Reklama

Dobrze Wiedzieć!

Jak zadbać o bezpieczeństwo w czasie wakacji?

Reklama

O udanym urlopie decyduje wiele czynników. Największą wagę przykładamy do wyboru atrakcyjnego kierunku. Powinniśmy jednak pamiętać, że nie mniej ważne są kwestie związane z bezpieczeństwem – na co w tym obszarze należy zwracać uwagę?

Reklama

Przed wyjazdem na urlop sprawdźmy czy wszystkie wejścia do domu/mieszkania są zamknięte – warto skorzystać z systemu alarmowego, o ile jest taka możliwość. Zaufana osoba, która będzie doglądać nieruchomości podczas naszej nieobecności, to prawdziwy skarb – jeżeli kogoś takiego nie mamy, świetnym rozwiązaniem jest zainstalowanie czujników światła włączających i wyłączających oświetlenie o ustalonych godzinach.

Planami urlopowymi nie chwalmy się w serwisach społecznościowych – nigdy nie wiadomo, kto przegląda nasz profil np. na Facebooku. Upewnijmy się, że w telefonie mamy zapisany numer telefonu do osoby, z którą skontaktujemy się w razie problemów. Oprócz tego wykupmy ubezpieczenie mieszkania – o ten wariant można poszerzyć ubezpieczenie podróży z www.polisaturystyczna.pl, o którym mowa będzie w dalszej części artykułu.

Bezpieczeństwo na wakacjach – podstawowe zasady

Urlop starajmy się spędzać w kraju, w którym nie ma ryzyka poważnych zagrożeń w postaci m.in. ataków terrorystycznych – na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych sprawdzajmy aktualne ostrzeżenia dla turystów. Noclegów szukajmy wyłącznie w hotelach, hostelach itp. cieszących się dobrymi opiniami klientów. Oprócz tego:

 • nie podróżujmy w pojedynkę,
 • nie trzymajmy w jednym miejscu całej gotówki, dokumentów i kart kredytowych – w większości hoteli zdeponujemy w sejfach wartościowe przedmioty,
 • zachowujmy ostrożność w stosunku do nowo poznanych osób,
 • unikajmy przemieszczania się autostopem,
 • nie spożywajmy produktów, co do pochodzenia których nie mamy całkowitej pewności,
 • przestrzegajmy zasad higieny – szczególne znaczenie ma to w krajach egzotycznych,
 • nigdy nie pozostawiajmy dzieci bez opieki – poinstruujmy je też, jak mają się zachować i kogo prosić o pomoc, gdyby się zgubiły,
 • nie zapomnijmy zabrać apteczki wyposażonej m.in. w leki przeciwbólowe i na biegunkę, preparaty na ukąszenia owadów i oparzenia słoneczne etc. – za granicą tego typu rzeczy są zwykle drogie.

EKUZ i ubezpieczenie z biura podróży – czy wystarczy?

Urlop za granicą kojarzy się z odpoczynkiem, zdobywaniem doświadczeń i poznawaniem nowych miejsc. Nie nastawiamy się na żadne przykre niespodzianki i nieprzyjemne zdarzenia – dlatego często rezygnujemy z wykupienia polisy turystycznej, tłumacząc to również niechęcią do ponoszenia nadmiernych wydatków. Tym samym popełniamy duży błąd.

Choroba, wypadek, kradzież bagażu itp. – to może się przytrafić wszędzie. Niejeden polski turysta przekonał się już, że brak ochrony ubezpieczeniowej oznacza niemałe kłopoty – także finansowe. Podobnie jest w sytuacji, gdy wychodzimy z założenia, że wystarczy nam ekuz łódź czy polisa dorzucona w pakiecie do imprezy turystycznej kupionej w biurze podróży. W obu tych przypadkach zakres ochrony ubezpieczeniowej przeważnie nie wystarcza.

EKUZ uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w państwach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i w Szwajcarii. Podlegamy takim samym prawom i obowiązkom jak obywatele danego kraju, co oznacza, że np. za niektóre świadczenia ponosimy pełną lub częściową odpłatność. Z kolei ubezpieczenia z biura podróży odznaczają się podstawowym, mocno zawężonym zakresem ochrony, którego nie da się poszerzyć np. o ubezpieczenie od chorób przewlekłych czy od uprawiania sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka. Poza tym suma ubezpieczenia jest dość niska.

Bądź przezorny – kup polisę turystyczną!

Zestawienie paru lub więcej propozycji różnych towarzystw pozwala uzyskać aktualne informacje na temat ubezpieczeń turystycznych oraz znaleźć polisę wyróżniającą się atrakcyjnymi dla nas warunkami i ceną. Wysokie ceny ubezpieczeń podróżnych to mit.

Przykładowo, polisa dla jednej osoby na tygodniowy pobyt w Grecji (cel: wypoczynek i zwiedzanie) w najtańszym wariancie kosztuje 18 zł, a w najdroższym – 141 zł. W przedziale od 50 do 80 zł sporo jest atrakcyjnych polis, które zadowolą nawet bardzo wymagających klientów.

Przy wyborze polisy powinniśmy kierować się tym, co dla nas najistotniejsze, niemniej nie zapominajmy, iż kluczową rolę odgrywają:

 • zakres ochrony ubezpieczeniowej,
 • zdarzenia wykluczone z ochrony ubezpieczeniowej,
 • suma ubezpieczenia,
 • ubezpieczenia OC, NNW i assistance w ramach polisy,
 • dodatkowe opcje takie jak m.in. ubezpieczenie mieszkania/domu na czas wyjazdu czy bagażu.

Indywidualne ubezpieczenie turystyczne dopasowane do indywidualnych potrzeb to najlepsza ochrona podczas urlopu. Kupując je przez internet, oszczędzamy czas i pieniądze. Specjalne wyszukiwarki online to ogromne ułatwienie, gdyż dzięki nim nie tylko porównamy co najmniej kilka ofert, ale także dokonamy zakupu polisy, sprawnie i bez zbędnych formalności.

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close