Zamknij

Kartka papieru może uratować życie. Akcja Straży Pożarnej

09:17, 30.01.2014 Aktualizacja: 09:32, 30.01.2014
Skomentuj

Co roku na polskich drogach prowadzone są tysiące akcji ratowniczych spowodowanych wypadkami drogowymi, w których  aby uratować życie pasażerów, liczy się każda sekunda. Strażacy przypominają, że pozornie zwykła kartka papieru, wożona w samochodzie może uratować życie.

fot. KG PSP

Konstrukcja, wzmocnienia i systemy bezpieczeństwa pojazdów to zawsze wyzwanie dla grupy ratowniczej. Na drogach jeździ setki modeli samochodów i każdy jest inaczej skonstruowany. Karoserie samochodów mają wzmocnienia, które są bardzo różnie umiejscowione. Gdy nożyce natkną się na takie wzmocnienie - pękają. Znalezienie i odłączanie akumulatorów też wbrew pozorom nie jest łatwe. Podobnie ma się sprawa z poduszkami powietrznymi. Dlatego, aby przyspieszyć wydobycie pasażerów z rozbitego pojazdu opracowano europejski system "Karta ratownicza pojazdu". Karta ratownicza ("rescue sheet") to kartka w formacie A4 przedstawiająca schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami: umiejscowieniem wzmocnień karoserii, rozmieszczeniem poduszek bezpieczeństwa, czy też gazowych napinaczy pasów. Karta ratownicza ma zestandaryzowaną formę (symbole, oznaczenia) i funkcjonuje w większości krajów UE. Jest przygotowana przez producenta danego samochodu. Karta ratownicza to tylko pozornie zwykła kartka papieru wożona w samochodzie.  Pozwala ona jednak często skrócić czas akcji ratowniczej o 30 procent, o  6 - 9, często decydujących minut.  Pozornie zwykła kartka papieru może uratować więc życie.

Oprócz karty, ważna jest nalepka

Odpowiednią dla modelu samochodu kartę, np. pobraną ze strony producenta auta,  można wydrukować na kolorowej drukarce  i po złożeniu, umieścić w osłonie przeciwsłonecznej kierowcy. Jednak dla bezpieczeństwa i uniknięcia pomyłek w identyfikacji właściwej karty, organizatorzy akcji rekomendują zgłoszenie się po kartę do autoryzowanych punktów akcji. Służba ratownicza musi wiedzieć, że w samochodzie znajduje się Karta ratownicza. Temu służy umieszczenie na samochodzie specjalnej nalepki. Nalepkę informującą należy przykleić od wnętrza pojazdu w lewym dolnym rogu szyby (od strony kierowcy). Pamiętać trzeba, żeby nalepka nie ograniczała widoczności kierowcy. Adresy punktów bezpłatnej dystrybucji kart ratowniczych znajdują się na stronie www.kartyratownicze.pl . Jak wygląda przykładowa karta ratownicza?

Będą promować karty wśród kierowców

8 stycznia 2014 r. w siedzibie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 10 w Warszawie komendant główny PSP - gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego - Jakub Faryś oraz prezes Związku Dealerów Samochodów - Marek Konieczny podpisali list intencyjny, dotyczący podjęcia współpracy w celu zwiększenia skuteczności prowadzonych działań ratowniczych. Podpisanie listu intencyjnego zobowiązało strony do podjęcia działań w celu zwiększenia skuteczności prowadzenia działań poprzez popularyzację i stosowanie  Kart ratowniczych w pojazdach. /wł, PSP/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%