Karta stałego pobytu w Polsce szansą dla uchodźców

W polskich mediach wciąż obecny jest temat uchodźców. Chodzi o osoby, które uciekają ze swoich krajów ze względu na wojnę lub różnego rodzaju prześladowania. Ustawodawstwo polskie zawiera normy zezwalające uchodźcom na pobyt stały w Polsce. Pod jakimi warunkami można skorzystać z tej możliwości?

Uchodźcy w Polsce

Z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców wynika, iż w 2017 roku żyło w Polsce około 3 tysiące uchodźców. W większości pochodzą oni z Czeczeni, ponadto z Ukrainy, Gruzji oraz Armenii. Państwa te należały w przeszłości do Bloku Wschodniego. Rozpad Związku Radzieckiego doprowadził do wytworzenia się w nich niestabilnej sytuacji politycznej oraz ekonomicznej. Wszystkie te czynniki prowadzą do licznych protestów społecznych, które nierzadko tłumione były przez władzę. Najlepszym tego przykładem jest Ukraina, kraj, który w ostatnich latach doświadczył nawet wojny. Nic więc dziwnego, że wiele osób pragnie uciec z obszaru zagrożonego konfliktem zbrojnym. Wybierając kierunek ucieczki szukają oni kraju, który jest stabilny, gdzie mogą mieć pewność, że nic im nie grozi. Wybór więc pada najczęściej na Polskę, która nie tylko spełnia te kryteria, ale jest przede wszystkim blisko i chętnie przyjmuje swoich sąsiadów ze wschodu.

Karta stałego pobytu w Polsce

Zgodnie z przepisami, karta stałego pobytu przysługuje osobom, które bezpośrednio przed złożeniem wniosku o udzielenie przebywały nieprzerwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres nie krótszy niż pięć lat na podstawie statusu uchodźcy, ochrony uzupełniającej lub zgody na pobyt ze względów humanitarnych. Osoba, która legitymuje się tego rodzaju dokumentem, ma prawo przebywać, mieszkać oraz podejmować zatrudnienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. To bardzo szerokie uprawnienia, które pozwalają na prowadzenie normalnego życia w naszym kraju.

Zdaniem eksperta

Specjaliści zajmujący się problemami cudzoziemców w Polsce są zgodni – karta stałego pobytu budzi niemałe zainteresowanie. Według eksperta z firmy Visa and Work, dokument ten jest pożądany nie tylko przez uchodźców. Ustawodawca przewidział bowiem również inne przypadki, w których możliwe jest otrzymanie karty stałego pobytu. Cudzoziemcy mają niekiedy jednak poważne problemy z załatwieniem wszystkich formalności dotyczących uzyskania dokumentu. Ale na rynku działają firmy, które pomagają uporać się z procedurami. Dzięki ich usługom każdy cudzoziemiec może mieć pewność, że wszystkie dokumenty zostaną należycie przygotowane.

Z roku na rok liczba cudzoziemców mieszkających w Polsce stale rośnie. Dużo wśród nich jest również uchodźców. Niezależnie od tego z jakiego powodu przyjechali do Polski, pragną oni tutaj rozpocząć nowe życie. A w tym przydatna jest karta stałego pobytu. Dokument ten umożliwia bowiem nie tylko przebywanie na terytorium Rzeczypospolitej, ale również podjęcie zatrudnienia.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Karta stałego pobytu w Polsce szansą dla uchodźców"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *