Zamknij

Jabłonna, Wieliszew: Stan alarmu przeciwpowodziowego

20:34, 20.05.2014 Aktualizacja: 10:02, 22.05.2014
Skomentuj

Z godziny na godzinę pogarsza się sytuacja na rzekach w powiecie legionowskim. We wtorek (20.05), o godz. 21:00 starosta legionowski wprowadzi na terenie gmin Jabłonna i Wieliszew stan alarmu przeciwpowodziowego. Wszystko dlatego, że wody przybywa szybciej niż się spodziewano, a fala kulminacyjna może pojawić się na naszym terenie dużo wcześniej niż zakładano.

Zalana przez wody Wisły żwirownia na Buchniku. Fot. T.Kołodziński

Dotychczasowe prognozy IMGW wskazywały, że fala kulminacyjna na Wiśle pojawi się w powiecie legionowskim w środę około południa. Okazuje się jednak, że wielka woda przyjdzie nawet 12 godzin wcześniej. Obecnie stan wody Wisły w gminie Jabłonna wynosi podnosi się około 10 cm na godzinę i nie wykluczone, że niebawem osiągnie 7 metrów.

Wprowadzono patrole na wałach

We wtorek, od godz. 20:00 Centrum Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Legionowie wprowadziło regularne patrole na obwałowaniach wiślanych. Są one prowadzone przez strażaków z OSP Jabłonna i OSP Chotomów. Druhów wspomagają specjalnie do tego celu oddelegowani policjanci. Służby monitorujące wały sprawdzają, czy woda nie przedostaje się na drugą stronę na przykład dziurami zrobionymi przez bobry. Wykrywane są także podziemne źródełka, którymi woda z międzywala wydostaje się na zewnątrz. W przypadku wykrycia przecieku będzie on natychmiast likwidowany. Strażacy i policjanci pilnują także, by nikt po wałach nie chodził lub nie jeździł. W przypadku, kiedy są one nasiąknięte wodą bardzo łatwo mogą ulec uszkodzeniu.

Służby będą patrolować około 15 km wałów przeciwpowodziowych. Fot. Google Earth/Starostwo Powiatowe w Legionowie

Bezpośredniego zagrożenia nie ma

-Obecnie nie ma bezpośredniego zagrożenia powodzią w Jabłonnie - uspokaja w rozmowie z Portalem Legio24.pl, około godz. 20:00 Starosta Legionowski, Jan Grabiec. Problemem jest jednak to, że wody przybywa szybko i w dużych ilościach. To może spowodować uaktywnienie się podziemnych przecieków oraz spowodować masową ucieczkę bobrów z zalewanych terenów. Zwierzęta te uciekając dziurawią wały - dodaje starosta Grabiec. Niewykluczone, że aby zapobiegać dziurawieniu wałów przez bobry trzeba będzie zwierzęta płoszyć. Poranna odprawa na wałach przeciwpowodziowych nad Wisłą. Fot. Starostwo Powiatowe w Legionowie

Jakie tereny są potencjalnie zagrożone?

Gdyby doszło do uszkodzenia wałów w gminie Jabłonna zalane lub podtopione mogą zostać tereny od Wisły aż do Drogi Wojewódzkiej nr 630, biegnącej w stronę Nowego Dworu Mazowieckiego. Oczywiście wzdłuż Wisły wały są w różnym stanie. Tam gdzie są one solidne ryzyko podtopień jest mniejsze.

Wprowadzą stan alarmowy w Jabłonnie i Wieliszewie

O godz. 21:00 na terenie gmin Jabłonna i Wieliszew zostanie wprowadzony, decyzją Starosty Legionowskiego, stan alarmu przeciwpowodziowego. Oznacza to, że od tej chwili wszystkie służby w tych gminach zostaną postawione w stan gotowości, a wały będą monitorowane 24 godz. na dobę.

Cofka na Narwi groźna dla miejscowości Góra (gm. Wieliszew)

Z powodu wezbrania wody w Wiśle na Narwi powstaje groźne zjawisko zwane cofką. Powoduje ono, że woda z tej rzeki nie może swobodnie wpłynąć do Wisły i piętrzy się, powodując zagrożenie powodziowe. Terenem szczególnie narażonym na efekt cofki jest miejscowość Góra w gminie Wieliszew, a ściślej Os. PAN. Tam również służby stale monitorują sytuację.

Aktualizacja, godz. 23.30. Specjalna odprawa służb w Rajszewie (gm. Jabłonna)

We wtorek (20.05) tuż po godz. 22:00 na wałach przeciwpowodziowych w Rajszewie, za polem golfowym odbyła się specjalna odprawa dla uczestniczących w obserwowaniu wałów służb ratunkowych: straży pożarnej i policji. W czasie jej trwania starosta legionowski, Jan Grabiec przypomniał, że od godz. 21:00 obowiązuje stan alarmu przeciwpowodziowego na terenie gmin Jabłonna i Wieliszew. Oznacza to ciągłą kontrolę obwałowania, bez względu na porę dnia lub nocy. Mieczysław Klimczak, Komendant Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie poinformował, że w obecnej chwili nie ma bezpośredniego zagrożenia podtopieniami, a wały w Jabłonnie są obserwowane w taki sposób, że odstęp między patrolami wynosi ok. 1,5 km. Strażakom w akcji pomagają policjanci. Dodatkowo 6 zastępów strażaków wysłano do miejscowości Góra w gminie Wieliszew, gdzie we wtorkowy wieczór zaobserwowano pierwszą cofkę wody na Narwi. Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego przy Starostwie Powiatowym w Legionowie informuje, że kulminacyjna fala powodziowa przejdzie przez powiat legionowski w godzinach nocnych z wtorku na środę, najpóźniej w środowe przedpołudnie. Woda będzie niższa niż w 2010 roku, fala powinna tez przejść szybciej. Fot. Legio24 /se/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%