Zamknij

Jak wybrać sprzęt akwarystyczny

06:19, 24.02.2022 Aktualizacja: 14:43, 24.02.2022
Skomentuj

Jeżeli zamierzasz kupić akwarium z rybkami, nie zapomnij o zakupie podstawowego sprzętu akwarystycznego. Filtry akwariowe, oświetlenie i grzałki pomogą zapewnić rybkom optymalne środowisko - czystą wodę, wystarczającą ilość światła i odpowiednią temperaturę.

Filtry akwariowe


Filtry akwariowe oczyszczają wodę w akwarium i usuwają z niej szkodliwe substancje. Istnieje kilka rodzajów filtrów i filtracji.

Rodzaje filtrów:



  • Filtry wewnętrzne - mocowane są za pomocą przyssawek wewnątrz akwarium, mają mniejszą moc, dlatego nadają się do mniejszych akwariów o objętości nie przekraczającej 30 litrów.

  • Filtry zewnętrzne - charakteryzują się wysoką wydajnością, są umieszczone na zewnątrz zbiornika i nie psują estetyki akwarium. Przeznaczone są do większych zbiorników.

  • Filtry wiszące - zawieszane są na krawędzi akwarium, stanowią alternatywę pomiędzy filtrami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Nadają się do zbiorników o pojemności do 40 litrów.


Rodzaje filtracji:



  • Filtracja biologiczna - filtr biologiczny zawiera bakterie nitryfikacyjne, które eliminują substancje toksyczne powstałe w wyniku rozkładu odchodów, pokarmu oraz obumarłych części roślin.

  • Filtracja mechaniczna - usuwa zanieczyszczenia mechaniczne.

  • Filtracja chemiczna - filtracja chemiczna jest najczęściej stosowana jako filtracja uzupełniająca, zwykle wtedy, gdy zachodzi potrzeba usunięcia z wody różnych substancji.


Grzałki akwariowe


Aby zapewnić rybom taką samą temperaturę wody jak w ich naturalnym środowisku, należy zaopatrzyć się w grzałkę z termostatem. Przymocuj termometr do akwarium, aby sprawdzić temperaturę wody. Moc grzałki powinna być dostosowana do ilości wody w akwarium - na litr potrzeba 1 W.

Oświetlenie do akwarium




Aby ryby oraz rośliny mogły rozwijać się w akwarium, potrzebują wystarczającej ilości światła, które można zapewnić za pomocą świetlówek lub oświetleniem LED. Funkcja regulacji czasu świecenia pozwala na kontrolę i ustawienie dowolnego nastroju świetlnego. Rośliny wodne wymagają oświetlenia przez 8 do 12 godzin dziennie, które powinno być przerywane kilkoma przerwami.


  • Świetlówki - najpopularniejsze oświetlenie imitujące światło dzienne, podwodne głębiny lub tropikalne słońce.

  • Oświetlenie LED - energooszczędne, możliwość regulacji natężenia światła, co pomaga w walce z glonami. Można użyć różnych kolorów spektralnych lub stworzyć efekt świtu, zmierzchu lub falowania wody. Na przykład koralowce w akwariach morskich muszą być oświetlane przede wszystkim światłem niebieskim. Ważna jest nie tylko barwa światła, ale także jego intensywność - rośliny ciemnozielone (z dużą ilością chlorofilu) potrzebują mniej światła. Rośliny jasnozielone wymagają więcej światła. Oświetlenie LED nadaje się do akwarium o maksymalnej głębokości 60 cm. Można też kupić paski LED, ale po około roku świecenia ich intensywność zaczyna spadać, więc trzeba je wymienić na nowe.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%