Zamknij

"Katyń... ocalić od zapomnienia" - w Serocku posadzono Dęby Pamięci

12:54, 16.04.2010 Aktualizacja: 19:18, 13.01.2013
Skomentuj

W 2008 roku stowarzyszenie Parafiada uruchomiło program upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej "Katyń... ocalić od zapomnienia". Honorowy patronat nad programem objął Prezydent RP śp. Lech Kaczyński.
Projekt obejmował akcję posadzenia 21.473 dębów pamięci na 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. Jeden dąb, to jedno nazwisko z listy katyńskiej.  Uczestnicy projektu zobowiązali się do opieki nad dębem oraz upamiętnienia na terenie placówki jednej ofiary zbrodni.
Urząd Miasta i Gminy w Serocku, Ośrodek Kultury w Serocku oraz placówki szkolne z terenu gminy Serock przyłączyły się do akcji i 13 kwietnia podczas obchodów gminnych 70. rocznicy zbrodni katyńskiej posadziły dęby poświęcone ofiarom, które przez urodzenie bądź długie zamieszkiwanie na terenie gminy były związane z Serockiem.
Zespół Szkolno - Przedszkolny w Woli Kiełpińskiej poświęcił swój dąb porucznikowi Mieczysławowi Głowackiemu, Szkoła Podstawowa w Jadwisinie - aspirantowi Policji Państwowej Kazimierzowi Andrzejaczkowi, Gimnazjum i Szkoła Podstawowa w Serocku - porucznikowi Chaimowi Boruchowi Inwentarzowi, Zespół Szkół w Zegrzu - majorowi Witoldowi Piaseckiemu. Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Serocku wziął pod opiekę dąb poświęcony aspirantowi Policji Państwowej Janowi Uniewiczowi, Urząd Miasta i Gminy w Serocku - dąb poświęcony porucznikowi Ryszardowi Urbańskiemu, a Ośrodek Kultury w Serocku - dąb poświęcony kapitanowi Ryszardowi Bockowi.
Dęby posadzone przez szkoły znajdują się przy budynkach szkół. Dąb Ośrodka Kultury w Serocku posadzony został na terenie  Integracyjnego Centrum Opieki, Wychowania, Terapii KKWR w Serocku, natomiast dąb Urzędu Miasta i Gminy w Serocku - na Skwerze Niepodległości (skrzyżowanie ulic Zakroczymskiej i Warszawskiej), a docelowo będzie przeniesiony na teren planowanego parku miejskiego.
Sylwetki wybranych bohaterów zostały zaprezentowane podczas uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, na serockim rynku, natomiast życiorysy wszystkich serockich katyńczyków umieszczone zostały w ulotce okolicznościowej wydanej przez UMiG w Serocku, którą merytorycznie przygotował dr Sławomir Jakubczak.
Organizatorzy programu "Katyń... ocalić od zapomnienia" informowali w swych publikacjach: "Chcemy, aby pamięć o tej straszliwej zbrodni sprzed 70. lat była żywa w pokoleniach polskiego narodu. Chcemy zachować pamięć o wojsku, które nie poległo, lecz zostało skrytobójczo zamordowane strzałem w tył głowy, o wymordowaniu polskiej inteligencji, lekarzy, naukowców, artystów, duchownych, dyplomatów".
Dziś do nazwisk 21.473 ofiar katyńskich historia dopisała kolejnych 96 - nazwisk ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Reprezentanci państwa polskiego zginęli podczas lotu na obchody 70. rocznicy zbrodni w Katyniu.  Zginął Prezydent RP Lech Kaczyński, jego małżonka Maria, zginął ojciec Józef Joniec - prezes Stowarzyszenia Parafiada, jeden z pomysłodawców programu "Katyń... ocalić od zapomnienia".
Ktoś powiedział, że "całe życie prezydenta było drogą do Katynia".  Posadzone we wtorek dęby stają się symbolem także tej drogi.

(źródło: UG Serock, foto: UG Serock)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%