Zamknij

Jakie należy mieć uprawnienia na skuter wodny?

12:22, 10.07.2020 Aktualizacja: 11:24, 13.07.2020
Skomentuj

Aby pływać na skuterze wodnym trzeba zdobyć patent sternika motorowodnego. Skutery wodne klasyfikowane są w polskim prawie jako małe statki o napędzie mechanicznym, przeznaczone do wykonywania ślizgów lub ewolucji na wodzie i przystosowane do przewozu od jednej do kilku osób. W praktyce tego typu jednostki zazwyczaj są wyposażone w silniki o mocy przekraczającej 10 kW (ok. 13,6 KM). To bardzo zdradliwe maszyny - zwłaszcza dla laików, którzy uważają, że skuter jest prosty w obsłudze i nie wymaga posiadania przez kierującego żadnych konkretnych umiejętności.



W praktyce okazuje się, że skuter wodny może mieć dużo większą moc niż motocykl! To maszyna, która bardzo szybko się rozpędza, ale już nie tak szybko się zatrzymuje. Trzeba mieć świadomość, że skuter wodny nie ma hamulców i nie da się go od razu zatrzymać w miejscu. Nawet gdy wyłączymy zapłon, pokona on zwykle jeszcze kilkanaście do kilkudziesięciu metrów (droga hamowania może mieć nawet ponad 100 metrów!).

Jak widać, konieczność uzyskania stosownych uprawnień na skuter wodny ma swoje głębokie uzasadnienie. Choć w naszych uszach słowo "skuter" brzmi niegroźnie, skuter wodny to maszyna, nad którą trzeba umieć zapanować.

Kto może zdobyć uprawnienia na skuter wodny


Kurs na skuter wodny może rozpocząć osoba, która ukończyła 14 lat. Od osób niepełnoletnich wymagana jest zgoda na udział w kursie wyrażona przez rodziców lub opiekunów prawnych w formie pisemnej.

Co ważne, zdobycie patentu sternika motorowodnego, niezbędnego do prowadzenia skutera wodnego, daje także uprawnienia do:


  • prowadzenia łodzi motorowych po wodach śródlądowych,

  • prowadzenia łodzi motorowych o długości kadłuba do 12 m po wodach morskich w strefie do 2 m od brzegu, w porze dziennej.


Trzeba pamiętać, że osoby, które nie ukończyły 16 roku życia, mogą pływać na jachtach motorowodnych o ograniczonej mocy silnika do 60kW (ok. 80 KM).


Co znajdziemy w programie kursu


W ramach kursu dającego uprawnienia do prowadzenia skutera wodnego poznamy zasady jego obsługi i przejdziemy szkolenie praktyczne przeprowadzane na wodzie. Na wodach obowiązują określone przepisy ruchu wodnego, których nie należy lekceważyć. Poznamy je podczas szkolenia, co zagwarantuje, że siadając za kierownicą skutera zachowamy się tak, aby nikomu nie wyrządzić krzywdy. Równie ważne są zasady zachowania się w sytuacjach ekstremalnych, np. kiedy spadniemy z rozpędzonego skutera.

Nauczymy się m.in. jak po upadku wchodzić na skuter z wody od rufy, czyli od tyłu. Dowiemy się, jak zakładać na nadgarstek tzw. zrywkę, która w przypadku wywrotki unieruchamia skuter i że zawsze niezbędna jest kamizelka ratunkowa; warto założyć też piankę chroniącą przed wychłodzeniem organizmu.

Na pewno zostaniemy wyczuleni na to, żeby podczas jazdy na skuterze zachować bezpieczną odległość od brzegu, kąpielisk oraz innych jednostek na wodzie. Zanim zaczniemy szaleć na skuterze, należy sprawdzić, czy na danym akwenie nie obowiązuje zakaz używania silników spalinowych. Na niektórych jeziorach obowiązuje całkowity zakaz używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego oraz uprawiania sportów wodnych i motorowych. Na innych skutery wodne i motorówki mogą się pojawić w wyznaczonych godzinach i w konkretne dni tygodnia. Bywają i takie, na których można pływać do woli.

Kurs na skuter wodny gwarantuje również zapoznanie się uczestników z podstawowymi zasadami ratownictwa, elementami meteorologii, locji (dział wiedzy nautycznej opisujący wody żeglowne oraz wybrzeża z punktu widzenia bezpiecznej i sprawnej żeglugi) oraz ze znakami żeglugowymi.


Co grozi za prowadzenie skutera wodnego bez uprawnień


Prowadzenie skutera wodnego, kiedy posiada się wszystkie niezbędne umiejętności i dysponuje się odpowiednią wiedzą, to prawdziwa frajda. Pamiętać należy, żeby nigdy nie kierować skuterem pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Choć umiejętności perfekcyjnego kontrolowania skutera nabierzemy metodą prób i błędów, jak to zwykle bywa podczas doskonalenia umiejętności prowadzenia pojazdów mechanicznych, tylko odpowiedni kurs zapewni nam wszelkie informacje gwarantujące, że na wodzie nie będziemy stanowili zagrożenia dla siebie i dla innych.

Bez względu na to, czy wybierzemy skuter stojący, czy siedzący; wyposażony w wiele dodatkowych funkcji i udogodnień takich jak stopień ułatwiający wsiadanie czy bieg wsteczny, czy bez tych funkcji, zasada jego działania będzie podobna: będzie poruszał się do przodu dzięki silnemu strumieniowi wody wyrzucanemu przez specjalną dyszę. I będzie się poruszał bardzo szybko...

Za brak wymaganych uprawnień do pływania pojazdami wodnymi grozi mandat do 500 złotych. Jeżeli spowodujemy wypadek i nie mamy odpowiednich patentów, to jesteśmy traktowani tak samo, jakbyśmy kierowali samochodem bez prawa jazdy. Każdy skuter wodny powinien być, podobnie jak samochód, zarejestrowany i musi posiadać numery rejestracyjne boczne.

W przygotowaniu tekstu pomógł MotoSternik organizator kursów i szkoleń motorowodnych dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z motorowodniactwem oraz pomagający doskonalić umiejętności motorowodniakom bardziej zaawansowanym. Sprawdź kurs na skuter wodny pod adresem: https://www.motosternik.pl/kursy-motorowodne/skuter-wodny/.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

anonimanonim

0 0

Bzdura! Skuter bardzo szybko się zatrzymuje, wystarczy puścić gaz i staje prawie w miejscu pod naporem wody. Dosyć trudno też go wywrócić jeśli woda jest spokojna, najważniejsze to dostosować prędkość do warunków i umiejętności bo można wypaść a wdrapanie się z na skuter z wody nie jest proste. Obowiązkowo kamizelka i przypięta zrywka plus zdrowy rozsądek. 10:04, 05.08.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

TommyHTommyH

0 0

Zdecydowanie nie zatrzymuje się od razu. Nie wiem czym pływałeś, ale mam doświadczenie z maszynami ok. 100KM i z prędkości 100 km/h hamuje na dość sporym dystansie. 16:42, 16.08.2022


reo
0%