Zamknij

Jaka będzie jesień i zima w pogodzie? Przewidywania synoptyków

10:05, 19.09.2012
Skomentuj

Czy jesień będzie ciepła i słoneczna? Czy zima będzie łagodna? Te pytania zadaje sobie większość z nas. Najwyższa pora, aby poznać na nie odpowiedzi. Oto co czeka nas przez następne pół roku.

Tegoroczne lato przyniosło wyjątkowo wysokie temperatury na wschodzie i południowym wschodzie naszego kraju. Tam też było bardzo sucho, co objawiło się rekordowo niskim poziomem rzek, w tym także Wisły. Prognozy sezonowe Portalu TwojaPogoda.pl niestety wskazują na kontynuację tej niekorzystnej tendencji także w nadchodzących tygodniach.

Pogoda na jesień

Nie tylko w drugiej połowie września, lecz również przez cały październik i pierwszą połowę listopada na przeważającym obszarze Polski będziemy odczuwać niedostatek opadów.

Szczególnie mało deszczu spadnie na wschodzie i południu, czyli tam, gdzie opady są obecnie najbardziej potrzebne, aby zregenerować glebę i zasilić rzeki. Posusze będzie towarzyszyć podwyższona temperatura, a to oznacza, że na termometrach będziemy widzieć wartości wyższe aniżeli zazwyczaj o tej porze roku.

Przed nami więc ciepła, słoneczna i dość sucha jesień. Dla większości z nas to dobra wiadomość, bo depresja nie będzie tak dokuczliwa, jak przy pochmurnych, deszczowych i zimnych dniach.

Pogoda na zimę

W drugiej połowie listopada spodziewamy się zmian w pogodzie, bo uaktywnią się głębokie atlantyckie niże, które zaczną przechodzić nieco bardziej na południe niż zwykle. Dla nas to oznacza napływ ciepłych mas powietrza z południa Europy, ale również częste i duże wahania ciśnienia oraz wichury.

Jaki będzie wstęp do zimy, taka będzie też cała pora roku. Nadchodząca zima będzie według naszych prognoz łagodna z temperaturami powyżej normy, niewykluczone, że jedna z najcieplejszych w ostatnim dziesięcioleciu.

Jednak kilka zjawisk sprawi, że może być bardziej uciążliwa od tych bardzo śnieżnych. Dlaczego? Bo za ciepłe powietrze zapłacimy częstymi i intensywnymi opadami oraz zachmurzeniem, będzie też silnie wiało, a na Bałtyku spodziewamy się sztormu na sztormem.

Nie można wykluczyć, że któraś z wichur może się okazać niszcząca w skutkach. Prawdopodobieństwo podobnego rozwoju sytuacji, jak w styczniu 2007 roku podczas niszczycielskiego orkanu Cyryl, jest podwyższone.

Jak pamiętamy porywy wiatru osiągały wówczas na nizinach nawet ponad 130 km/h (co okazało się wartością rekordową m.in. we Wrocławiu), a w górach do 250 km/h. Spadki ciśnienia były równie imponujące, bo zdarzało się, że barometry pokazywały mniej niż 965 hPa.

Ciepła, mokra i wietrzna zima to zagrożenie wzmożoną zachorowalnością na grypę, większą niż ubiegłej zimy. Tendencja pogodowa zacznie się zmieniać dopiero wczesną wiosną, która ma być wilgotna, ale z temperaturą w normie.

Artykuł pochodzi z renomowanego portalu o tematyce meteorologicznej TwojaPogoda.pl. Link do artykułu znajduje się TUTAJ

(źródło: www.twojapogoda.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%