Reklama


Biznes, praca, pieniądze

Jak wyglądają obowiązki opiekunki osób starszych w Niemczech?

Reklama

Jeśli należysz do grona osób, które zainteresowane są pracą w Niemczech, w charakterze opiekunki dla osób starszych, z pewnością zastanawiasz się, jak będą wyglądały twoje obowiązki. Jakie zatem czynności wykonuje się w tej pracy?

Reklama

Opiekowanie się osobami starszymi

To, jak będą wyglądały obowiązki opiekunki, zależy od tego, w jakim stanie zdrowotnym znajduje się osoba starsza. Przeważnie mowa o pomaganiu w pielęgnacji, utrzymywaniu odpowiedniego stanu higieny, pomaganie w pielęgnowaniu skóry itd. Jeśli zajdzie potrzeba, opiekunka zajmuje się zmianą pieluchomajtek. Trzeba wspomnieć, że nie można wykonywać żadnych z powyższych działań bez odpowiednich rękawiczek ochronnych. Ich zapewnienie leży w gestii rodziny starszej osoby.

W momencie, gdy osoba ta ma trudności z samodzielnym poruszaniem się, opiekunka musi jej pomóc wstać, usiąść, ale też asekurować w samodzielnie wykonywanych zadaniach. Pamiętajmy o tym, że opiekunka jest osobą, która odpowiada za stan seniora/seniorki, stąd istotne jest optymalne dostosowanie jego/jej zakresu samodzielności.

Zapewnienie ruchu

W momencie, gdy zdrowie osoby podopiecznej pozwala na wykonywanie pewnych aktywności, warto pomyśleć o wspólnych spacerach czy aktywizowaniu. Szczególnie gdy mowa o ludziach posiadających chorobę Alzheimera.

Pojęcie aktywizacji związane jest z organizacją czasu i selekcją zajęć, mogących mieć korzystny wpływ na aspekt psychofizyczny starszego człowieka. Przy tym mowa również o możliwości, jeśli nie zatrzymania, to spowolnienia jego choroby. Powinien otrzymywać na tyle klarowne zadania, aby był w stanie wykonać je bez niczyjej pomocy. Za przykłady niech posłużą proste prace domowe. Kluczowe jest nierobienie tych działań za seniora. W jego przypadku istotne jest odczuwanie, że jest on przydatny i zdolny do wpływania na codzienne życie.

Aktywizacją może być też konwersacja oraz niezbyt trudne pytania kierowane w stronę osoby starszej. Mają one zbawienny wpływ na proces ćwiczenia pamięci.

Kwestia dbania o dom

Do obowiązków opiekunki należy również dbanie o porządek domu, w którym zamieszkuje osoba starsza. Chodzi oczywiście o takie czynności jak sprzątanie, prasowanie czy robienie prania. Jednakże należy do tego doliczyć potrzebę gotowania oraz robienia regularnych zakupów. Czasami jednak w kwestii zakupów oddelegowana zostaje rodzina podopiecznego.

Podsumowanie

Jak widać, do zadań opiekunki nad osobami starszymi w Niemczech należy wiele obowiązków. Przy tym są one rekompensowane godziwą zapłatą oraz satysfakcją z pomocy drugiemu człowiekowi.

Artykuł powstał we współpracy z Private Care 24.

Może zainteresuje Cię także...

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close