Reklama

KulturaPo godzinach

Jak wypadła pierwsza nieporęcka Noc Muzeów?

Reklama

W ubiegłą sobotę (16.05) do Nieporętu po raz pierwszy zawitała Noc Muzeów. Zorganizowały ją wspólnie Gminny Ośrodek Kultury, Nieporęckie Stowarzyszenie Historyczne oraz gminna książnica. Był spacer po miejscach związanych z historią gminy, wystawy okolicznościowe, ognisko, a nawet… duch Białej Damy.

Reklama

Uczestnicy nieporęckiej Nocy Muzeów spotkali się na Placu Wolności, gdzie poznali historię pompy, która zamontowana została w tym miejscu w latach 30. XX wieku. Jej producentem była Wytwórnia Pomp „Smok” A. Paszewina z Warszawy. Niektórzy z mieszkańców pamiętają jeszcze, jak korzystali z niej w latach dzieciństwa. Trasa spaceru historycznego, który rozpoczął sobotnie spotkanie wiodła następnie na cmentarz parafialny, którego najstarsza część wpisana jest do wojewódzkiego rejestru zabytków, a następnie do zabytkowego kościoła p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP, również figurującego we wspomnianym rejestrze. O historii tych miejsc w zajmujący sposób opowiadali Pan Włodzimierz Bławdziewicz i Konrad Szostek. Leśniczy Gerard Hoja wzbogacił program o informacje o pomnikach przyrody, z których jeden, lipa o wdzięcznym imieniu Agata, rośnie w sąsiedztwie kościoła.

W Gminnym Ośrodku Kultury czekały kolejne atrakcje: wystawa starych fotografii udostępnionych przez mieszkańców gminy – „Nieporęt w pamięci mieszkańców” oraz nowa ekspozycja historyczna na wieży, wzbogacona o kolejne militaria. Wszyscy przybyli mogli wziąć także udział w rozwiązywaniu terenowej krzyżówki, a poszukiwania skarbów wykrywaczem metali wzbudziły gorące emocje. Nie zabrakło nagród, ogniska oraz… ducha Białej Damy, który ukazał się wieczorną porą na wieży.

/red. na podst. relacji B. Wilk/

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close