Reklama

LegionowskiNajważniejszeWiadomości

Jak przeciwdziałać zagrożeniom zimowym? Specjalne spotkanie u wojewody

Reklama

Zatrucia czadem, pożary, śliskie drogi i zamarznięcia oraz wypadki związane z kruchym lodem na zbiornikach wodnych. Przed takimi niebezpieczeństwami ostrzega Zdzisław Sipiera Wojewoda Mazowiecki oraz wojewódzkie służby: policja, straż pożarna, a także… inspekcja handlowa, która zwraca uwagę na to, że w przedświątecznym szaleństwie zakupów warto pamiętać o prawach, które ma każdy kupujący.

Reklama

Strażacy mają pełne ręce roboty

Państwowa Straż Pożarna w sezonie zimowym prowadzi kontrolę obiektów budowlanych. Już teraz w 39 obiektach socjalnych wykryła 30 nieprawidłowości. Skontrolowano także 33 placówki zapewniające opiekę osobom z niepełnosprawnościami, przewlekle chorym, w podeszłym wieku. Stwierdzono w nich 84 nieprawidłowości. Okres świąteczny i noworoczny to czas kontroli związanych z przechowywaniem i sprzedażą materiałów pirotechnicznych. Przewidziane zostały też działania skierowane do dzieci i młodzieży. Sprawdzane są obiekty, w których przebywają najmłodsi, kierowane są do nich lekcje edukacyjne. Sezon zimowy to również czas akcji Bezpieczne lodowiska 2019, podczas której strażacy pomagają zorganizować legalne i bezpieczne miejsca do zabawy na lodzie. Na salach edukacyjnych Ognik w siedzibach 8 komend powiatowych i miejskich dzieci są edukowane o niebezpieczeństwach wynikających z pożaru, czy zatruciem tlenkiem węgla.

Szczególnym zagrożeniem w czasie zimy jest tlenek węgla, tzw. cichy zabójca, czyli czad. O tej porze roku występuje we wszystkich budynkach, gdzie urządzenia grzewcze, instalacje gazowe oraz przewody kominowe i wentylacyjne mogą być uszkodzone, bądź zanieczyszczone. Państwowa Straż Pożarna przypomina o kontrolach technicznych, częstym wietrzeniu pomieszczeń, a przede wszystkim zainstalowaniu w domu czujki czadu (tlenku węgla), która głośnym alarmem ostrzega przed wystąpieniem trującego gazu w powietrzu. Jak wynika ze statystyk Straży Pożarnej, od początku roku tlenkiem węgla zatruły się 144 osoby, z czego 11 śmiertelnie, od września tego roku podtrutych zostało 29 osób, 2 śmiertelnie. Osobna kwestia to pożary obiektów mieszkalnych, w których od początku 2018 r. rannych zostało 407 osób, 57 poniosło śmierć. Od września było to 91 osób rannych i 19 ofiar śmiertelnych.

Co z bezdomnymi?

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego działa infolinia 987 – bezpłatny i całodobowy numer, pod którym można uzyskać informacje o różnych formach pomocy dla osób bezdomnych – jadłodajniach, schroniskach, noclegowniach. W przypadkach zagrożenia zdrowia lub życia należy dzwonić pod numer alarmowy 112. Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera zaapelował do samorządów na Mazowszu, aby w okresie zimowym zwrócili większą uwagę na potrzeby osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością, (zapewnienie schronienia jest zadaniem własnym gminy). – Pamiętajmy o osobach bezdomnych i nie bądźmy obojętni na potrzebujących w tym okresie. Służby są przygotowane do prowadzenia działań w sezonie zimowym – zaapelował Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki.

Komendant Wojewódzki Policji Tomasz Michułka także apeluje o zapewnienie pomocy bezdomnym w czasie zimy i o zwracanie uwagi na osoby przebywające na mrozie. Komenda Wojewódzka skierowała do wszystkich komend miejskich i powiatowych polecenie podjęcia wzmożonych działań prewencyjnych, ukierunkowanych na bezpieczeństwo osób bezdomnych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zapobieganie zamarznięciom tych osób. Patrolowane są miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Ośrodki pomocy społecznej są informowane o osobach starszych, samotnych. Problem jest istotny, gdyż w okresie od 1 listopada 2017 r. do 31 marca 2018 r. na terenie podległym Komendzie Wojewódzkiej w Radomiu odnotowano 6 przypadków śmiertelnych związanych z wychłodzeniem.

Komenda Stołeczna Policji koncentruje swe działania na pomocy osobom bezdomnym i potrzebującym, dbaniu o bezpieczeństwo na drodze oraz o bezpieczeństwo mieszkańców w okresie przedświątecznym. Realizuje m.in. akcję edukacyjno-prewencyjną pn. „Nie daj się złowić”, związaną z działaniami przeciwko kieszonkowcom.

Policjanci komend rejonowych i powiatowych policji garnizonu stołecznego utrzymują ścisłą współpracę z właścicielami i zarządcami budynków oraz ogrodów działkowych w celu dokonywania kontroli wytypowanych wcześniej miejsc, w których mogłyby przebywać osoby bezdomne.

W sezonie jesienno-zimowym 2016/2017 na terenie podległym Komendzie Stołecznej Policji odnotowano 8 zgonów, a w 2017/2018 – 4 zgony osób bezdomnych. O 1 listopada br. do 4 grudnia br. na terenie garnizonu stołecznego odnotowano 2 zgony osób bezdomnych z powodu wychłodzenia organizmu (na terenie KPP w Wołominie).

Drogowcy i policja czuwają nad bezpieczeństwem na drogach

Kolejna ważna, szczególnie zimą kwestia, to złe warunki atmosferyczne na drogach, a przede wszystkim szybko zapadający zmierzch, co powinno skłaniać uczestników ruchu drogowego do zachowania szczególnej ostrożności. Stąd też apel Policji o poruszanie się z mniejszą prędkością po drogach. Komendant Wojewódzki Policji zachęca kierowców do wizyty na wybranych stacjach diagnostycznych w całym kraju, gdzie 8 i 15 grudnia, bezpłatnie można sprawdzić odpowiednie ustawienie świateł zewnętrznych w samochodzie – szczegóły znajdziecie na stronach komend policji.

W trosce o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów przypominane są korzyści płynące z noszenia elementów odblaskowych, nie tylko poza obszarem zabudowanym, gdzie jest to obowiązkowe. Komendant Wojewódzki Policji zs. w Radomiu podkreślił, że zwłaszcza zimą odblaski powinny być elementem garderoby każdego z nas, abyśmy mogli świecić przykładem na drogach i w ten sposób zadbać o własne bezpieczeństwo.

Kupuj z rozwagą. Znaj swoje prawa

Przedświąteczna gorączka może czasem spowodować pośpieszny zakup. Często możemy kupić nie taki produkt, jaki chcieliśmy. W sytuacji, gdy jednak nie udało się uniknąć pomyłki, pamiętajmy, że mamy prawo do reklamacji wadliwego towaru – nieodpłatnej naprawy, wymiany na nowy, obniżenia ceny, lub odstąpienia od umowy. W przypadku zakupów w internecie mamy prawo do odstąpienia od umowy, bez podania przyczyny, w ciągu 14 dni, które przysługuje w takich przypadkach. Sprzedawca ma też obowiązek wydać paragon.

WOPR radzi jak korzystać ze zbiorników wodnych zimą

Paweł Błasiak, Prezes Zarządu WOPR Województwa Mazowieckiego zaapelował o szczególną ostrożność podczas korzystania zimą ze zbiorników wodnych, gdyż lód zawsze pozostaje kruchy i jedynym bezpiecznym lodem, jest ten na lodowisku. W przypadku zauważenia załamania się pod kimś lodu, w pierwszej kolejności powinniśmy niezwłocznie powiadomić służby ratunkowe. Po wezwaniu służb, jeśli chcemy pomóc poszkodowanemu, należy podać przedmiot, np. kurtkę, gałąź, ale w taki sposób, aby uniknąć załamania się już osłabionego lodu pod nami.

/red., MUW/

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close