Zamknij

Kąpiel w Zalewie Zegrzyńskim. Gdzie jest bezpiecznie?

12:07, 21.07.2015 Aktualizacja: 12:20, 22.07.2015
Skomentuj

Na terenie Powiatu Legionowskiego istnieje tylko jedno kąpielisko (w Nieporęcie) oraz dwa miejsca przeznaczone do kąpieli (w Serocku i Wieliszewie). W godzinach od 10.00 do 18.00 ratownicy strzegą bezpieczeństwa kąpiących się tam osób. Należy pamiętać jednak, że ludzie wypoczywają na piasku wzdłuż całej linii brzegowej Jeziora Zegrzyńskiego. Skorzystaliśmy z doświadczenia ratowników Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i opisaliśmy najbardziej oblegane dzikie plaże oraz zagrożenia, jakie na nas tam czyhają.

Legio24 na podstawie mapy udostępnionej przez Starostwo Powiatowe w Legionowie.

Mapę w rozmiarze "do druku" można pobrać klikając TUTAJ

Kąpieliska strzeżone

Nieporęt - "Dzika Plaża" Kąpielisko strzeżone. Akwen wygrodzony bojami dla dzieci i dorosłych. Dno jest nierówne, poza wyznaczonym kąpieliskiem gwałtownie opada. Ratownicy proszą, by nie wypływać poza żółte boje, ze względu na duży ruch skuterów i łodzi motorowodnych. Wieliszew - Plaża przy osiedlu 600-lecia Strzeżone przez ratowników miejsce dla kąpieli. Łagodne zejście do wody. Drewniany pomost. Ratownicy przestrzegają przed skokami do wody. Serock - Plaża miejska Duże molo. Ograniczone miejsce do leżakowania. Wygrodzone kąpielisko pod nadzorem ratowników. LWOPR przestrzega przed skokami do wody oraz dużym ruchem motorówek i skuterów wodnych. Wszystkie trzy powyższe miejsca zostały dopuszczone do kąpieli przez legionowski SANEPID.

Dzikie plaże: Zakaz kąpieli - brak ratowników

Wieliszew-Zegrze Południowe Zarośnięty brzeg na odcinku od plaży przy osiedlu 600-lecia, aż do Zegrza Południowego. Trasa spacerowa wzdłuż wału. Niewielkie i zarośnięte roślinnością wodną zejścia do wody, wykorzystywane przez wędkarzy. Dosin-Skubianka Parking dla samochodów. Strome zejście do wody przy ulicy Jachtowej. Miejsce niebezpieczne ze względu na silny nurt. 4-5 metrów od brzegu głębokość wody 2 metry. Trochę dalej, dno opada do 6 metrów. Dębe i Orzechowo Dzikie plaże oblegane przez wypoczywających. Uwaga na silny nurt, nierówne dno oraz dużą głębokość. Zegrze Południowe-Nieporęt Plaże rozciągają się od Ośrodka Sportów Wodnych AZS, wzdłuż ulicy Zegrzyńskiej, aż do "Dzikiej Plaży" w Nieporęcie. Miejsce niebezpieczne ze względu na przepływające łodzie motorowe i sporty wodne. Plaża przy Hotelu Parasol, Port Jachtowy Nieporęt oraz Port Pilawa Na terenie całej linii brzegowej obowiązuje zakaz kąpieli. Nie ma tu silnego nurtu wody, ale obecność portów wyklucza korzystanie z dzikich plaż. Mimo to, bardzo często kąpiący się ryzykują zderzenie z łodziami motorowodnymi, które cumują w tych okolicach. Warto podkreślić, że dno na tym terenie jest nierówne. Mazowsze, Marina Diana Zakaz kąpieli ze względu na sporty wodne uprawiane w tej części akwenu. Przy Mazowszu nierówne, kamieniste dno. Przy Marinie łagodne piaszczyste dno, ale duży ruch żaglówek i motorówek. Rynia Na rozległym terenie koło ujścia Rządzy zakaz kąpieli ze względu na silny nurt wody i bliskość portów. Plaża wykorzystywana przez amatorów kąpieli słonecznych bez ubrania. W okolicy Centrum Konferencyjno-Rekreacyjnego Promenada i Ośrodka Szkoleniowego Allianz, dzikie plaże. Uwaga na silny nurt wody, żaglówki, skutery i motorówki. Cupel Plaża niestrzeżona wzdłuż ulicy Nadbużańskiej. Dużo kąpiących się, ze względu na możliwość dojechania na miejsce samochodem. Uwaga na silny nurt oraz nierówne dno. Hotel Narvil, Yacht Klub Polski, WSK Zegrze, Geowita Zejścia do wody wzdłuż linii brzegowej. Zakaz kąpieli. Silny nurt wody. Gęsta roślinność. Miejsca wykorzystywane przez wędkarzy. Zegrze Port jachtowy przy ulicy im. Profesora Janusza Groszkowskiego. Warszawska Akademia Żeglarska. Teren wykorzystywany przez miłośników szaleństw motorowodnych.

Zbiorniki wodne

Na terenie powiatu istnieje wiele zbiorników wodnych, które nie są przeznaczone do kąpieli. Są wśród nich sezonowe oczka wodne, których poziom wody zależy od skali opadów. Są też wyrobiska (gmina Wieliszew), które są wyjątkowo niebezpieczne ze względu na osuwające się dno, dużą głębokość oraz możliwość zaplątania się w rośliny wodne lub sieci kłusowników. Zwykle są one wykorzystywane przez wędkarzy. Warto pamiętać, że jeziora Góra, Klucz, Wieliszewskie, Parów Karski to miejsca niebezpieczne do kąpieli. /red/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

grzeczny_mgrzeczny_m

0 0

Poz względem bezpieczeństwa trzeba wziąć pod uwagę stan samej plaży i jej czystość, plaża "dzika" w Nieporęcie jest najbrudniejsza nad Zalewem i w sumie dziwie się że Sanepid dopuścił ją jako kąpielisko.
Na "starej" części plaży piasek przypomina klepisko wymieszane z petami, papierkami i wszystkim tym co zostawili plażowicze. To że nie plażuje się tam na odpadkach to zasługa porannych zbieraczy puszek i butelek a gminnych służb porządkowych nie widziałem tam nigdy - nie polecam tego miejsca do wypoczynku.
Najczystszą plażą jest plaża w Serocku, sprzątana na bieżąco a do plażowania jest gruba warstwa piasku nie udeptane klepisko.
Wieliszew też jest ok choć weekendami też nie grzeszy czystością. 16:08, 21.07.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%