ReklamaArtykuł SponsorowanyDobrze Wiedzieć!Zdrowie

Kapsułki, tabletki, płyny – jakie formy leków są najlepsze?

Reklama

Przyjmowanie leków to dla wielu osób element rzeczywistości, dla innych z kolei coś, o czym należy pamiętać jedynie sporadycznie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że forma, w jakiej zostały podane ma istotny wpływ na ich przyswajalność w organizmie i łatwość przyjmowania. Na rynku dostępne są leki w formie płynów, tabletek czy kapsułek. Sprawdź, która z nich jest najlepsza w jakim przypadku.

Reklama

Leki w formie płynnej

Na rynku dostępne są różnego rodzaju leki w formie płynu – najczęściej są to syropy. Produkty tego typu są skierowane przez wszystkim do osób, którym zależy na tym, aby lekarstwo zadziałało jak najszybciej. To także doskonała propozycja dla wszystkich, którzy mają problemy z połykaniem oraz dla bardzo małych dzieci. Krople lub syropy to powszechne rozwiązania, które nie są jednak pozbawione wad. Same sobie nie są w stanie długo utrzymywać się w pierwotnej formie, dlatego bardzo często do tego typu leków dodaje się różne substancje konserwujące, które mogą być problematyczne szczególnie dla osób z alergiami.

Leki w formie tabletek

Najbardziej popularne formy leków to te w postaci tabletek. Takie rozwiązanie upowszechniło się dopiero pod koniec XIX wieku – do tego czasu wszystkie serwowane medykamenty miały formę płynną. Współcześnie na rynku farmaceutycznym możemy znaleźć wiele tabletek, które różnią się między sobą ze względu na formę powłoczki. Dostępne są między innymi drażetki czy tabletki dojelitowe, ale także takie o przedłużonym uwalnianiu. Coraz popularniejsze są tabletki obleczone słodką w smaku powłoczką, która znacznie ułatwia ich przyjmowanie. Warto zaznaczyć, że leki w takiej formie są odporne na działanie kwasu żołądkowego, dlatego na ich działanie trzeba trochę poczekać. Rozkładają się w jelitach, dlatego osiągają pełnię mocy dopiero po około dwóch godzinach. Rzadziej stosowane mogą być tabletki o przedłużonym uwalnianiu, które są dobrym rozwiązaniem dla osób przyjmujących leki przewlekle.

Leki w formie miękkich kapsułek

Coraz większą popularnością wśród użytkowników cieszą się kapsułki żelatynowe miękkie, które nieco przypominają tabletki, jednak w przeciwieństwie do nich nie są fabrycznie sprasowane. Dzięki temu mogą występować w bardzo różnych postaciach – proszku, granulatu czy płynu, które dostępne są w wygodnej kapsułce. Miękkie kapsułki także mogą występować pod postacią leków dojelitowych lub o przedłożonym uwalnianiu. Na ich działanie nie trzeba tak długo czekać, są także stosunkowo proste w połkaniu. Wadą jest to, że kapsułek nie wolno dzielić.

Ciężko odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie która forma leku jest najlepsza. Wszystko bowiem zależy od indywidualnych potrzeb osoby przyjmującej. Oczywiście najpopularniejsze na rynku są tabletki, jednak warto wiedzieć, że istnieje dla nich kilka alternatyw. Decydując się na miękkie kapsułki możemy spożywać wiele różnych leków, które wchłaniają się szybciej i mają o wiele mniej dodatkowych substancji niż leki w formie płynnej. Warto po nie sięgnąć i sprawdzić, czy jest to rozwiązanie dla nas.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Jeden komentarz

  1. Najlepsze są suplementy w formie liposomalnej. Na przykład witamina C. Dostarczane w otoczce tłuszczowej, nie są trawione i trafiają bezpośrednio do komórek przez mikrouszkodzenia błony komórkowej. Tradycyjne formy są przyswajane w bardzo małym stopniu. No oczywiście poza dożylną aplikacją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close