Reklama

LegionowskiPo godzinachSportWiadomości

Jakub Rochnowski, 11-latek z Chotomowa mistrzem zawodów motorowych!

Reklama

W ubiegły weekend (27-29.05) w Toruniu odbyły się Mistrzostwa Świata w kategorii GT30 oraz I eliminacja Międzynarodowych Motorowodnych Mistrzostw Polski w kategorii GT15. Były to pierwsze zawody motorowodne w tym roku jednocześnie rozpoczynające sezon wyścigów łodzi motorowych. Ubiegłoroczny mistrz Polski w kategorii GT15, 11-letni mieszkaniec Chotomowa Jakub Rochnowski był ponownie bezkonkurencyjny i wygrał wszystkie trzy biegi.

Reklama

Przed Kubą jeszcze dwie eliminacje Mistrzostw Polski – w Chodzieży w dniach 17-19 czerwca i w Chełmży w ostatni weekend lipca. Również w lipcu zawodnik i jego zespół techniczny będą przygotowywać się do Mistrzostw Świata GT15, które odbędą się w dniach 22-24 lipca w stolicy Estonii w Tallinie.

Jakub Rochnowski ma 11 lat i jest mieszkańcem podwarszawskiego Chotomowa (gmina Jabłonna) i reprezentuje barwy Wojskowego Klubu Sportowego Zegrze. Obecnie tymczasowo, do 2018 roku, przebywa we Włoszech i uczęszcza do angielsko-włoskiej szkoły podstawowej w Vicenzie. Stanowi to pewne utrudnienie ponieważ podróż do Polski aby wystartować w zawodach motorowodnych jest dość męcząca. Pasja i radość z rywalizacji pokonuje jednak wszystkie trudności. Jakub oprócz startów w zawodach motorowodnych aktywnie trenuje pływanie we włoskiej sekcji Nuoto Vicenza.

Czym jest GT15?

GT15 jest kategorią wyścigów szybkich łodzi motorowych rozgrywanych po okręgu. Dopuszczone do zawodów łodzie posiadają kadłub w kształcie V tzw. Winrace i napędzane są czterosuwowym silnikiem o mocy 15 KM. Polscy zawodnicy startujący w tej kategorii są wyposażeni w silniki Mercury15. Podczas zawodów łodzie osiągają prędkość do 70 km/h.

W kategorii GT15 startuje młodzież w wieku 10-16 lat. Po ukończeniu 16 lat zawodnik może startować w „dorosłych” kategoriach takich jak GT30, OSY-400, czy F4 a nawet F2 i F1. Wyścigi motorowodne są bardzo widowiskową dyscypliną porównywaną do wyścigów samochodowych. Ten sam ryk silników, rywalizacja zawodników i teamów oraz takie same a nawet większe emocje.

/red/

Tagi
Może zainteresuje Cię także...

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close