Reklama
Artykuł SponsorowanyDobrze Wiedzieć!Zdrowie

Jak dobrać soczewki kontaktowe?

Reklama

Soczewki kontaktowe umożliwiają skorygowanie licznych wad wzroku. Koniecznym warunkiem jest jednak – podobnie jak w przypadku okularów korekcyjnych – idealne dopasowanie parametrów soczewki. Nie wolno dobierać soczewek kontaktowych samodzielnie – to zadanie dla specjalisty. Warto skorzystać z profesjonalnej pomocy optometrysty lub optyka, który dokona badania wzroku i w oparciu o jego wyniki zaproponuje idealnie dopasowane soczewki. O to, w jaki sposób przebiega proces dopasowywania soczewek zapytamy eksperta ze sklepu bezokularow.pl , optometrystę Monikę Kyciak.

Reklama

– Aby soczewki kontaktowe spełniały swoje zadanie, czyli perfekcyjnie korygowały wzrok, muszą być indywidualnie dopasowane do konkretnej osoby.

Jak bardzo można sobie zaszkodzić, samodzielnie dopasowując soczewki?

Przy doborze soczewek kontaktowych należy uwzględnić wiele czynników. Nie chodzi wyłącznie o moc soczewki wyrażaną dioptriami, ale także o kształt i rodzaj soczewek. Także osoby noszące okulary korekcyjne nie powinny samodzielnie dopasowywać soczewek, sugerując się mocą szkieł okularów. W przypadku okularów o mocy do 3,25 dioptrii moc szkła odpowiada mocy soczewki kontaktowej, co jednak nadal nie oznacza, że powinno się samodzielnie kupować soczewki kontaktowe na podstawie recepty na okulary. Jednak już od 3,25 dioptrii taka zależność nie istnieje i występują różnice w parametrach soczewek kontaktowych oraz szkieł okularów. Soczewki muszą być zatem perfekcyjnie dopasowane do wady wzroku, istotne znaczenie ma także kształt soczewek. O ile krótko – i dalekowzroczność można korygować soczewkami sferycznymi, o tyle osoby borykające się z astygmatyzmem powinny sięgać po soczewki toryczne. A w przypadku prezbiopii konieczne jest zastosowanie soczewek multifokalnych. Uwzględnić należy ponadto tryb życia, wpływający na wybór soczewek o odpowiednim trybie noszenia – takich jak jednodniowe czy soczewki miesięczne.

– Jak zatem powinien wyglądać proces dopasowania soczewek do wady wzroku? – pytamy eksperta.

Konieczne jest wykonanie badania ostrości wzroku, które przeprowadza optyk lub optometrysta. Podczas wizyty wykonywane jest kompleksowe badanie wzroku, podczas którego oceniany jest m. in. stan refrakcji, stan akomodacji oraz widzenie obuoczne. Istotny jest także wywiad dotyczący problemów zdrowotnych, ewentualnego występowania przeciwwskazań do noszenia soczewek kontaktowych, a także stylu życia. W oparciu o wszystkie te informacje możliwe jest dopasowanie odpowiednich soczewek. Kluczowe znaczenie ma oczywiście moment, w którym klient przymierza soczewki kontaktowe – to najlepsza weryfikacja tego, czy soczewki dopasowane zostały w prawidłowy sposób. Dzięki temu możliwe jest sprawdzenie ostrości widzenia w soczewkach, ich przylegania do powierzchni gałki ocznej i ruchomości, a także komfortu ich noszenia. Osoby mające pierwszy kontakt z soczewkami kontaktowymi potrzebują ponadto rad dotyczących tego, jak zakładać i zdejmować soczewki, jak o nie dbać, ja czyścić soczewki i je przechowywać.

– Czy osobista wizyta w gabinecie optometrysty czy optyka to konieczność? W obecnych czasach nie każdy ma możliwość osobistego pofatygowania się do gabinetu. – pada kolejne pytanie do optometrysty sklepu bezokularow.pl.

Najlepsze salony optyczne dopasowują się do potrzeb klientów i oferują rozwiązania dopasowane do wyjątkowych okoliczności. Można skorzystać z bardzo praktycznego rozwiązania, jakim jest wirtualny gabinet optometrysty. Osoby noszące już wcześniej soczewki kontaktowe lub okulary korekcyjne mogą skorzystać z możliwości zamówienia soczewek bez konieczności wizyty u optyka – o ile nie używają one soczewek lub szkieł progresywnych, których bez wizyty w gabinecie nie sposób dobrać poprawnie. Działalność wirtualnego gabinetu optometrycznego prowadzonego przez sklep bezokularow.pl sprowadza się do zebrania szczegółowego wywiadu lekarskiego i dopasowania soczewek. Proponowane soczewki próbne są następnie wysyłane do domu klienta w celu przymierzenia i oceny, na ile poprawia się jakość wzroku i jaki jest komfort noszenia soczewek. Po około tygodniu użytkowania nowych soczewek ma miejsce wirtualna wizyta kontrolna, mająca na celu zweryfikowanie, czy soczewki dopasowane zostały w odpowiedni sposób. W ciągu pół roku od otrzymania soczewek należy też wykonać kontrolę w gabinecie okulisty lub optometrysty, aby sprawdzić poprawność dopasowania i ułożenia soczewek na oczach.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AntySPAM *

Back to top button