Jak bardzo zadłużone są nowodworskie samorządy?

Fot. freeimages.com

Ponownie postanowiliśmy poruszyć trudny temat, jakim jest zadłużenie samorządów. Tym razem sprawdziliśmy, jak „kwestia długów” wygląda w powiecie nowodworskim.

Na wstępie zaznaczmy, że warto pamiętać o jednej, ważnej rzeczy. Podane poniżej dane nie uwzględniają tak zwanej „nadwyżki operacyjnej”, czyli po prostu nadwyżki dochodów. Jeżeli dany samorząd tonie w długach, ale jednocześnie nadwyżka budżetowa pozwala mu na spłatę większej części zadłużenia, to można powiedzieć, że sytuacja jest opanowana. Naprawdę groźnie robi się, jeżeli dług jest wysoki, a nadwyżki nie ma – dopiero wtedy trzeba się zacząć martwić.

W niniejszym artykule odwołujemy się do rankingów najbardziej zadłużonych samorządów (dane za 2013 rok), co oznacza, że im wyższe miejsce, tym gorzej, a największe długi mają „zdobywcy” 1 miejsca.

Powiat

W rankingu opublikowanym na łamach PST WSPÓLNOTA powiat nowodworski wypadł całkiem nieźle. Zadłużenie nowodworskiego w 2013 roku wyniosło 32,67% dochodów budżetowych, co pozwoliło mu zająć w swojej kategorii 95 miejsce.

Dla porównania niechlubnym rekordzistą (1 miejsce) został powiat tucholski z wynikiem 72,21%.

Nowy Dwór Mazowiecki

Jeszcze lepiej wypadł Nowy Dwór Mazowiecki, który w kategorii „Miast powiatowych” zajął 198 miejsce. Tu dług publiczny w 2013 roku wyniósł 27,03% dochodów budżetowych. Z kolei 1 miejsce zajęły Myślenice z wynikiem 106,39%.

Nasielsk

Całkiem dobrze zaprezentował się również Nasielsk, który w kategorii „Inne miasta” zajął 241 miejsce. Zadłużenie tego samorządu w 2013 roku wyniosło 36,09% dochodów budżetowych. Zwycięzcą w tej kategorii został natomiast Przemków z rezultatem 98,34%.

Pomiechówek

Średnio wypadł natomiast Pomiechówek, który w kategorii „Gminy wiejskie” zajął wysokie (czyli niechlubne) 51 miejsce (na 1525 samorządów) – dług tej gminy w 2013 roku wyniósł 58,63% dochodów budżetowych. Należy jednak podkreślić, że w Pomiechówku realizowanych jest bardzo dużo kosztownych inwestycji, dlatego też trzeba się dobrze zastanowić nad ewentualną krytyką tej gminy.

Pocieszające jest również to, że i tak sporo zabrakło do zwycięzcy kategorii, którym został Rewal z oszałamiającym wynikiem 258,97%.

/kh, źródło: Pismo Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA i wł/

Zobacz także:

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Jak bardzo zadłużone są nowodworskie samorządy?"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *