Reklama
Porady prawne

Kiedy dostaniesz rozwód?

W ostatnich latach nastąpił ogromy wzrost ilości spraw rozwodowych. Z natury rzeczy sprawy te są bolesne i trudne. Strony przeżywają ogromny stres związany z rozstaniem, a dodatkowo jeszcze muszą przebrnąć przez postępowanie przed sądem. W tym artykule spróbuję przybliżyć instytucję rozwodu.

Reklama

Orzeczenie rozwodu jest możliwe, gdy sąd ustali, że pożycie małżeńskie uległo zupełnemu i trwałemu rozkładowi. Obie te cechy muszą wystąpić łącznie. Zupełny rozkład pożycia musi dotykać wszystkich sfer małżeńskiej więzi czyli duchowej, fizycznej i gospodarczej.

Przyjmuje się, że rozkład pożycia jest trwały jeżeli Sąd w realiach konkretnej sprawy, po przeprowadzeniu postępowania dowodowego dojdzie do wniosku, że powrót małżonków do siebie nigdy nie nastąpi.

Orzeczenie rozwodu nawet przy ustaleniu trwałego i zupełnego rozkładu pożycia będzie niemożliwe, gdy:

1) wskutek rozwodu miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków,
2) z innych względów rozwód byłby sprzeczny z zasadami współżycia społecznego,
3) rozwodu żąda jedno z małżonków wyłącznie winne rozkładu pożycia, drugie z małżonków zaś na rozwód się nie godzi, a odmowa tej zgody nie jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Orzekając rozwód Sąd powinien, co do zasady, za każdym razem ustalić, czy i który z małżonków ponosi winę za rozpad małżeństwa. W konkretnym przypadku Sąd może orzec, że:

1) oboje małżonkowie nie są winni rozkładu pożycia,
2) jedno z małżonków jest wyłącznie winne (w tym wypadku sąd musi dojść do wniosku, że drugi z małżonków nawet w minimalnym zakresie nie ponosi winy),
3) oboje małżonkowie są winni.

To właśnie kwestia winy wzbudza największe emocje. Strony obarczają się nawzajem odpowiedzialnością i próbują wykazać wyłączną winę współmałżonka, co jest rzeczą zazwyczaj bardzo trudną. Warto pamiętać, że ustawodawca dał możliwość szybszego i mniej bolesnego załatwienia sprawy. Strony bowiem mogą złożyć wspólny, zgodny wniosek o zaniechanie przez Sąd rozstrzygania co do winy. Skutki prawne takiego kroku są takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy.

 

Artykuł przygotował:

Adwokat
Krzysztof Kudlicki
Wspólnik Rodzewicz Kudlicki
Kancelaria Adwokacka Spółka Partnerska

Tagi
Może zainteresuje Cię także...

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button