Reklama

CiekawostkiPo godzinach

Jak spędzać czas z dziećmi aktywnie? Wycieczki rowerowe!

Reklama

Rodzinne wycieczki rowerowe są wspaniałym pomysłem na weekend lub wakacje. Pozwalają rodzicom spędzić więcej czasu z dziećmi i zacisnąć z nimi więzi. Dla dzieci natomiast są dużą frajdą, a także możliwością nauki poprzez poznawanie nowych miejsc i krajobrazów. Jednak takie wycieczki, szczególnie w przypadku dzieci, które nie umieją jeszcze jeździć na rowerze, wymagają dobrego przygotowania.

Reklama

Zalety wycieczek rowerowych

Przede wszystkim uczą one dzieci aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, wyrabiając tym samym dobre nawyki na przyszłość. Są też doskonałą okazją do nauki. Na przykład wyprawa rowerowa do lasu umożliwia poznanie nowych gatunków roślin i zwierząt. Podczas planowania takiej trasy rowerowej należy jednak pamiętać, że małe dzieci szybko się nudzą. Dlatego powinna ona być bogata w dodatkowe rozrywki i niezbyt długa. Dobrym pomysłem na postój jest piknik. Pozwoli posilić się przed dalszą drogą zarówno rodzicom, jak i dzieciom oraz stanowi atrakcję samą w sobie. Inną ciekawą możliwością jest podróż nad jezioro, szczególnie latem, kiedy woda jest ciepła. Można zaplanować również zwiedzanie zabytków lub postój na placu zabaw.

Potrzebne wyposażenie

Do wycieczki rowerowej z małym dzieckiem, oprócz obowiązkowego kasku, konieczne są dodatkowe akcesoria rowerowe, które umożliwią mu bezpieczne podróżowanie, takie jak foteliki rowerowe. Dzielą się one na dwa podstawowe rodzaje: montowane z przodu na kierownicy i z tyłu na bagażniku. Niezależnie od lokalizacji ich zastosowanie jest identyczne, mają zabezpieczyć dziecko przed spadnięciem z roweru podczas podróży z rodzicem. Są one wyposażone w pasy bezpieczeństwa utrzymujące malucha w foteliku. Modele montowane z przodu zapewniają rodzicom stały kontakt wzrokowy z pociechą, ale narażają ją również na podmuchy wiatru i mogą utrudniać manewrowanie. Poza tym mają niższą wagę maksymalną dziecka, które może z nich korzystać. Foteliki mocowane na bagażniku są częściej spotykane, umożliwiają przewożenie większych dzieci, ale jednocześnie sprawiają, że rodzic nie widzi malucha podczas jazdy.

Alternatywnym rozwiązaniem są przyczepki rowerowe. Ich przewaga nad fotelikami to dużo większy komfort dla dziecka. W przyczepce ma ono o wiele więcej miejsca, a dodatkowo jest chronione przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak wiatr i deszcz. Poza tym może się w niej wygodnie zdrzemnąć, a także zabrać ze sobą ulubioną zabawkę lub maskotkę. Minusy to wyższa cena oraz mniejsza mobilność. Przyczepka jest dość duża, co utrudnia manewrowanie rowerem w ciasnych miejscach.

Trzecia możliwość to doczepiany rower przeznaczony dla starszych dzieci, które wyrosły już z fotelika i przyczepki, ale ciągle są zbyt małe, by wytrzymać trudy dłuższej wycieczki rowerowej. Jest on łączony z pojazdem rodzica za pomocą odczepianej ramy, tworząc konstrukcję podobną do tandemu. Dzięki takiemu rozwiązaniu pociecha nie męczy się, ponieważ nie musi cały czas pedałować, ale jednocześnie czuje się jak prawdziwy rowerzysta.

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close