“Katyń – prawda i pamięć” – wzruszające uroczystości w Nieporęcie

13 kwietnia 2010r. w Gimnazjum im. Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920r. w Stanisławowie Pierwszym odbyła się niezwykle wzruszająca uroczystość mająca podwójny charakter. Po pierwsze, upamiętniała 70. rocznicę zbrodni Katyńskiej, a także ostatnie wydarzenie – tragedię narodową, do której doszło kilka dni temu.
W przemówieniu, które na wstępie wygłosiła p. Barbara Skrzypkiewicz, dyrektor gimnazjum, usłyszeliśmy, że 10 kwietnia w katastrofie lotniczej zginął prezydent naszego państwa, Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią, a także wybitni przedstawiciele władz państwowych, wojskowych i duchowieństwa. Kwiat polskiej polityki, życia kulturalnego i społecznego. Byli to ludzie, którym na sercu zawsze leżało dobro Ojczyzny i Polaków. Walczyli o historyczną prawdę i pamięć, dlatego tak bardzo chcieli uczestniczyć w uroczystości w Katyniu, w miejscu, w którym wiosną 1940 roku funkcjonariusze NKWD zamordowali ponad 21 tysięcy polskich jeńców wojskowych, głównie oficerów. Jednak tam nie dotarli…
Dziś cały naród pogrążony jest w żałobie, a z rożnych stron świata napływają kondolencje i wyrazy współczucia. Minutą ciszy uczczono pamięć o tragicznie zmarłych, a proboszcz parafii pod wezwaniem N.M.P. Wspomożycieli Wiernych w Stanisławowie Pierwszym, ks. Piotr Jędrzejewski, wraz z zebranymi odmówił za nich modlitwę. Głos także zabrał wójt gminy Nieporęt Sławomir Maciej Mazur, mówiąc, iż trudno wyrazić to, co wszyscy czują po tej strasznej katastrofie i po tym, co dotknęło nasz cały naród. Podkreślił, że musimy szczególnie – my, świadkowie tego wydarzenia – pamiętać o tej tragedii, która była jakby tragedią powielającą to, co się wydarzyło w Katyniu 70 lat temu.
Wójt wspomniał także, że wielu tragicznie zmarłych znał osobiście i podkreślił pustkę, która wokół nas zapanowała. Wynikiem tej tragedii będzie świadomość, czym jest Katyń.
Następnie p. dyrektor odczytała przemówienie Lecha Kaczyńskiego, które miało być wypowiedziane podczas uroczystości w Katyniu. Po nim zaprosiła do obejrzenia filmu dokumentalnego pt. ,,Zbrodnia Katyńska”, obrazującego całą prawdę o egzekucji, jakiej dokonano w lesie Katyńskim przez NKWD. Dopełnieniem całej uroczystości był oczywiście przepiękny i wzruszający program słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży gimnazjalnej, a przygotowany pod kierunkiem nauczycieli: p. Marzeny Mudy, p. Iwony Kutra p. Barbary Jankowskiej. Uczniowie, w jakże wymownej scenerii, pełnej krzyży, przygotowanych własnoręcznie pod kierunkiem nauczycielki plastyki p. Iwony Bartosiewicz, opowiedzieli o dramacie, jaki rozpoczął się 23 sierpnia 1939r. podpisaniem przez Związek Sowiecki i Niemcy hitlerowskie traktatu o nieagresji. Dokument ten przewidywał podział Polski między Niemcy a Rosję oraz podział wpływów w Europie.
I stało się. 1 września 1939r. z zachodu uderzył na Polskę Wermacht, a 17 września do kraju ze wschodu wkroczyła Armia Czerwona. Układ o przyjaźni i granicach tych dwóch państw (Niemiec i Rosji) podpisany 28 września 1939 w Moskwie zakładał wzięcie do niewoli polskich żołnierzy i osadzenie ich jako jeńców w obozach NKWD. Na mocy uchwały z 5 marca 1940 r. przywódca Rosji Józef Stalin i Biuro Polityczne Partii podpisali uchwałę o rozstrzelaniu jeńców polskich.
Dlatego dla wszystkich, którzy uczestniczyli w tej uroczystości, Katyń będzie tematem wciąż żywym. Będzie symbolem komunistycznej zbrodni na polskich oficerach, a także miejscem katastrofy lotniczej, w której zginął nasz Prezydent – Lech Kaczyński.
Na zakończenie, w imieniu Rady Gminy Nieporęt, głos zabrał Eugeniusz Woźniakowski, łącząc się w bólu z rodzinami ofiar i dziękując dyrekcji i nauczycielom za przygotowanie tak wzruszającego programu o zbrodni katyńskiej. P. dyrektor zaś obiecała, że ,,…Prawda i Pamięć, Bóg, Honor, Ojczyzna to są te wartości, które chcemy zaszczepić w naszej młodzieży. Spróbujemy zrobić wszystko, żeby prawda i pamięć o Katyniu, o ofiarach sobotniej tragicznej katastrofy nigdy nie zaginęły”.

(źródło: UG Nieporęt, foto: UG Nieporęt)

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "“Katyń – prawda i pamięć” – wzruszające uroczystości w Nieporęcie"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *