Zamknij

Kalkulator wynagrodzeń, czyli jak łatwo obliczyć wysokość pensji

17:42, 30.08.2020 Aktualizacja: 17:45, 30.08.2020
Skomentuj

Kalkulator wynagrodzeń czy też trochę innego rodzaju kalkulatory podatkowe pozwalają na podstawie kluczowych danych dowiedzieć się, ile będzie wynosiło wynagrodzenie pracownika czy też osoby znajdującej się na samozatrudnieniu lub też obliczyć w łatwy sposób podatek PIT. Nic więc dziwnego, że na te elektroniczne narzędzia jest coraz większy popyt.


  1. Kalkulator wynagrodzeń - w czym pomaga?

  2. Kalkulatory podatkowe - do czego służą?


Sprawy rachunkowe dotyczące na przykład wysokości pensji czy też podatku PIT mogą przyprawić o zawrót głowy. Wiele tam niuansów, zagadek i terminów, które dla laika mogą brzmieć naprawdę obco. Dlatego też rozprawienie się z takimi obliczeniami nie każdemu pójdzie jak z płatka. Jednak dzięki dostępnym elektronicznym narzędziom wykonanie samemu pewnych obliczeń jest możliwe nawet w przypadku, gdy początkowo są one dla nas czarną magią.

Taka niezależność i pewność co do kwot nam przysługujących, w dzisiejszych czasach jest czymś, czym warto się zainteresować. Jak więc w kwestiach przeróżnych finansowych obliczeń pomaga kalkulator płac, (kalkulator brutto netto)  czy kalkulatory podatkowe? Oto krótka charakterystyka.

Kalkulator wynagrodzeń - w czym pomaga?


Wysokość wynagrodzenia jest jedną z kluczowych kwestii, gdy podejmujemy pracę. Dobrze jest wiedzieć, ile będzie wynosiła nasza pensja po odliczeniu wszystkich koniecznych składek. To samo dotyczy sytuacji, gdy pozostajemy na samozatrudnieniu. Kalkulator wynagrodzeń pozwala na obliczenie pensji netto (czyli na rękę) w zależności od tego, czy jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę, umowę zlecenie czy umowę o dzieło.

Kalkulator wynagrodzeń to także bardzo przydatne i łatwe w obsłudze narzędzie dla pracodawców. Dzięki niemu można się dowiedzieć, ile będzie wynosić całkowite utrzymanie pracowników. A to dlatego, że  kalkulator płac pozwala obliczyć kwotę ostatecznego kosztu zatrudnienia ludzi. Kalkulator brutto netto to nie wszystko.

Wyliczenia pokazują również koszty uzyskania przychodów, wysokość składek ZUS oraz inne konieczne odliczenia. Dzięki kalkulatorowi wynagrodzeń można także wyliczyć ryczałtowe koszty pracownika oraz tego, który do pracy dojeżdża. Można śmiało stwierdzić, że takie kalkulatory są bardzo wszechstronne i mają wiele opcji, które znakomicie się sprawdzają, jeśli chodzi o różne formy zatrudnienia, a także dodatkowe kwestie, które dany etat charakteryzują. W tym ostatnim przypadku bardzo przydatne jest to, że kalkulator płac uwzględnia nawet koszty autorskie.

Kalkulatory wynagrodzeń są też "przygotowane" na takie uwarunkowania podczas obliczania wynagrodzenia pracownika, jak kwoty składek czy wynagrodzenie netto dla pracownika przed ukończeniem 26. roku życia.


Kalkulatory podatkowe - do czego służą?


Kalkulatory podatkowe (podobnie jak opisane wyżej kalkulatory płac) służą do samodzielnych obliczeń zawiłych kwestii finansowych. W tym przypadku jednak, jak sama nazwa wskazuje, kalkulator podatkowy umożliwia łatwe i samodzielne obliczenie kwot podatków. Podobnie jak w wyżej opisywanym narzędziu elektronicznym, tego rodzaju kalkulatory są przeznaczone zarówno dla zakładów pracy, jak i pracowników czy przedsiębiorców. Niewątpliwie bardzo przydatny jest kalkulator podatku PIT. Choćby dlatego, że co roku jesteśmy skazani na uzupełniane wielu formularzy i mozolne obliczenia. Dzięki kalkulatorowi podatkowemu można sobie to zadanie znacznie ułatwić i spać spokojnie, bo wszystko będzie skrupulatnie i bezbłędnie wyliczone. Ale to nie wszystko - kalkulatory podatkowe pozwalają w nieskomplikowany sposób obliczyć również kwotę wolną od podatku i kwotę go zmniejszającą.

Kalkulator płac, jak i kalkulatory podatkowe, pozwalają więc łatwo i z gwarancją bezbłędności uporać się z wszelkimi spędzającymi nam do tej pory sen z powiek kluczowymi wyliczeniami.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%