ReklamaLegionowskiWiadomości

Jadwisin: Rodzina Radziwiłłów wraca do pałacu

Reklama

Pałac w Jadwisinie (gmina Serock) wróci do prawowitych właścicieli – rodziny Radziwiłłów. Stosowne dokumenty przekazujące pałac wraz z 3 hektarowym terenem podpisali już starosta legionowski i spadkobiercy ostatniego właściciela.

Reklama

Po zakończeniu II wojny światowej pałac, przyległe do niego budynki oraz teren liczący około 3 hektarów zostały upaństwowione. Całość została przekazana pod opiekę Ministerstwa Oświaty. W 1960 roku kompleks w Jadwisinie został przejęty przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i przekształcony w rządowy ośrodek wypoczynkowy. Urlopowali się w nim kolejni premierzy PRL.

Po zmianach ustrojowych z 1989 roku o zwrot mienia zaczęła występować rodzina Radziwiłłów. To do ich przodka, księcia Konstantego Mikołaja Radziwiłła, oficera AK przed wojną należał pałac oraz teren znajdujący się w jego bezpośrednim sąsiedztwie.

Procedura zwrotu nieruchomości trwała 10 lat. W tym czasie z obiektu zrezygnowała Kancelaria Rady Ministrów i został on przekazany pod zarząd starosty legionowskiego oraz lasom państwowym, którzy reprezentowali skarb państwa.

Na mocy podpisanego w ostatnim czasie porozumienia cały majątek wróci niebawem w ręce prawowitych właścicieli.

Pałac w Jadwisinie powstał w 1898 r. Zaprojektował go znany wśród ówczesnej arystokracji architekt Francois Arveuf. Jest przykładem tzw. „kostiumu francuskiego” w architekturze – nawiązuje do francuskiego renesansu. Jest położony na wysokiej skarpie nad Narwią. Szczyt budynku, od strony rzeki, udekorowany jest herbami Radziwiłłów (Trąby) i Krasińskich (Ślepowron). W pobliżu pałacu zostały wzniesione stylowe oficyny z wozownią i stajnie. Około 1900 r. urządzono tu park krajobrazowy, który już pod koniec XX w. przekształcono w rezerwat, ponieważ stanowi on jedyną pozostałość puszczy serockiej.

/red/

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

4 razy komentowano

  1. Piękny jest ten pałac. Wierzę, że zespół pałacowy i park odzyskają dawną świetność. Wolę zadbane pałace i dwory oraz drewnianą architekturę zamiast ogromu szpetnych reklam, których pod Warszawą pełno. Niestety stare obiekty niszczeją wspierane przez popijający lumpenproletariat. Szkoda, bo w wielu krajach Europy zadbane również przez konserwatorów zabytki i wolontariuszy obiekty cieszą oko.

  2. Posiadam zdjęcie z Jadwisina z ok.1930 -1935 r. Na tle szkoły gromada uczniów, dwie panie i nauczyciel Januszewski. Szkoła znajdowała się w majątku Radziwiłła. Proszę o maila to prześlę pamiątkowe zdjęcie. Joanna Porycka

  3. Panie Bogdanie
    Konstanty Radziwiłł byl komendantem w tym rejonie ,to nie była zabawa i żarty ., mój stryj poległ w 1943 w okolicy i wiem że
    Radziwill byl komendantem okręgu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close