia. Zazwyczaj ten czas przypada na początek kwietnia. Należy to zrobić w tym momencie, ponieważ w wyższej temperaturze zimowe opony szybko się przegrzewają, co prowadzi do ich większego zużycia, wydłuża drogę hamowania, obniża przyczepność i zwiększa koszty eksploatacji. Jeżeli w dzień odnotowujemy 15 stopni Celsjusza, wymiana opon staje się koniecznością.

Dlaczego należy wymieniać opony?

Konstrukcja opon zimowych różni się od letnich. Mają inny kształt bieżnika, wykonane są też z różnych mieszanek gum. Dostosowane są do niskich temperatur i tylko w takich warunkach osiągają dobrą przyczepność. Rozgrzana zimowa opona wpływa na komfort jazdy i szybkość reakcji. Ruszanie, przyśpieszanie czy hamowanie sprawia, że opona się ślizga. Gęstszy bieżnik niż w oponie letniej powoduje duży opór, co w połączeniu z rozgrzaną szosą prowadzi do tarcia i przegrzania. W efekcie wewnątrz auta jest głośniej, a opona szybciej ulega zniszczeniu. W deszczowe dni zimówki mogą ponadto nie dać rady odprowadzać nadmiaru wody. Grozi to poślizgiem i utratą panowania nad pojazdem.

Gdy zaczyna się wiosna, warsztaty przeżywają prawdziwe oblężenie. Opony to jeden z najważniejszych elementów auta. Mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo, dlatego nie należy odkładać ich wymiany na ostatni moment. Najlepiej skorzystać z usług najbliższego warsztatu. Profesjonalna wymiana opon jest na pewno gwarancją bezpieczeństwa w czasie bliższych i dalszych podróży. Z odpowiednio przygotowanym pojazdem, można w pełni cieszyć się trwającym sezonem wiosennym.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Kiedy i dlaczego należy zmieniać opony na letnie?"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *