Jabłonna: Muzyka filmowa w Pałacu. Koncert już w niedzielę

Pałac w Jabłonnie, Fot. Legio24.pl

W najbliższą niedzielę (28.04) Pałac w Jabłonnie po raz kolejny zaprasza mieszkańców powiatu legionowskiego na muzyczną ucztę w ramach „Pałacowych Spotkań z Muzyką”. Tym razem koncert poświęcony będzie emocjom w muzyce filmowej, ale nie tylko… Po koncercie tradycyjnie odbędzie się także wykład w ramach „Pałacowego Salonu Naukowego”. Tym razem będzie on tematycznie powiązany z koncertem.

Mówi się często, że muzyka jest szczególnego rodzaju językiem: takim, który rozumie każdy bez względu na narodowość: językiem uniwersalnym. Jest w tym stwierdzeniu trochę przesady, utwory muzyczne na ogół nie pełnią typowych dla języka funkcji semantycznych, tj. do niczego się nie odnoszą. Z drugiej strony jednak muzyka nadaje się znakomicie do wyrażania i wzbudzania emocji i nastrojów, a więc pełni pewne funkcje pragmatyczne.

Jak to się dzieje, że muzyka jest nośnikiem emocji? Jakie jej elementy odpowiadają za to, że potrafi wprawić nas w dobry nastrój, rozśmieszyć
albo wzruszyć do łez? Kiedy nasze emocje i nastroje są „czysto muzyczne”, a kiedy bazują na czynnikach pochodzących z innych źródeł: ze wspomnień, obrazów, skojarzeń?

Podczas wykładu towarzyszącego koncertowi poszukamy odpowiedzi na wszystkie te pytania. Ilustracjami dla teoretycznych analiz będą głównie utwory muzyki filmowej oraz XIX-wieczne miniatury, które szczególnie dobrze nadają się na przykłady obrazów emocji i nastrojów.

Usłyszymy m.in. utwory Fryderyka Chopina, Justina Hurwitza, Wojciecha Kilara, Michała Lorenca, Alana Silvestriego, Dymitra Szostakowicza, Johna Williamsa i Hansa Zimmera.

Początek spotkania zaplanowano na godz. 13:00. Wstęp jest wolny.

/red./

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Jabłonna: Muzyka filmowa w Pałacu. Koncert już w niedzielę"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *