Jak zarabiać więcej? Z porad tłumacza

Dziedzina technologii informatycznych dotyka niemal każdego aspektu naszego życia. Począwszy od telefonów komórkowych aż po sunące po powierzchni nieboskłonu samoloty. Specjaliści IT odgrywają ważną rolę w utrzymywaniu wszystkiego tak, jak powinno poprawnie funkcjonować. Osoba pracująca w tej branży może pracować na wielu stanowiskach, m.in. jako: inżynier oprogramowania, analityk systemów, pracownik wsparcia technicznego lub programista. Ponadto można być testerem oprogramowania, menedżerem projektu czy analitykiem biznesowym. Lista jest długa. Jeśli masz doświadczenie, wiedzę i wykształcenie to w Niemczech czeka na ciebie wiele świetnych ofert pracy.

Nie czujesz się pewnie ze swoim niemieckim? Poproś o konsultację tłumacza. Supertlumacz.pl – tłumaczenia niemiecki oferuje Ci najlepszą pomoc!

Pracownik branży IT na rynku niemieckim

Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa podaje, że w 2017 roku ponad połowa niemieckich firm potrzebowała ok. 100 dni, aby znaleźć dobrze wykwalifikowanych pracowników, m.in. programistów!

W Niemczech wiele firm zatrudnia pracowników IT lub współpracuje z firmami w zakresie obsługi infrastruktury cyfrowej. To prowadzi do stałego popytu na przeszkolonych pracowników.

Make It In Germany informuje, że dostawcy technologii informatycznych, telekomunikacji i usług internetowych są drugim co do wielkości pracodawcą w niemieckim przemyśle. Znajdują się tuż za branżą budowy maszyn, ale wyprzedzają branżę motoryzacyjną i elektryczną.

Rozwój niemieckiej gospodarki niestety nie idzie w parze z rozrastaniem się populacji, a to z kolei przekłada się na problemy ze znalezieniem dobrych wykwalifikowanych specjalistów z branży IT. Gdy rodzimi pracownicy nie są w stanie zaspokoić potrzeb rynku, firmy zarzucają sieci szerzej i szukają ludzi do pracy z innych krajów.

Najczęściej niemieccy pracodawcy poszukują osób, które będą mogły zajmować się:

 • programowaniem zaawansowanych systemów sterowania maszyną,
 • pisaniem oprogramowania firmy,
 • zapewnianiem bezpieczeństwa złożonych systemów,
 • zarządzaniem dużą liczbą aplikacji internetowych.

W ostatnim badaniu przeprowadzonym przez organizację branżową BITKOM firmy podały, że spodziewają się dalszego wzrostu zapotrzebowania na specjalistów IT, co wiąże się oczywiście z zatrudnianiem nowych pracowników.

Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów IT prawdopodobnie nie ulegnie spowolnieniu w ciągu najbliższych kilku lat, ponieważ kraj rozwija swoją orientację na innowacje i inżynierię dzięki swojej agendzie cyfrowej.

Zgodnie z danymi Technojobs Niemcy mają jedną z największych gospodarek na starym kontynencie, ale wykazują również jeden z największych niedoborów pracowników branży IT.

Kto najczęściej poszukuje ludzi od IT?

 • producenci samochodów,
 • firmy inżynieryjne,
 • przemysł chemiczny,
 • przemysł farmaceutyczny.

Verein Deutcher Ingenieure podaje, że specjaliści IT po 2 latach pracy w zawodzie mogą liczyć na zarobki rzędu 55 – 63,8 tys. euro.

Wysyłając swoje podanie o pracę należy pamiętać, aby jasno określić:

 • wykształcenie,
 • doświadczenie,
 • umiejętności.

Young Germany na swojej stronie informuje, że większość menedżerów zatrudniających, oprócz znajomości języka angielskiego zwraca uwagę na poziom niemieckiego. Solidna podstawa tego języka znacznie poprawia szanse na znalezienie pracy. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że choć tutejsze międzynarodowe korporacje działają w języku angielskim, jednak język niemiecki będzie niezbędny np. w mniejszych organizacjach lub podczas pracy z klientem końcowym.

Jeśli twój niemiecki wciąż nie jest wystarczająco silny nie pozwól, aby twoja aplikacja wypadła blado – wspomóż się doświadczeniem i wiedzą doświadczonego tłumacza.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Jak zarabiać więcej? Z porad tłumacza"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *