Zamknij

Jak działa inteligentny dom?

13:55, 28.02.2019
Skomentuj

Masz wątpliwości czy wyłączyłeś kuchenkę lub zamknąłeś drzwi po wyjściu z domu? W takich sytuacjach z pomocą przychodzą innowacyjne rozwiązania z dziedziny Smart Home, dzięki którym możesz monitorować i zarządzać wszystkimi urządzeniami znajdującymi się w swoim domu i jego otoczeniu za pomocą aplikacji na swoim smartfonie lub tablecie. Jak działa inteligentny dom? W dalszej części artykułu przedstawimy sposoby wykorzystania inteligentnych systemów zarządzania budynkiem.

Sterowanie oświetleniem


Oświetlenie to jedno z najważniejszych elementów wyposażenia naszych domów i mieszkań. Dzięki niemu możemy wykonywać codzienne obowiązki, budować nastrój i poprawiać komfort użytkowania poszczególnych pomieszczeń. System inteligentnego oświetlenia pozwala nam na zarządzanie źródłami światła w naszym domu z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie. Jak to możliwe? Wszystko to za sprawą specjalnych żarówek oraz modułu, który podłączony do routera zapewnia łączność między żarówkami a aplikacją zainstalowaną na naszym urządzeniu mobilnym. Za pośrednictwem aplikacji możemy nie tylko włączać i wyłączać poszczególne żarówki, ale również regulować moc i natężenie światła. Dzięki temu jesteśmy w stanie idealnie dostosować oświetlenie do tego, co właśnie robimy. Chcesz obejrzeć film? Uruchamiając tryb "kino" w swojej aplikacji, lampy na suficie i za telewizorem powoli zgasną, a te znajdujące pod ścianą będą delikatnie świecić zapewniając niezwykły klimat. Możesz również bez wychodzenia z łóżka wyłączyć światło w dziecięcej sypialni, kiedy twoje pociechy smacznie zasną.

Inteligentne gniazdka


Inteligentne gniazdko WiFi to specjalna nakładka na domowe gniazdko 220V składające się z prostokątnej obudowy i wtyczki. Jego obsługa jest intuicyjnie prosta - wystarczy włożyć go do kontaktu, by przy pomocy routera Wi-Fi bezprzewodowo połączyć się z aplikacją na naszym smartfonie. Dzięki niej możemy sterować pracą urządzeń domowych spoza obszaru domu, niezależnie w jakim miejscu się znajdujemy. Zapomniałeś wyłączyć żelazko? Z inteligentnym gniazdkiem to nie problem! Wystarczy, że zalogujesz się do aplikacji i przerwiesz dopływ prądu do gniazdka, pod które podłączyłeś wcześniej żelazko. Inna funkcjonalność, jaką zapewniają inteligentne gniazdka, to możliwość personalizacji harmonogramu pracy urządzeń, które znajdują się w naszym domu. Dodatkowo aplikacja pozwala na prezentowanie pełnych statystyk dotyczących poboru energii w postaci tygodniowych i miesięcznych raportów. W ten sposób możemy na bieżąco kontrolować zużycie energii, a tym samym ograniczyć nasze wydatki za prąd.

Inteligentne ogrzewanie - jak to działa?


Z kolei z pomocą inteligentnego systemu ogrzewania możemy w łatwy i wygodny sposób sterować temperaturą we wnętrzach naszego domu. Jedyne, co jest nam potrzebne to termostat grzejnikowy nakręcony na kaloryfer. Termostat ten przy wykorzystaniu centralnego urządzenia z dostępem do sieci pozwala nam na bezprzewodowe połączenie się z aplikacją na naszym urządzeniu mobilnym. Dzięki aplikacji możemy w zdalny sposób zarządzać grzejnikami z dowolnego miejsca w domu, jak również poza nim. Po wysłaniu sygnału o zmianie temperatury, niemal od razu otrzymujemy powiadomienie od systemu, który potwierdza jego odebranie i dokonaną zmianę. Dzięki temu mamy pewność, że cały proces odbywa się prawidłowo. Inteligentne ogrzewanie domu to również możliwość stałego monitoringu zużywanej energii oraz tworzenia tygodniowych harmonogramów ogrzewania. Wbudowane systemy pozwalają nam zaprogramować czas i intensywność pracy kaloryferów, przez co temperatura dostosowana jest do naszych indywidualnych preferencji z dokładnością do co najmniej 1°C. ,,Mobilny termostat" to nieocenione rozwiązanie, które pozwoli automatycznie podwyższać temperaturę przed pobudką oraz zminimalizować ilość ciepła produkowanego w godzinach, gdy znajdujemy się poza domem.

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie termostatu Wi-Fi, warto wcześniej przetestować dany system. Z takiej możliwości możemy skorzystać w ramach oferty innogy Polska, która za stałą miesięczną opłatę 7,90 zł brutto zapewnia 3 termostaty firmy Danfoss oraz panel centralny. Z kolei okres wynajmu tej samej ilości termostatów na okres 36 miesięcy to wydatek 4,90 zł brutto. Te wszystkie korzyści otrzymujemy za niską miesięczną opłatę bez konieczności zapłaty całej kwoty z góry. Ceny urządzeń Danfoss w ofercie innogy różnią się w zależności od zawartej umowy. Po zakończeniu umowy inteligentne urządzenia przechodzą na własność użytkowników.

Symulacja obecności


Innym ciekawym zastosowaniem systemu inteligentnego domu jest symulacja obecności domowników np. podczas ich wyjazdu na dłuższy okres czasu. Całość działa na zasadzie zapalania i gaszenia światła w konkretnych pomieszczeniach, a także odtwarzania nagranych dźwięków i dodawanie nowych poprzez serwer www. Elementem zintegrowanego systemu symulowania obecności mogą być również rolety, które będą odsłaniać się w odpowiednich godzinach, z uwzględnieniem wschodu słońca. Aby symulacja była jak najbardziej wiarygodna, godziny włączania/wyłączania konkretnych instalacji nie są codziennie takie same i zostają dostosowane do przyzwyczajeń domowników. System zapamiętuje przyzwyczajenia użytkowników i na ich podstawie symuluje obecność, przez co nie ma schematu, który jest odtwarzany dzień w dzień.

To tylko niektóre z możliwości jakie obecnie dostarcza nam dynamicznie rozwijająca się dziedzina Smart Home. Rozwiązania te zwiększają nie tylko bezpieczeństwo i wygodę domowników, ale zapewniają również oszczędność energii, co przekłada się na obniżenie rachunków za prąd. Wraz z rozwojem technologii i coraz szerszym dostępem do kolejnych urządzeń, ich funkcjonalność będzie się dodatkowo zwiększać.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

TomixTomix

0 0

Jeśli chodzi o ogrzewanie to moim zdaniem najlepszym wyjściem jest pompa ciepła. Polecam firmę Fonko - mają rewelacyjne urządzenia. 12:11, 26.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%