Reklama

Dobrze Wiedzieć!

Jakie wymagania spełniać muszą wózki dziecięce?

Reklama

Przed młodymi rodzicami zawsze czeka szereg mniej lub bardziej poważnych wyzwań. Jednym z nich jest wyposażenie się we wszystkie niezbędne elementy potrzebnego przy opiece nad pociechą wyposażenia. Szczególne trudności może sprawiać im kwestia zakupu wózka – jest to wszak dość złożony i kosztowny wyrób, którego użytkowanie bywa intensywne. Warto więc wiedzieć, jak duże są wymagania, którym muszą sprostać ich rzetelni producenci i dlaczego nie warto ryzykować zakupu produktów niedostatecznej jakości.

Reklama

Tutaj chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo

Czy wózek może być niebezpieczny dla małego pasażera? Jak najbardziej, i to w dodatku na różne sposoby. Niejeden duży producent zaliczył w tym zakresie poważne wpadki. Zdarzało się np., że źle zaprojektowane elementy przycinały dzieciom palce – to jednak najmniej poważne przypadki. Nieprawidłowo wykonane elementy wózków bywały także przyczyną poważnych urazów, a nawet śmierci. Dochodziło bowiem m.in. do sytuacji, gdy malec prześlizgiwał się pod barierką spacerówki, nie mieściła się tam już jednak jego głowa. Pasy z kolei powodowały uduszenia. Nie brakowało też modeli, w których wykrywane były szkodliwe substancje.

Bez wózka poradzić sobie z codziennymi zadaniami jednak nie sposób. Daje on wielką swobodę poruszania się rodzicom najmłodszych pociech, a im samym zapewnia pełnej komfort i, jeśli sięgnęliśmy po właściwy wyrób, bezpieczeństwo. Dziś, niezależnie od tego, czy potrzebny jest już wózek spacerowy, czy jeszcze głęboki, każdy bez trudu znajdzie coś dla siebie. Producenci najlepszych modeli, o czym można przekonać się np. przeglądając ofertę sklepu Eurowózki.pl, prześcigają się w stosowaniu coraz to lepszych rozwiązań, obejmujących m.in. łatwość czyszczenia, przewożenia niezbędnych akcesoriów, podnoszenie zwrotności i łatwości pokonywania przeszkód, czy nawet estetykę. Nade wszystko jednak, największą troską godnych zaufania wytwórców jest komfort i bezpieczeństwo pasażera, którego strzegą także odpowiednie regulacje.

Wybieraj wyroby, których jakość została potwierdzona

Swoje certyfikaty mają prawo nadawać różne podmioty, w naszym kraju może być to np. Instytut Matki i Dziecka. Powszechnie uznaną w Europie normą jest jednak PN-EN 1888-2012 – „Artykuły dla dzieci – Wózki dziecięce – Wymagania bezpieczeństwa i metody badań”. Zawarte w niej wskazania są rezultatem analizy wszystkich potrzeb i wymagań, jakie wiążą się z użytkowaniem produktów dla dzieci. Dobrze przecież wiemy, że m.in. intensywnie badają one świat ssąc czy gryząc – elementy wózka nie mogą być więc chemicznie szkodliwe.

Niezawodne rozwiązania są niezbędne także po to, by zapewnić produktowi pełne bezpieczeństwo mechaniczne. Musi być więc stateczny, również wówczas, gdy jest obciążony dodatkowym ładunkiem w postaci np. zakupów. Wykluczone są detale konstrukcji niosące ze sobą ryzyko skaleczenia czy otarcia. Uregulowane zostały także systemy zapięć, a także wskazana konieczność pewnego blokowania elementów składanych czy np. obracanych. Hamulce zaś muszą być łatwo dostępne dla osoby prowadzącej wózek, jednocześnie będąc poza zasięgiem przebywającego w nim malca.

Wszystko to powoduje, że zaprojektowanie i wyprodukowanie dobrego wózka nie jest zadaniem tak łatwym i tanim, jak mogłoby się wydawać. Tylko sięganie po wyroby wiarygodnych wytwórców daje pewność, że sprostają one oczekiwaniom.

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close