Zamknij

Jak przygotować się do kredytu hipotecznego?

12:16, 01.12.2020
Skomentuj

Kupno mieszkania za gotówkę to luksus, na który większość Polaków nie może sobie pozwolić. Ogromne ceny nieruchomości sprawiają, że coraz więcej osób rozważa zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Nie jest to jednak tak proste zadanie, jak w przypadku klasycznych pożyczek.



W grę wchodzą poważne pieniądze, dlatego przed podjęciem takiej decyzji ważne jest, by dokładnie ją przemyśleć i być pewnym podjętego wyboru. O czym należy pamiętać, by potem nie żałować? Podpowiada redakcja serwisu dla niezależnych inwestorów fxcuffs.pl.

Jakim wkładem własnym dysponujesz?


Wkład własny to element, bez którego żaden bank nie udzieli kredytu hipotecznego. Obecnie minimum spotykanym w zdecydowanej większości placówek jest 20% wartości całej nieruchomości. Jest to podstawa, która daje możliwość złożenia wniosków do niemalże wszystkich banków. Szersza oferta pozwala na osiągnięcie lepszych warunków kredytowania, dlatego warto uzbierać jak najwięcej.

Przy cenach mieszkań na poziomie 400 000 zł i więcej, suma ta może wydawać się zatrważająca. Mimo to dobrze jest zaopatrzyć się w jeszcze bardziej pokaźną kwotę. Dlaczego? Im większy wkład własny, tym krótszy może być okres kredytowania. Zmniejszeniu może ulec także miesięczna rata, co nieco odciąży budżet domowy.

Jakie są Twoje zobowiązania finansowe?


Przed podjęciem poważnych kroków do zaciągnięcia kredytu hipotecznego, konieczne jest zastanowienie się nad własnymi zobowiązaniami finansowymi. Jakie m.in. kwestie należy wziąć pod uwagę?


  • sprzęt na raty

  • drobna pożyczka

  • niedawny kredyt (np. na remont mieszkania)

  • leasing na auto


Nawet jeśli wszystkie te kwestie wydają się drobnostkowe i nie obciążają zbyt mocno budżetu, mogą wpłynąć na końcową decyzję banku o przydzieleniu kredytu.

Życie polega na nieustannych zmianach, dlatego pozbycie się wszelkich zobowiązań finansowych przed zaciągnięciem poważnego kredytu na mieszkanie może okazać się ratunkiem w trudnych czasach. Chwilowe zachwiania w pracy, gorsze miesiące czy niespodziewana choroba sprawiają, że dotychczasowe stabilne przychody mogą ulec zmianie. Warto wtedy mieć pewność, że jedyne, co wymaga regularnej spłaty, to główny kredyt mieszkaniowy.

Dlaczego raporty z BIK są tak ważne?


Będąc przy zobowiązaniach, dobrze jest przy okazji zapoznać się z wszelkimi raportami gospodarczymi. BIK, KRD, ZBP i pozostałe ważne bazy posiadają wiele informacji na temat osób, które w przeszłości nie dopilnowały terminów płatniczych. Niespłacona karta, braki przy rachunkach za abonamenty czy niezamknięte konto, za które nadal naliczane są opłaty, mogą przesądzić o decyzji dotyczącej kredytu hipotecznego.

Są to istotne kwestie nawet w sytuacji, gdy "dług" wynosi zaledwie kilka złotych. Z tych samych baz korzystają również banki, dlatego warto wiedzieć, czy wszystkie sprawy związane z finansami zostały uporządkowane.

Kredyt hipoteczny, choć kuszący, wymaga nieco przygotowań. Zaniedbania związane z niespłaconymi ratami, drobne zaległości w płatnościach czy zbyt niski wkład własny działają na niekorzyść kredytobiorcy. Odpowiednie środki ostrożności mogą jednak ułatwić cały proces, a nawet obniżyć raty kredytu. Zastosowanie się do kilku prostych rat ułatwia kupno mieszkania, jednak uzyskanie kredytu jest ściśle uzależnione od sytuacji danej osoby, dlatego warto mieć na uwadze, że procedura u każdego będzie przebiegać nieco inaczej.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%