Jazz Jamboree w Legionowie

Plakat reklamujący imprezę

Najsłynniejszy polski festiwal jazzowy – Jazz Jamboree – zagości w tym roku po raz 16. w Legionowie. Klub Festiwalowy MOK Legionowo rozpocznie działalność 27 października koncertem Ewy Bem w sali widowiskowej legionowskiego ratusza. Dwa tygodnie później, 10 listopada, na kameralnej scenie przy ul. Norwida 10, zagrają Roman Puchowski i Beata Orbik Band. Na koniec, 7 grudnia, znów w ratuszu, posłuchamy trzech wykonawców; będą to: Maria Sadowska, Karolina Brodniewicz i Krzysztof Ścierański New Quartet.

27 października, godz. 19.00

Plakat reklamujący imprezę


sala widowiskowa w ratuszu, Legionowo, ul. Piłsudskiego 41
Ewa Bem
bilety – 50 zł – dostępne w MOK Legionowo, ul. Norwida 10.

10 listopada, godz. 19.00
sala w MOK Legionowo, ul. Norwida 10
Beata Orbik Band
Roman Puchowski
bilety – 10 zł – wkrótce dostępne w MOK Legionowo, ul. Norwida 10.

7 grudnia, godz. 19.00
sala widowiskowa w ratuszu, Legionowo, ul. Piłsudskiego 41
Maria Sadowska
Karolina Brodniewicz
Krzysztof Ścierański New Quartet
bilety – 30 zł – wkrótce dostępne w MOK Legionowo, ul. Norwida 10.

Ewa Bem
Pierwsza dama polskiego jazzu – w przypadku Ewy Bem trudno uciec od mało oryginalnego określenia, jest ono, bowiem trafne nie tylko ze względu na umiejętności wokalne, ale i nienaganne maniery estradowe. Karierę artystyczną rozpoczęła w 1969 roku Grupie Bluesowej “Stodoła”. Jako solistka zadebiutowała w 1970 roku z kwartetem Zbigniewa Seiferta i śpiewała z różnymi zespołami. W 1972 roku zdobyła I nagrodę na konkursie wokalistów jazzowych w Lublinie. Jest obok Aleksandra Bema i Andrzeja Ibka współtwórczynią zespołu Bemibek. Ta, nietypowa w muzyce polskiej formacja – czująca się równie dobrze w jazzie i muzyce pop – śpiewała na festiwalu Jazz Jamboree `71, dokonała licznych nagrań dla Polskiego Radia, koncertowała w kraju i zagranicą, zdobyła wiele nagród i wyróżnień na prestiżowych konkursach i festiwalach (m. in. nagrody Jazz nad Odrą `71, na festiwalu piosenki Opole `71, nagroda festiwalu wokalistów jazzowych Lublin `71). Po zmianach personalnych, grupa zmieniła nazwę na Bemibem. Zespół wydaje płytę “Bemowe Frazy” Zmieniła się także stylistyka zespołu, zmierzająca teraz coraz wyraźniej wokalistyką Ewy Bem do jazzu.

Roman Puchowski
Muzyk awangardowy i bluesowy. Solista, lider i twórca alternatywnej formacji Von Zeit, członek polskich i międzynarodowych składów oraz projektów muzycznych, wokalista, instrumentalista, kompozytor, autor tekstów, profesor warsztatów gitarowych. Gra na gitarze Dobro, na gitarze akustycznej i na basie. Miłośnik techniki slide. Harmonijnie łączy w swojej twórczości tradycję i awangardę. Puchowski ma na koncie występy na różnych scenach Europy oraz na najważniejszych festiwalach i imprezach bluesowych. Współpracuje z czołówką bluesowych muzyków europejskich i nie tylko, m. in. z Keithem Dunnem, Nickiem Katzmanem i Sugarem Blue, znanym ze współpracy z Rolling Stones czy Frankiem Zappą. Jako jedyny bluesman brał udział w ogólnopolskim projekcie koncertowym MISTRZOWIE GITARY. Puchowski latami studiował korzennego bluesa, grę Roberta Johnsona, Blind Willie Johnsona, Missisipi John Hurta. Z drugiej strony cały czas inspiruje go muzyka alternatywna, autorska, współczesny minimalizm artystów takich, jak: Beck, Violent Femmes, Sonic Youth, The Residents, Wim Mertens czy Philp Glass. W klubie legionowskim pojawi się po raz drugi (pierwszy występ w 2004 roku).

Beata Orbik Band
Zespół istnieje od roku, został założony z inicjatywy Beaty Orbik. Pierwotni członkowie zespołu poznali się w szkole muzycznej. Jednak skład ulegał zmianie i obecnie przedstawia się następująco: Beata Orbik – wokal, Andrzej Kochański – instrumenty klawiszowe, Maciek Sych – gitara elektryczna i akustyczna, Adam Lusawa – gitara basowa, Piotrek Ciemniewski – perkusja, perkusjonalia. Zespół gra muzykę z pogranicza funk’u, soul’u i blues’a. W repertuarze dominują covery, ale obecnie muzycy pracują nad autorskim materiałem.

Maria Sadowska
Wokalistka, reżyser, kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny. Pierwsza solową płytę nagrała mając 14 lat, kolejną trzy lata później. Wydała dwa albumy w Japonii. W lutym 2004 roku, ukazała się jej pierwsza polska ?dorosła płyta?, na której mogliśmy usłyszeć połączenie poezji Marii Jasnorzewskiej – Pawlikowskiej z nowoczesną muzyką klubową i jazzem. Klimat muzyczny następnej płyty Tribute to Komeda to jazzująca elektronika obfitująca w inspiracje zarówno tradycją jak i nowoczesnymi nurtami. W 2007 roku ukazała się specjalna płyta Gwiazda dla każdego – album z utworami o tematyce świątecznej. Rok później Maria Sadowska za osiągnięcia artystyczne i twórcze została uhonorowana Nagrodą Artystyczną Polskiej Estrady Prometeusz 2008.Wystąpiła na prestiżowym jubileuszowym festiwalu JAZZ JAMBOREE, gdzie zaśpiewała w duecie z Michel Legrandem. Kolejny album Spis treści jest w pełni autorski. Koncertem z materiałem z tej płyty Maria otworzyła drugą edycję jednego z największych festiwali w Polsce – Orange Warsaw Festival 2009. Album Demakijaż Soundtrack z 2009 roku stanowi jednocześnie ścieżkę dźwiękową do filmu o tym samym tytule oraz jest podsumowaniem 10-letniej działalności Sadowskiej na scenie klubowej. Płyta została nominowana do Fryderyka 2010 w kategorii Album roku – Muzyka klubowa. 15 stycznia 2010 Maria została mianowana Ambasadorem Warszawy ? kandydata do Europejskiej Stolicy Kultury 2016 dołączając do grona najwybitniejszych polskich artystów. Pod koniec 2010 ukazała się płyta Kaczmarski & Jazz – wspólny projekt Marii, Anny Serafińskiej i Janusza Szroma. Cały rok 2011 artystka poświęciła pracy nad pełnometrażowym debiutem fabularnym, zatytułowanym Dzień kobiet.

Karolina Brodniewicz
Puzonistka i kompozytorka Karolina Brodniewicz jest absolwentką Instytutu Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Bronisława Dużego. Wcześniej ukończyła Policealne Studium Jazzu w Warszawie w klasie Grzegorza Nagórskiego oraz Liceum Muzyczne w Szczecinie. Współpracowała z big bandami Zbigniewa Namysłowskiego, Wiesława Pieregorólki, Ryszarda Borowskiego, Big Oxen Band i World Orchestra Grzecha Piotrowskiego, z warszawskimi Teatrami Komedia i Roma przy wystawianych tam musicalach Chicago i Grease (2001-2006). Brała udział w licznych projektach, m .in.: Polk in Love Piotra Polka, Perfect Symfonicznie zespołu Perfect, Chopin Symphony Jazz Project oraz Perfect Girls and Friends Wojciecha Zielińskiego, Taki Jeden Dzień Roksany Vikaluk, The Light of the Hearts oraz Passio Domini Nostri Jesu Christi Sebastiana Szymańskiego, Połącz Kropki zespołu Afro Kolektyw, w sesjach nagraniowych muzyki do filmów (m. in.: Amerykanin w PRL-u, serial Zaginiona) i reklam. Uczestniczyła w realizacji teleturnieju muzycznego Telewizji Polskiej Śpiewające Fortepiany (2001-2004) oraz, gościnnie, w wielu innych programach telewizyjnych.

Krzysztof Ścierański
polski gitarzysta basowy, muzyk sesyjny. Jest muzycznym samoukiem (ukończył Pomaturalną Szkołę Ochrony Środowiska). Po kilku latach gry w amatorskich zespołach, został w wieku 22 lat basistą jazz-rockowego zespołu Laboratorium, z którym nagrał 5 płyt i zagrał kilkaset koncertów, także za granicą, m. in. na festiwalach w Hiszpanii i w Indiach. W 1980 na zaproszenie Zbigniewa Namysłowskiego przystąpił do zespołu Air Condition. Na kilka dni przed ogłoszeniem stanu wojennego zagrał pierwszy koncert ze swoim nowym zespołem, String Connection Krzesimira Dębskiego. Po zawieszeniu działalności przez grupę, Ścierański zaczął realizację projektów autorskich. Obecnie grywa z Bernardem Maselim a także Zbigniewem Jakubkiem, Markiem Napiórkowskim i Markiem Raduli. Ma na koncie współpracę z artystami reprezentującymi różne gatunki muzyczne, jak Ewa Bem, Tomasz Stańko, Marek Grechuta, John Porter, Jan Pluta, Republika, Marek Wilczyński, zespół Wilki, zespół Krzak i inni.

/UM Legionowo/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Jazz Jamboree w Legionowie"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *