Reklama


LegionowskiNajważniejszeWiadomości

Jabłonna: Radni przegrali z właścicielem pola golfowego spór o alkohol

Reklama

Wszystko wskazuje na to, że na terenie pola golfowego w Rajszewie (gmina Jabłonna) znów będzie można kupić alkohol. Wojewódzki Sąd Administracyjny we wrześniu stwierdził bowiem nieważność uchwały Rady Gminy Jabłonna z grudnia ubiegłego roku, która wprowadzała taki zakaz.

Reklama

W grudniu 2018 roku podczas sesji radni Rady Gminy Jabłonna przyjęli uchwałę w sprawie wprowadzenia zakazu sprzedaży, podawania, spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych na terenie gminy Jabłonna. Zakaz objął obiekty sportowe, place zabaw, siłownie „pod chmurką”, instytucje kultury i pola golfowe. Uchwała weszła w życie z początkiem 2019 roku. Za jej przyjęciem głosowało 10 radnych, 4 było przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Przyjmując uchwałę radni argumentowali, że wymienione w niej miejsca zasługują na ochronę przed rozpowszechnianiem alkoholu ze względu na fakt, że są to obszary przeznaczone na cele sportowo-rekreacyjne, a ich głównymi użytkownikami są dzieci i młodzież.

Cios wymierzony w pole golfowe?

Inne zdanie na temat przyjętej prawie rok temu uchwały mają właściciele jedynego pola golfowego na terenie gminy Jabłonna. Ich zdaniem radni wprowadzili zakaz, aby utrudnić im prowadzenie biznesu. Zdanie to podzielił Wojewódzki Sąd Administracyjny, który 23 września stwierdził nieważność uchwały jabłonowskich radnych.

– Nie chcemy być postrzegani jako jedyny klub golfowy na świecie, na terenie którego nie ma alkoholu. W naszej restauracji znajduje się taka sama ekspozycja alkoholu jak zawsze, podobnie jak wciąż mamy ten sam dach, na którym nadrukowane jest duże logo firmy Pilsner. Po prostu nic nie zmieniliśmy, mimo że alkoholu nie sprzedajemy. Mieliśmy nadzieję, że bezprawna decyzja gminy zostanie unieważniona dość szybko – jeszcze w tym sezonie. Niemniej dopiero kilka dni temu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok w sprawie zaskarżonej przez nas uchwały Rady Gminy i stwierdził jej nieważność – informuje Nimrod Tavi z First Warsaw Golf.

Jak czytamy w komentarzu właścicieli pola golfowego w Rajszewie w ocenie sądu podjęcie uchwały przez Radę Gminy Jabłonna naruszyło szereg zasad konstytucyjnych m. in. zasady demokratycznego państwa prawa, zasady równego traktowania i zasady swobody działalności gospodarczej. Sąd uznał również, że charakter uchwały nie był powszechny, a prawo miejscowe taki charakter powinno mieć. W gminie jest jedno pole golfowe, więc uchwała uniemożliwiała sprzedaż alkoholu jednemu obiektowi – jednej, konkretnej firmie.

Na razie nie wiadomo, czy gmina będzie odwoływać się od wyroku sądu. Nieoficjalnie mówi się, że za nieprzychylnością samorządowców wobec tego przedsiębiorcy stoją kłopoty w terminowym regulowaniu przez niego lokalnych podatków.

/red./

Tagi
Może zainteresuje Cię także...

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close