Jabłonna: „Terytorialsi” pobiegną dla „Niepodległej”

"Terytorialsi" pobiegną dla "Niepodległej", fot. DWOT

Około 130 żołnierzy i pracowników Wojsk Obrony Terytorialnej pobiegnie w „Sztafecie 100-lecia niepodległości” wzdłuż królowej polskich rzek. Startując ze źródeł i ujścia Wisły, po przebiegnięciu blisko 1 100 kilometrów zespoły spotkają się w Warszawie. W ten sposób Wojska Obrony Terytorialnej uczczą setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Jeden z zespołów biegł będzie także przez teren gminy Jabłonna – ulicą Wałową.

Zgłoszenia do udziału w sztafecie spływały do dowództwa WOT do połowy lipca. Początkowo planowano, że w składzie podstawowym biegu weźmie udział 48 biegaczy, inicjatywa spotkała się jednak z bardzo dużym zainteresowaniem. Ostatecznie spośród zgłoszonych komisja wybrała około 130 osób.

Sztafeta odbędzie się w dniach 11-14 sierpnia, w przededniu Święta Wojska Polskiego, wpisując się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Uczestnikami będą żołnierze i pracownicy WOT, którzy zostaną podzieleni na dwie grupy: „ŹRÓDŁO” i „UJŚCIE” – informuje Aneta Szczepaniak – rzecznik prasowa 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, która dodaje jednocześnie, że każda zmiana sztafety będzie musiała pokonać 10 kilometrowe odcinki w tempie około 7 min/km. Bieg będzie odbywał się całodobowo, a trasa została zaplanowana jak najbliżej koryta Wisły. W powiecie legionowskim biegaczy WOT będzie można spotkać w Jabłonnie, na ul. Wałowej.

– W Wojskach Obrony Terytorialnej pełnią służbę pełni pasji ochotnicy. Daje to spore możliwości w wytyczaniu nowych standardów w obszarze aktywnego kształtowania sprawności fizycznej i postaw patriotycznych. Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to dobry czas na niełatwe wyzwania, stanowiące próbę naszych charakterów. Będzie to również wyraz hołdu dla tych, którym tę wolność zawdzięczamy – powiedział odnosząc się do organizacji przedsięwzięcia dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła

Jak będzie wyglądała sztafeta?

Ze źródeł Wisły w kierunku stolicy wystartuje grupa zadaniowa ”ŹRÓDŁO”, weźmie w niej udział 74 biegaczy. Start zaplanowany jest z okolic Jeziora Czerniańskiego w dniu 11 sierpnia około godz. 14.30. Zespół ten będzie miał do pokonania trasę długości 620 km w czasie nie dłuższym niż 73 godzin.

Z ujścia Wisły w kierunku stolicy wystartuje grupa zadaniowa ”UJŚCIE”, weźmie w niej udział 54 biegaczy, którzy wystartują z Mikoszewa w dniu 12 sierpnia około godz. 8:00. Zespół ten będzie miał do pokonania trasę długości 480 km w czasie do 56 godzin. W tej grupie wystartuje również 12 żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Swój bieg rozpoczną od Włocławka. Łącznie pokonają 187 km.

Uroczyste zakończenie sztafety planowane jest około godz. 17:00 pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie.

Portal Legio24.pl jest partnerem Sztafety organizowanej przez Wojska Obrony Terytorialnej.

/red., DWOT/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Jabłonna: „Terytorialsi” pobiegną dla „Niepodległej”"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *